AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dojča, 6. mesiac

Šesť mesiacov utieklo a vaše bábätko oslavuje svoje polročné narodeniny. Je z neho osobnosť, ktorá stále viac túži po nezávislosti. Skončila jedna vývojová etapa a začína ďalšia, pre dieťa i pre vás tá najdôležitejšia.

Dieťa už nechce byť na jednom mieste, už mu nestačí, že ste behala vy okolo neho. Teraz chce byť pohyblivé. Život s dieťaťom už nebude tak jednoduchý, budete musieť dávať viac pozor, ale zase to bude zaujímavejšie a dramatickejšie.
Ležať na chrbte? Ani nápad! Každú chvíľu bude niekde inde, chvíľu na brušku, chvíľu na kolienkach, bude sa opierať o dlane a niektoré deti sa už budú pokúšať plaziť po bruchu dopredu. Je to doba, kedy musíte byť ostražití.

Dieťa v šiestom mesiaci sa snaží byť s vami neustále v kontakte - počuje na svoje meno a neustále si niečo brble, fňuká si, slintá, fúka z pusy bubliny a mľaská. Je to tiež doba, kedy aj stále dojčené dieťa začína skúšať niečo iné než len materské mlieko. Na túto dobu pokusov, upatlaných rúk a zabryndaných košieľok a tričiek rozhodne nezabudnete.

V tomto období si deti s predmetmi hrajú, držia ich, búchajú s nimi o zem, strkajú si ich do pusy, niektoré už na konci šiesteho mesiaca začínajú hračky používať určitým jedinečným spôsobom, ako by hovorili: "Nechajte ma, ja viem, čo s tým mám robiť!" Ak dieťaťu zaobstaráte kocky a budete ich stavať, bude priamo nadšené - a veľmi rado ich bude zhadzovať.

Hrajte sa s ním tak často, ako to len ide: volajte na neho menom, čakajte, až sa otočí, a zavolajte na neho znova. Vezmite si do ruky hrkálku, zarachoťte a počkajte, potom zarachoťte znova. Takéto hry sú výborným tréningom sluchu.
Zhruba v tejto dobe začnú bábätka hľadieť rovnakým smerom ako vy, keď hovoríte, čo im bude pomáhať naučiť sa pomenovať veci, o ktorých sa hovorí. Väčšina polročných detí je fascinovaná drobnými predmetmi, napríklad guličkami hrášku - pozor, aby si ich nestrčilo napríklad do nosovej dierky. Drobné predmety berie dieťa hrabavým úchopom a do celej dlane, strana palca a ukazováka prevláda.

Dieťa je v šiestom mesiaci menej bojazlivé: ak si vezme do ruky pískaciu hračku, ktorá vydáva zvuky, už sa tak nevystraší, pretože očakáva, čo sa stane. Je to teda doba, kedy dieťa v praxi naberá nové skúsenosti. Je zvedavé, všetkému chce prísť na kĺb, všetko chce pochopiť a porozumieť tomu. Síce budete mať doma neporiadok, ale radšej nad ním privrite oči - toto všetko sa vám aj dieťaťu raz stokrát vráti

Zmierte sa s tým, že teraz vyvíja iniciatívu aj vaše bábätko, a nielen vy. Bude provokovať a priťahovať vašu pozornosť, ale čoskoro zistíte, že to stojí za to!

Fyzický vývoj

 • Nohy dokáže zdvihnúť nad podložku a prsty na nohách sa často dostanú do pusy, neskôr už sa to nepodarí.
 • Keď budete mať dieťa na kolenách napríklad pri stole, dokáže sa zamerať a cielene natiahnuť pre predmet, ktorý dáte pred neho. Zaujímavou hračkou je pre neho absolútne všetko, takže dávajte pozor aj na hrnček s teplým čajom.
 • Dokáže vziať do každej ruky jednu vec, jednu vec dokáže ohmatať a skúšať oboma rukami. Veci dokáže udržať pomerne dlho, ale tiež rýchlo pustiť. Otváranie a uvoľňovanie bude jeho "prevládajúce" cvičenie pre celý ďalší polrok.
 • Dokáže sa pretáčať z chrbta na brucho a na bok, ale tiež z brucha na chrbát. Niektoré bábätká sa dokážu zdvihnúť na ručičkách do sedu a na chvíľu bez opory sedieť.
 • Ak ich podržíte do stoja, začnú poskakovať a narovnávať a krčiť nohy. Niekedy dokážu krútiť zápästím, používajú obe ruky.

Duševný vývoj

Pri hraní je cieľavedomejšie, aktívne sa naťahuje po hračkách, ktoré ho zaujmú.

 • Dieťa sa radšej pozerá na skutočné predmety ako na obrázky.
 • Siaha na zrkadlo, keď vidí obraz.
 • Bojí sa cudzích ľudí, dokonca začne plakať, aj keď príde babička z ďaleka.
 • Pozor na prehnané maznanie - maznanie je síce prirodzené a blahodarné, ale niektoré deti sú maznavé, niektoré menej a niektoré nemajú rady tesný kontakt.
 • Smeje sa, keď je šťastné.
 • Hmká si pri hre.

Spoločenský vývoj

 • Prakticky všetky deti vedia používať zvuky h, n, k, f, b a p
 • Väčšina detí začína kombinovať spoluhlásky a samohlásky a začína rozlišovať výšku tónu a rýchlosť reči.
 • Niektoré deti kombinujú spoluhlásky a samohlásky, hovoria na hračky a obrazy v zrkadle.
 • Niektoré vedia džavotať a spájať spoluhlásky a samohlásky.
 • Väčšina detí sa pokúša upútať vašu pozornosť buď bublaním, alebo podobnými zvukmi, môžu na vás aj mávať rukami.

Dieťa sa snaží samo nakŕmiť, strká si do úst jedlo pomocou prstov a naťahuje sa po fľaši alebo po inom jedle. Ak však plne dojčíte, počkajte až na koniec šiesteho mesiaca. Všimnete si, že v tejto dobe začína bábätko milovať hudbu, obzvlášť ak mu budete spievať vy sama. Začína chápať význam slova "nie".

Riziká prvého polroka

Máte doma chlapčeka? Potom vás môže v prvých šiestich mesiacoch prekvapiť trieslová alebo miešková prietrž. Vzniká tak, že do menej pevného miesta (prietržové bránky) v trieslovinovom kanáli sa vtláča z brušnej dutiny črevná kľučka, ktorá tu vytvorí zdurenie alebo hrčku. Pri kriku alebo črevnej plynatosti sa hrčka zväčšuje. Po upokojení väčšinou vkĺzne späť. Prietrž sama však nezmizne a je nutné ju odstrániť operatívne. Operácia sa vykonáva okolo jedného roku veku, ak sa však prietrž zväčšuje a komplikuje, je to vážnejšie a operácia je nutná ihneď. Spoznáte to , keď sa hrčka zduruje, nevracia sa, dieťa bolestivo kričí, priťahuje nôžky k brušku a hrčka je veľmi bolestivá na dotyk. U dievčatok hrozí pupočná prietrž, ale tá nie je tak nebezpečná, pretože nehrozí zacviknutie.

Pozor na pády z výšky

Prvý polrok je tiež rizikový pre možné pády z výšky. Nikdy nenechajte dieťa ležať v tomto veku samotné na gauči, v otvorenej postieľke alebo na prebaľovacom pulte!

Prejdite na 7. mesiac dojčaťaZázračné syčanie vie upokojiť bábätko

Zázračné syčanie vie upokojiť bábätko

25. 2. 2019
Keď bábätko trápi bruško

Keď bábätko trápi bruško

21. 2. 2019 | 2
Ako naučiť dieťa na nočník

Ako naučiť dieťa na nočník

19. 2. 2019
15 zázračných potravín, ktoré posilnia vašu imunitu

15 zázračných potravín, ktoré posilnia vašu imunitu

10. 1. 2019 | 6
Pitný režim v zime nie je len o čaji - chýbajú nám minerály

Pitný režim v zime nie je len o čaji - chýbajú nám minerály

21. 12. 2018 | 3
Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, ako si ich skutočne užiť?

Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, ako si ich skutočne užiť?

19. 12. 2018
Do Nového roka s fotokalendárom od Happy Foto

Do Nového roka s fotokalendárom od Happy Foto

16. 12. 2018
Dojčenie podľa vašich vlastných pravidiel

Dojčenie podľa vašich vlastných pravidiel

13. 12. 2018
Ako si užiť Vianoce?

Ako si užiť Vianoce?

3. 12. 2018
Šiesta choroba, časté ochorenie dojčat a batoľat

Šiesta choroba, časté ochorenie dojčat a batoľat

23. 11. 2018
Zima prichádza: Pripravte sa na boj s chorobami!

Zima prichádza: Pripravte sa na boj s chorobami!

19. 11. 2018 | 1
VIDEO: Mamička, to chladí!

VIDEO: Mamička, to chladí!

9. 11. 2018
Mamička, ja chcem zvieratko!

Mamička, ja chcem zvieratko!

8. 11. 2018
VIDEO: Ako bezpečne ostrihať dieťatku nechty

VIDEO: Ako bezpečne ostrihať dieťatku nechty

7. 11. 2018
Keď dojčiatko trápi kašeľ

Keď dojčiatko trápi kašeľ

31. 10. 2018
Dojčenská kolika - ako s ňou bojovať

Dojčenská kolika - ako s ňou bojovať

29. 10. 2018 | 1
VIDEO: Kto koho kusne?

VIDEO: Kto koho kusne?

25. 10. 2018
VIDEO: Návod ako uspať bábätko do minúty

VIDEO: Návod ako uspať bábätko do minúty

24. 10. 2018
Nočné pomočovanie detí: Vyvraciame najčastejšie mýty!

Nočné pomočovanie detí: Vyvraciame najčastejšie mýty!

18. 10. 2018
5 rád pre pohodové dojčenie

5 rád pre pohodové dojčenie

16. 10. 2018
1234567...21...

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma