AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dojča, 7. mesiac

Siedmy mesiac je v znamení pohybu z jedného miesta na druhé. Pre vaše sedemmesačné bábätko je to ohromný úspech a ďalší pokrok na ceste ku vzpriamenému postoju.

Už pred mesiacom ste si určite všimla, že vaše dieťa nevydrží veľmi dlho na chrbte a ak je to len trochu možné, pokúša sa pretočiť. V siedmom mesiaci už sa prevaľuje z chrbta na bruško a naopak ostošesť. Chce sa dostať všade tam, kam potrebuje - k hračke, ktorú zrazu uvidelo, ku spadnutej piškóte alebo kúsku chleba.

Jeho chrbát je oveľa pevnejší, takže môže sedieť, napríklad v stoličke alebo autosedačke pri jedle. Väčšina detí sa už vie sama posadiť a túžba sedieť a pozerať sa na svet okolo je priamo živelná. Aj nožičky sú pevnejšie, takže keď mu podáte prsty, aby sa chytilo, dokáže sa postaviť. Rozhodne ho ale nepúšťajte, natoľko pevné jeho nohy ešte nie sú. Čoskoro zistíte, že už vás k sedeniu nepotrebuje. Dieťa samé pochopí, že sa stačí pretočiť na bok, odstrčiť sa pažou, až nadobudne rovnováhy, a bude sedieť.

Ďalším dôležitým medzníkom sú zuby. Po mesiacoch bezzubého úsmevu sa vášmu dieťaťu začnú objavovať zúbky. Väčšinou sa objavia náhle a veľmi rýchlo, až vás to prekvapí. Ako prvý sa prereže dolný rezák, po ňom hneď jeho sused, v siedmom mesiaci má väčšina detí horný rezák. Avšak ak váš drobček nemá v siedmom mesiaci ešte žiaden zub, neznamená to, že je nejako oneskorený, a naopak, ak má v siedmom mesiaci štyri, nie je to známka vyspelosti.

Zuby sa jednoducho u každého dieťaťa objavujú v inom poradí a v širokom vekovom rozmedzí. (Pre upokojenie - môj prvý syn mal prvý zub v deviatom mesiaci a v prvom roku mal len štyri zuby. Dnes má chrup kompletný.) Prvé zuby nie sú určené na žuvanie, ale k trhaniu, takže sa ich objavením neurýchli proces odstavenia.

Ak však dojčíte, je možné, že sa bude snažiť dieťa zovrieť zúbkami vašu bradavku. Ale nebojte sa, ak je umiestnená v jeho pusinke správne vzadu, nepohryzie vás. Ak by však prerušilo sanie a chcelo sa hrať, potom by vás uhryznúť už mohlo. V tej chvíli mu poviete rozhodne "nie" a bradavku (alebo cumlík) mu vezmite.

Podľa lekárov rast zubov nie je príčinou horúčky, hnačky, zvracania, nechutenstva alebo záchvatov. Ak toto všetko vaše dieťa má, potom je zrejme choré a poraďte sa s lekárom. Pri prerezávaní však bude dieťa viac sliniť a môže mať zapálené ďasná. Skúste chladivý gél, prípadne hryzátko, ktoré dáte na niekoľko minút do chladničky. Môžete použiť aj svoj ​​prst (samozrejme čistý), ktorým mu budete ďasná masírovať.

Začiatkom siedmeho mesiaca by ste mali určite začať so zavádzaním pevnej stravy. Vaše dieťa je osôbka, ktorá bude chcieť jesť s vervou, a mlieko mu nebude stačiť. Rozhodne si kúpte vysokú stoličku, bude to pre vás pohodlnejšie.

Rovnako tak si kúpte trénovací hrnček, podbradníky (radšej tie z umelej hmoty, do ktorých "všetko spadne", než tie klasické bavlnené, ktoré sa musia prať). Pozor na šnúrky, aby sa dieťa neudusilo.

Fantastické sú špeciálne tanieriky rozdelené na dve časti, v ktorých môžete podávať dve veci oddelene. Je vaše dieťa pomocou prstíkov? Je to úplne normálne, v tomto veku totiž musí všetko ohmatávať prstíkmi. Nezávisle už ovláda palec a ostatné prsty. Skúste, aby sa samo kŕmilo. Doma síce bude trochu neporiadok, ale rozhodne si to užijete.

Fyzický vývoj

 • Väčšina detí pevne sedí, aj keď napríklad len krátko.
 • Dieťa sa na bruchu otáča zo strany na stranu, z bruška na chrbát a opačne.
 • Niektoré deti lezú po štyroch, iné sa plazia vlnivými pohybmi, ďalšie sa posúvajú smerom dozadu.
 • Manipuluje s predmetmi, skúma hračky, otáča ich a prezerá si ich.
 • Niektoré deti si už môžu zo sedu aj stúpnuť.
 • Cielene skúmajú hračky, búchajú s nimi, trasú s nimi, už vedia, ako s nimi hýbať, aký zvuk vydávajú.

Duševný vývoj

 • Dieťa vie "odpovedať", keď počuje svoje meno.
 • Zrak sa natoľko zlepšil, že vidí takmer rovnako jasne ako dospelák, hoci je tak trochu ešte krátkozraké.
 • Môže bez problémov sledovať aj pohybujúce sa predmety.
 • Hľadá predmet, ktorý mu spadne, a tiež hľadá predmet, ktorý je čiastočne schovaný. Bude zbožňovať hru na schovávačku - so šatkou alebo perinou či záclonou.
 • Pamätá si už všetky tváre známych. Začína chápať, že veci existujú, aj keď ich nevidí.
 • Páči sa mu známe prostredie.

Spoločenský vývoj

 • Zvuky, ktoré dieťa vydáva, majú ráz slabiky. Nedá sa ešte určiť, aké hlásky vlastne hovorí, ale je možné započuť aj samohlásky a spoluhlásky.
 • Vie meniť výšku tónu a rýchlosť svojho džavotania aj podľa nálady.
 • Hovorí na predmety a tváre. Môže opakovať niektoré slová, ako "tata" alebo "mama".

Ako to, že nespí?

Začína sa vaše dieťa v noci opäť budiť, hoci predtým už krásne spinkalo? Nečudujte sa ani nemyslite na nejakú chorobu. Proste len prišlo obdobie, v ktorom dieťa rýchlo rastie a chce aj viac jesť. Ak sa začne v noci budiť, potom od hladu. To je známka toho, že by ste mali začať zavádzať tuhú stravu, ak ste ešte nezačala

Rituály, ktoré utešujú

Malé deti majú rôzne zvyky, ktorými sa upokojujú. Sú dobré, pretože im dodávajú nezávislosť a vlastný zdroj bezpečia. Môže to byť cmúlanie palca, cumlíka, bavlnená plienka alebo mäkká hračka. Uvidíte sama, ktorý maznáčik bude ten "jeho".

Rituály pred spaním sú tiež dôležité - môže to byť pohladenie či pesnička, ale napríklad aj masturbácia. Najmä v lete, keď deťom nebránia pyžamká alebo plienky, sa začnú chalani upokojovať ťahaním za penis, dievčatká sa zase môžu trieť o matrac. Hlavne pokoj, nie je to nič nenormálne.

Ľavák, alebo pravák?

Dáva vaše sedemmesačné bábätko prednosť ľavej ruke pred pravou? Podávajte mu hračku tak, aby bola v rovnakej vzdialenosti od oboch rúk, a uvidíte, ktorou po hračke siahne. Ak dáva prednosť pravidelne jednej ruky, je tu síce možnosť, že aj neskôr bude používať túto ako hlavnú, ale nie je to konečná voľba. Akonáhle sa dieťa naučí používať koordinovane obe ruky, dajte mu niečo, čo musí jednou rukou držať a druhou obsluhovať, ideálny je napríklad hrniec s pokrievkou. Konečná voľba však prebehne zhruba v 2 rokoch.

Prejdite na 8. mesiac dojčaťaPrečo kojenci hádžu vecami?

Prečo kojenci hádžu vecami?

20. 9. 2018
Prvý krok? Potrebuje zdravé nohy!

Prvý krok? Potrebuje zdravé nohy!

11. 9. 2018
Ako vyzeral pôrod za čias kráľovnej Kleopatry

Ako vyzeral pôrod za čias kráľovnej Kleopatry

29. 8. 2018
Prechod z mixovanej stravy na jedlo: používa zúbky?

Prechod z mixovanej stravy na jedlo: používa zúbky?

24. 8. 2018
Ako si čistiť zúbky: radí stomatologička

Ako si čistiť zúbky: radí stomatologička

23. 8. 2018
Starostlivosť o prvé zúbky

Starostlivosť o prvé zúbky

22. 8. 2018
Aby leto nebolo zaparené...

Aby leto nebolo zaparené...

16. 8. 2018 | 1
Poskladajte si rodinku z puzzle

Poskladajte si rodinku z puzzle

8. 8. 2018
Horúčka nie je nepriateľ

Horúčka nie je nepriateľ

24. 7. 2018
Kedy začína dieťa vnímať knižky

Kedy začína dieťa vnímať knižky

2. 7. 2018
Dojčatá a jedálniček: Kedy ponúknuť dieťaťu potenciálne alergény?

Dojčatá a jedálniček: Kedy ponúknuť dieťaťu potenciálne alergény?

29. 6. 2018 | 2
Tri fázy premien chlapca: Od chlapčeka k mužovi

Tri fázy premien chlapca: Od chlapčeka k mužovi

26. 6. 2018
Naušnice: blýskavá ozdôbka

Naušnice: blýskavá ozdôbka

25. 6. 2018
Spánok detí od narodenia do šiestich rokov: všetko čo potrebujete vedieť

Spánok detí od narodenia do šiestich rokov: všetko čo potrebujete vedieť

21. 6. 2018 | 1
Zavítajte s deťmi do Veľkého Medera

Zavítajte s deťmi do Veľkého Medera

7. 6. 2018
VIDEO: To smrdí! Keď otcovia menia plienky

VIDEO: To smrdí! Keď otcovia menia plienky

4. 6. 2018
Fotokniha vašich ratolestí od Happy Foto

Fotokniha vašich ratolestí od Happy Foto

31. 5. 2018
10 vecí za ktoré sa ako mama nemusíte hanbiť

10 vecí za ktoré sa ako mama nemusíte hanbiť

30. 5. 2018
Autosedačka nie je na parádu

Autosedačka nie je na parádu

29. 5. 2018
7 tipov, ako vybrať autosedačku

7 tipov, ako vybrať autosedačku

25. 5. 2018 | 1
1234567...21...

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma