AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dojča, 5. mesiac

Z bezmocného bábätka sa stáva pekné šidlo, ktoré musíte mať stále pod kontrolou. Chce už do svojho (aj vášho) života poriadne aktívne zasahovať. Je čulé a rado sa prevracia z chrbátika na bruško (alebo sa o to aspoň pokúša).
Jeho hlavička už sedí pevne na krku, a keď dieťa položíte na bruško, oprie sa vysoko o predlaktie alebo aj o dlane a rozhliada sa okolo seba. Jeho chrbtové svalstvo už je silné, takže väčšina detí vám s radosťou bude predvádzať "lietadielka" - dieťa leží na bruchu, hlavičku má zdvihnutú, obe paže upažené a nožičkami kope ​​dozadu. Je to skvelé cvičenie pre jeho chrbtové a šijové svalstvo, a nemyslite si, nie je to nič jednoduché.

Pokusy o pretočenie z polohy na brušku do polohy na chrbát už sú pomerne úspešné. Keď budete chvíľku vaše bábätko pozorovať, natiahne jednu ruku dopredu a jednou nožičkou si ako keby nakročí a potom prepadne. S radosťou to bude skúšať, kedykoľvek to len pôjde.

Keď mu podáte dva prsty, pevne sa ich chytí a bude sa priťahovať, až sa pritiahne do sedu skoro samo. Avšak pozor! Nepredbiehajte vývojové stupne a nenúťte ešte vaše dieťa, aby samo sedelo, keď k tomu zatiaľ nedospelo. Zbytočne si bude namáhať a kriviť chrbticu. Oveľa lepšie je, keď sa budete hrať s malým (malou) na brušku a vymýšľať všetko možné pre jeho úspešný vývoj.

Hračky sú stále obľúbené, najmä ak sú farebné a môže si ich strčiť do pusinky - najradšej má zatiaľ také, ktoré sú veľké asi ako hrnček alebo väčšia kocka. Máte pocit, že niektorým hračkám dáva prednosť pred inými? Je to možné, cvičí tak myslenie a pamäť. Rozlišuje a začína si vyberať. V tejto dobe začne tiež neznášať výrazné zmeny, najmä prostredie. S obľubou sa hrá na "kuku" a "bubu".

Koľko toho naspí?

Päťmesačné dieťa zvyčajne kŕmite 5x denne po 4 hodinách, ale ak dojčíte, môžete stále dojčiť treba po 2-3 hodinách. Prikrmovať v takom prípade nemusíte až do 6. mesiaca. Po jedle dieťa bdie 1,5-2 hodiny a spí zhruba rovnako dlho. V noci už môže spať 10-11 hodín. Cez deň spí kratšie a ľahšie ho prebudia rôzne vzruchy. V každom prípade cez deň dieťa spať potrebuje, aby bolo schopné prijímať nové podnety a zbierať skúsenosti zo sveta okolo. Ak však nespí, snažte sa mu čo najviac venovať, komunikujte s ním, hrajte sa. Až keď zaspí, môžete niečo urobiť v domácnosti, alebo sa venovať sama sebe. Nehanbite sa a nachádzajte svoje slová, ktoré bábätko rozosmejú. Ako tvrdil Zdeněk Matějček, stávame sa jeho "biologickým" zrkadlom.

Keď sa zatvári škaredo, zatváríme sa rovnako; keď sa ho pokúšame kŕmiť a chceme, aby otvorilo pusu, otvoríme ju sami tiež; keď húkne, zopakujeme to po ňom. Nerobte to ale v čase, keď dieťa napríklad kúpete alebo kŕmite, to by jeho pozornosť už nezvládla. Všimla ste si niektorých odchýlok na dieťatku a znepokojujú vás? Má vaše bábätko stále tak trochu sploštenú a nesúmernú hlavičku? To je kvôli tomu, že celé prvé mesiace ležalo na chrbte, preto je dobré, keď budete tejto deformite predchádzať.

Meňte často jeho polohu, nechávajte cez deň ležať dieťa na brušku, možno vám lekár odporučí špeciálne cvičenia pre uvoľnenie a posilnenie svalových skupín, hlavne krčných a chrbtových. Ale nebojte sa, väčšinou sa hlavička "spraví" do prvých narodenín. Vaše dieťa je teraz tiež oveľa čulejšie ráno, budí sa často skôr ako celá vaša rodina a vyžaduje spoločnosť. Je to tiež obdobie, kedy začínate (ak ste prestala dojčiť) dieťa prikrmovať tuhou stravou, zo začiatku kašami (bezlepkovými), zeleninou, zemiakmi a chudým mäsom.

Fyzický vývoj

Keď leží na brušku, dvíha sa na rukách a ohýba kolená, pretočí sa na chrbát. Na bruchu sa niektoré deti otáčajú zo strany na stranu a môžu sa pokúsiť o plazenie.
Keď dieťa držíte vzpriamene, vie zdvihnúť hlavu, držať ju pevne a vzoprieť sa na nohách. Vie priblížiť obe ruky k sebe a držať hrkálku, natiahnuť sa po predmete a zovrieť ho nad sebou, odovzdať si hračku z jednej ruky do druhej. Väčšina detí sa natiahne po predmete a zovrie ho nad hlavou, pozoruje svoje ruky a hrá sa s nimi, niektoré deti si už dokážu podržať fľašu, uvoľniť stisk a nechať predmet vypadnúť z ruky. Keď sa dieťa pokúsite postaviť, stavia sa rado na špičky, uvedomuje si svoje ruky i nohy.

Duševný vývoj

Dieťa sa pozerá hore, keď urobíte nad jeho hlavou hluk, vie rozlíšiť zložitejšie zvuky, spozná jednotlivé hlasy. Venuje pozornosť malým predmetom, otáča sa v smere hlasu, ktorý prichádza z uhla 45° napravo alebo naľavo. Niektoré deti pozorujú svoje vlastné ruky, keď ležia na chrbte. Keď sa hrajú s hračkami, dvíhajú ich, "ožužlávájú", zhadzujú predmety. Sú prekvapené, keď zmizne predmet za clonou, ale keď sa clona odkryje, nebudú sa diviť, keď tam bude nová hračka. Pozerajú sa, keď im spadne nejaký predmet. Vnímajú už detaily - radosť alebo smútok - a reaguje na ne. Keď vidia, že mu pripravujete jedlo, budú netrpezlivé.

Spoločenský vývoj

Dieťa už veľmi komunikuje, vykrikuje radosťou. Väčšina detí môže meniť výšku a hlasitosť svojho džavotania dokonca aj podľa nálady, rozprávajú sa s predmetmi a s tvárami, používajú hlásky h, n, k, f, b, p. Niektoré deti hlasno prepúšťajú vzduch medzi pery, vydávajú zvuky samohlások a vedia povedať väčšinu spoluhlások. Niektoré deti napodobňujú aj zvuky. Dieťatko sa môže rozplakať, keď uvidí cudzieho človeka. Komunikuje gestami, výrazom tváre a zvukmi.

Prejdite na 6. mesiac dojčaťaVIDEO: Mamička, to chladí!

VIDEO: Mamička, to chladí!

9. 11. 2018
Mamička, ja chcem zvieratko!

Mamička, ja chcem zvieratko!

8. 11. 2018
VIDEO: Ako bezpečne ostrihať dieťatku nechty

VIDEO: Ako bezpečne ostrihať dieťatku nechty

7. 11. 2018
Keď dojčiatko trápi kašeľ

Keď dojčiatko trápi kašeľ

31. 10. 2018
Dojčenská kolika - ako s ňou bojovať

Dojčenská kolika - ako s ňou bojovať

29. 10. 2018
VIDEO: Kto koho kusne?

VIDEO: Kto koho kusne?

25. 10. 2018
VIDEO: Návod ako uspať bábätko do minúty

VIDEO: Návod ako uspať bábätko do minúty

24. 10. 2018
Nočné pomočovanie detí: Vyvraciame najčastejšie mýty!

Nočné pomočovanie detí: Vyvraciame najčastejšie mýty!

18. 10. 2018
5 rád pre pohodové dojčenie

5 rád pre pohodové dojčenie

16. 10. 2018
Dojčenie verzus dokrmovanie: Dá sa to skĺbiť?

Dojčenie verzus dokrmovanie: Dá sa to skĺbiť?

15. 10. 2018 | 2
PORADŇA: Keď už dojčenie nestačí

PORADŇA: Keď už dojčenie nestačí

12. 10. 2018
Veronika: Neznášam dojčenie!

Veronika: Neznášam dojčenie!

11. 10. 2018
VIDEO: Aké prekvapenie môže vyvolať tunel...

VIDEO: Aké prekvapenie môže vyvolať tunel...

9. 10. 2018
Prečo kojenci hádžu vecami?

Prečo kojenci hádžu vecami?

20. 9. 2018
Prvý krok? Potrebuje zdravé nohy!

Prvý krok? Potrebuje zdravé nohy!

11. 9. 2018
Ako vyzeral pôrod za čias kráľovnej Kleopatry

Ako vyzeral pôrod za čias kráľovnej Kleopatry

29. 8. 2018
Prechod z mixovanej stravy na jedlo: používa zúbky?

Prechod z mixovanej stravy na jedlo: používa zúbky?

24. 8. 2018
Ako si čistiť zúbky: radí stomatologička

Ako si čistiť zúbky: radí stomatologička

23. 8. 2018
Starostlivosť o prvé zúbky

Starostlivosť o prvé zúbky

22. 8. 2018
Aby leto nebolo zaparené...

Aby leto nebolo zaparené...

16. 8. 2018 | 1
1234567...21...

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma