AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Novorodenec, 1-3. týždeň

Tak už je ten váš zázrak, ktorý ste pred pár dňami porodila, doma. Počítajte s tým, že prvé týždne pre vás budú náročné - to, ako sa s bábätkom naladíte na rovnakú vlnu, bude chvíľku trvať. Zmení sa nielen váš vzťah s manželom, ktorý sa dostane do úplne inej dimenzie, ale zmeníte sa aj vy sama, a to ako psychicky, tak fyzicky

Vaše telo potrebuje čas na to, aby sa dostalo do pôvodnej formy a aby sa vám zahojili všetky prípadné pôrodné poranenia. Preto je dôležité, aby ste svojmu telu venovala veľkú pozornosť a starala sa aj o seba, nielen o dieťatko. Upozorňujeme na zmeny viditeľné na vašom tele.

1. Zväčšená maternica

Jej zavinovanie (zmenšovanie) môžete pociťovať ako väčšinou miernu, niekedy ale silnejšiu bolesť najmä pri dojčení - je to spôsobené vyplavovaním hormónu oxytocínu. Zároveň tiež z maternice odchádzajú v prvých dňoch tzv. očistky. Tento výtok býva v prvých piatich dňoch krvavý, neskôr sú očistky hnedasté až žltkasté, nakoniec skoro bezfarebné. Odchádzajú zvyčajne 2 až 6 týždňov, urýchliť to môžete častým ležaním na bruchu. Nutné je pravidelné a úzkostlivé dodržiavanie hygieny.

2. Brucho na nepoznanie

Či už ste rodila prirodzene alebo cisárskym rezom, počítajte s tým, že bude pár mesiacov trvať, než bude vaše brucho vyzerať rovnako ako pred otehotnením. Nielenže môže byť stále zväčšené, ale navyše môže byť pokožka na ňom vysušená a poškodená malými prasklinami - striami. Neprestávajte si preto pleť celého tela dôkladne premazávať, a to nielen bruško, ale aj prsia, stehná a zadok.

3. Iné prsia

Keď sa prsiami nalejú mliekom, budú napäté, citlivé a môžu vás aj bolieť. Pomôže vám studený obklad - čistú plienku namočte do studenej vody a prikladajte na prsiami v období medzi jednotlivým dojčením. Hlavnú pozornosť venujte hygiene, predídete tak prípadnému vzniku zápalu prsnej žľazy (mastitídy), ktorá vie mamičky šestonedieľky veľmi nepríjemne potrápiť. Pred každým dojčením si dôkladne umyte ruky.

4. Bolesti chrbta

Niektoré ženy sa sťažujú na bolesti panvy a kostrče, tie sú dôsledkom veľkého roztiahnutia tejto oblasti v druhej dobe pôrodnej. Ťažkosti časom odznejú, ak však trpíte bolesťami, ktoré neustupujú, kontaktujete dobrého fyzioterapeuta, oplatí sa vám to.

5. Problémy s vyprázdňovaním

Môže sa stať, že bude mať problémy so zápchou. Stolica môže byť tuhá v dôsledku dehydratácie po pôrode. Nepoužívajte ale žiadne preháňadlá (dostali by sa materským mliekom k dieťaťu), radšej zvoľte ľahký miniklystír Yal gel alebo si vypýtajte od lekára glycerínový čapík. Pomôže vám aj hlboké brušné dýchanie a primeraný pohyb na čerstvom vzduchu - vyrážajte pravidelne na prechádzku s kočíkom.

6. Kilá navyše

Máloktorá mamička sa môže pochváliť tým, že v tehotenstve nepribrala. Preto sa zbytočne nestresujte a rozhodne zavrhnite všetky drastické diéty, sú počas dojčenia absolútne nevhodné, pretože môžu ublížiť dieťaťu! Snažte sa, aby vaša strava bola pestrá a vyvážená s dostatkom kvalitných živočíšnych proteínov, s náležitým obsahom vitamínov, vápnika a železa. Nemá v nej chýbať ovocie a čerstvá zelenina a predovšetkým dostatočné množstvo tekutín.

7. Vypadávanie vlasov

Pravdepodobne vám počas tehotenstva zhustli a zlepšila sa aj ich kvalita. Preto vás teraz môže zaskočiť, že ich strácate skoro na kvantá. Na vine sú opäť hormóny.

8. Pigmentové škvrny

Niektorým ženám sa v tehotenstve na tvári a na tele objavia pigmentové škvrny. Sú spôsobené zvýšenou hladinou hormónu stimulujúceho pigmentové bunky alebo zvýšenou hladinou hormónov estrogénu a progesterónu. Väčšine žien po pôrode časom zmizne.

A čo vaša duša?

Výkyvy nálad - ste chvíľu dole, chvíľu hore? Nebuďte z toho zdesená, môžu za to hormóny. Bude to pravdepodobne trvať niekoľko týždňov. Vaše okolie by to malo rešpektovať a byť k vám tolerantné.

Popôrodné blues - ide o krátkodobú a prechodnú záležitosť, zvyčajne netrvá dlhšie ako dva týždne. Väčšinou začína okolo tretieho dňa po pôrode plačom, môže ho sprevádzať aj pocit zlosti a osamelosti. Návaly emócií je dobré nepotlačovať, ale nechať prirodzene uvoľniť. Pomôže vám aj fyzická aktivita.

Depresia - ak máte stále len zlú náladu a tieto vaše ťažkosti už trvajú dlhšiu dobu, poraďte sa radšej s lekárom psychiatrom. Obzvlášť ak sa k tomu pridali problémy so spánkom, napätie vo svaloch, apatia, odmietanie dojčenia alebo vášho dieťaťa, strach z každého ďalšieho dňa, sebapodceňovanie atď.

Laktačná psychóza - objavuje sa veľmi zriedka a je vážnym psychickým ochorením. Prejavuje sa okrem iného halucináciami, silnými úzkosťami a maniodepresívnymi atakmi. Je nutné liečiť ju v nemocnici.

Bábätko

Prvé týždne s dieťatkom bývajú pre rodičov väčšinou náročné. Naučiť sa o dieťatko starať a porozumieť jeho potrebám chce nielen čas, ale aj trpezlivosť. Ale nemajte obavy, v priebehu niekoľkých týždňov si vytvoríte určitý rytmus, ktorý bude vyhovovať ako vám, tak ale hlavne vášmu dieťaťu.

Po príchode domov kontaktujte pediatra a dohodnite si s ním prvú návštevu, ktorá by mala prebehnúť do 48 hodín od prepustenia z pôrodnice. Lekár bábätko podrobne prezrie, poradí vám s dojčením, prípadne zodpovie vaše otázky týkajúce sa kúpania, ošetrovania pokožky dieťaťa. Po týždni doma pôjdete už na prvú prehliadku do poradne

Bábätko v prvých týždňoch väčšinu dňa prespí. Budí sa len k jedlu, alebo keď cíti, že potrebuje prebaliť. Dojčenie (alebo kŕmenie) prispôsobte potrebám bábätka. Rozhodne nedajte na nejaký pevne stanovený režim, kvôli ktorému by ste ho budili a nútili piť. Spočiatku síce budete mať pocit, že bábätko pije príliš často, ale nebojte sa, zvyčajne sa intervaly dojčenia po 6 nedele upravia.

Dieťa nemusíte každý deň kúpať, stačí ho len umyť. Kúpanie sa odporúča pred jedlom, alebo hodinu po ňom. Nezabudnite, že veľmi dôležité sú dotyky, hladenie , jemné masírovanie. Čím viac nehy a hladenie, tým lepšie sa dieťa cíti a je spokojné.

Prejdite na 4 až 6. týždňového novorodencaGALÉRIA: Ako vtipne oznámiť svetu, že čakáte bábätko

GALÉRIA: Ako vtipne oznámiť svetu, že čakáte bábätko

27. 2. 2019
Bonding: spokojné a štastné bábätko

Bonding: spokojné a štastné bábätko

26. 2. 2019
Zázračné syčanie vie upokojiť bábätko

Zázračné syčanie vie upokojiť bábätko

25. 2. 2019
5 bežných problémov s bábätkami. Hlavne nepanikárte!

5 bežných problémov s bábätkami. Hlavne nepanikárte!

22. 2. 2019 | 1
Užite si prvé kúpanie bábätka

Užite si prvé kúpanie bábätka

20. 2. 2019 | 1
Tehotenstvo s dvojčatami: čo prináša a čím sa líši

Tehotenstvo s dvojčatami: čo prináša a čím sa líši

25. 1. 2019 | 1
15 zázračných potravín, ktoré posilnia vašu imunitu

15 zázračných potravín, ktoré posilnia vašu imunitu

10. 1. 2019 | 6
Najchutnejšie vianočné novorodenecké fotografie

Najchutnejšie vianočné novorodenecké fotografie

24. 12. 2018
Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, ako si ich skutočne užiť?

Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, ako si ich skutočne užiť?

19. 12. 2018
Ako si užiť Vianoce?

Ako si užiť Vianoce?

3. 12. 2018
Šestonedelie počas zimy: ako chodiť von s novorodeniatkom?

Šestonedelie počas zimy: ako chodiť von s novorodeniatkom?

16. 11. 2018
VIDEO: Kto koho kusne?

VIDEO: Kto koho kusne?

25. 10. 2018
VIDEO: Návod ako uspať bábätko do minúty

VIDEO: Návod ako uspať bábätko do minúty

24. 10. 2018
5 rád pre pohodové dojčenie

5 rád pre pohodové dojčenie

16. 10. 2018
Veronika: Neznášam dojčenie!

Veronika: Neznášam dojčenie!

11. 10. 2018
Prvá noc novorodenca doma

Prvá noc novorodenca doma

25. 9. 2018 | 1
Bežné problémy s bábätkom po príchode z pôrodnice

Bežné problémy s bábätkom po príchode z pôrodnice

21. 9. 2018 | 1
Ako prežiť šestonedelie

Ako prežiť šestonedelie

19. 9. 2018 | 4
Prvý krok? Potrebuje zdravé nohy!

Prvý krok? Potrebuje zdravé nohy!

11. 9. 2018
Ako vyzeral pôrod za čias kráľovnej Kleopatry

Ako vyzeral pôrod za čias kráľovnej Kleopatry

29. 8. 2018
1234567...18

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma