AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dojča, 4. mesiac

Štvrtý mesiac je doba, kedy sa pravdepodobne vaše bábätko naučí ovládať okrem hlavy aj chrbát. Podľa odborníkov je to obdobie, kedy sa dieťa dostáva z prvotnej nezrelej asymetrie pod vládu symetrie.

Pravda, na to, aby s vami sedelo pri stole, je ešte malé, ale môže s vami občas sedieť v lehátku, ktorého operadlo je asi v uhle 45°. Na určitú dobu môžete použiť aj sedačku do auta, ale nenechávajte v nej dieťa dlho, ničilo by si chrbátik.
Ležadlo je ale inak super vecička - môžete ho položiť skoro kamkoľvek, na stôl, pracovný pult - ale nikdy nenechávajte bábätko samotneé. Hojdaním sa môže posúvať a prevrátiť.

Ak ste už začali s chudnúcim programom a chcete si v obývačke zašliapať na rotopede, môžete bábätko posadiť do rohu pohovky a pekne ho obložiť vankúšikmi. Postačia na to 2 alebo 3 vankúše. Dajte ich na pohovku alebo kreslo tak, aby vyplnili roh. Dieťa by malo byť opreté v uhle 45°, ale chrbát by malo mať rovný. Vankúšiky by mali podopierať nielen chrbát, ale aj krk, a zadoček by sa mal ľahko zaboriť do vankúšika.

Uvidíte, akú radosť bábätku urobíte. Bude s vami a zároveň vás bude sledovať. Už je totiž poriadne vnímavé - začína chápať veci, ktoré vidí, a naučí sa ich rozoznávať a na každú vec zareaguje. Tiež už je vo veku, kedy dáva prednosť vám, ale ešte nie je úplne znepokojené cudzími ľuďmi.

Je ale zdržanlivejšie. Avšak niektoré deti začnú plakať, ak sa im niekto cudzí "nepáči", už v 4. mesiaci. Začnú k vám naťahovať ruky a budú sa dožadovať vašej pozornosti. Buďte vnímavá a nenechajte bábätko, aby sa trápilo. Napríklad sa nechá pomojkať vašou kamarátkou, bude možno aj dôstojné a nebude robiť scény, ale ak k vám zdvihne ruky, aby ste ho vzali späť, vyhovejte mu.

V tomto mesiaci si začne vynucovať vašu pozornosť, bude chcieť všetok čas len pre seba. Je to doba, kedy dieťa nevníma len zvuk, za ktorým sa otáča, ale aj fáza, kedy objavilo svoje ruky. A to nielen očami, ale aj dotykom. Neustále sa s nimi bude hrať, pozorovať ich, rozťahovať a spájať, ohýbať. Začne ich tiež skúmať ústami, bude strkať prsty jeden po druhom do pusinky - a nielen prsty.
Čo sa mu podarí uchopiť, si dá do pusy tiež. Ústa sú v tomto období dôležitým poznávacím nástrojom. Vlastne len vďaka ústam porozumie predmetu, ktorý vidí. Aj preto majte v okolí dieťaťa len také hračky, ktoré mu nemôžu ublížiť a ktoré sú hygienické.

Nenadávajte mu, že všetko strká do úst, proste sa zmierte s touto poznávacou fázou. Radšej mu častejšie hračky umyte alebo vyperte. Skúste tiež občas "vysadiť" cumlík, dieťa, ktoré má pusinku stále zaplnenú cumlíkom, ťažko môže bádať rukami a ústami.

Ideálny je na túto dobu hrací koberček s najrôznejšími zavesenými hračkami a vecičkami. Vyberte takú podložku, ktorá obsahuje rôzne materiály a predmety na búchanie a uchopovanie. Je úžasné pozorovať, ako sa vaše dieťa bude snažiť natiahnuť ruku k zavesenej hračke. Tie pokusy sú nezabudnuteľné. Uvidíte, ako tvrdohlavé vie dieťa byť, bude to tak dlho opakovať, kým sa hračky nedotkne.
Ešte ju ale nevie držať, takmer vždy sa pomýli v odhade a zovrie ruku skôr, než sa k hračke dostane. Pomáhajte mu! Ale nedávajte mu pevnú hračku hneď do ruky, nechajte ho chvíľu snažiť sa, majte trpezlivosť. Až sa jej dotkne, potom mu ju dajte, bude spokojné a obdarí vás úsmevom.

Keď si ho posadíte na klin, bude sa rado dotýkať vašich korálikov, retiazky a pod. Počas dňa nechajte niekedy bábätko váľať sa na brušku. Dávajte na ňho pozor, divili by ste sa, s akou rýchlosťou sa dokáže aj taký drobec doplaziť do inej časti miestnosti za gúľajúcou sa hračkou! Zrejme ešte stále dojčíte, ale blíži sa čas, kedy bábätku nebude stačiť len prsník, alebo sa chystáte začať pracovať. Preto skúste učiť dieťa piť z hrnčeka alebo fľaše, napríklad keď si zájdete s partnerom do kina alebo na návštevu a bábätko necháte babičke. Nebojte sa, že by potom odmietalo vaše mlieko! Odstriekajte mlieko a nechajte ho v dojčenskej fľaši. Koncom 4. mesiaca môžete nájsť u svojho dieťaťa aj prvý zúbok.

Fyzický vývoj

Keď dieťa držíte, je schopné otáčať hlavičkou na všetky strany, priťahovanie do sedu sa môže stať jednou z najobľúbenejších hier, ak leží na chrbte a odpočíva po energickom kopanií, dvíha hlavičku nad podložku. Keď leží na brušku, zdvihne sa na rukách a ohne kolená, vie sa prekotiť na chrbát. Keď leží na brušku, zdvihne hlavu do uhla 90°, snaží sa plaziť dopredu, väčšina detí sa už vie pretočiť z ľahu na bruchu na jednu stranu, niektoré sa pretočia z chrbta na brucho.

Duševný vývoj

Dieťa pohne hlavou, aby sledovalo predmet, ktorý sa pohybuje, po celom oblúku 180° zľava doprava alebo naopak, rozozná matku i iné osoby. Väčšina detí pozoruje aj malé predmety a niektoré deti sa otáčajú za hlasom, ktorý prichádza z uhla 45° napravo alebo naľavo, najmä ak je to hlas matky, dieťa reaguje na známe osoby a predmety, pozoruje vlastné ruky a hrá sa s nimi. Dieťa už vie rozlišovať zložitejšie zvuky, tóny a pozná jednotlivé hlasy.

Spoločenský vývoj

Dieťa nemá rado samotu, keď je dlho samo, začne kričať a dožaduje sa spoločnosti, keď prídete, čaká, čo sa bude diať. Prakticky všetky deti sa smejú rady a často, vydávajú hrdelné zvuky a rozprávajú sa s ostatnými členmi rodiny.
Väčšina detí vie vykríknuť radosťou a niektoré už dokážu meniť výšku hlasu a hlasitosť svojho džavotania aj podľa nálady. Niektoré sa rozprávajú aj s predmetmi a s tvárami a vedia používať zvuky h, n, k, f, bap, prefukujú vzduch medzi pery a robia bubliny. V tomto mesiaci začne vaše dieťa strácať vlásky, s ktorými sa narodilo, a začne ich "vymieňať" za nové. Ich farba sa tiež zmení. Rovnako tak vás možno prekvapí, že sa mení aj farba očí.

Chcete vedieť, ako veľmi vaše dieťatko vyrastie?

Skúste si sami vypočítať pravdepodobnú výšku svojho potomka. Rodič rovnakého pohlavia odovzdáva dieťaťu vlohu, ktorá zodpovedá jeho vlastnej výške, rodič opačného pohlavia vlohu pre svoju výšku, ku ktorej sa buď pripočíta 13 cm (v prípade matka - syn), alebo odpočíta 13 cm (otec - dcéra). K telesnej výške rodičia rovnakého pohlavia pripočítajte výšku druhého rodiča zväčšenou (u chlapcov) alebo zmenšenou (u dievčat) o 13 cm a súčet vydelíte dvoma. Získate pravdepodobnú dospelú výšku svojho dieťaťa.

Prejdite na 5. mesiac dojčaťaZázračné syčanie vie upokojiť bábätko

Zázračné syčanie vie upokojiť bábätko

25. 2. 2019
Keď bábätko trápi bruško

Keď bábätko trápi bruško

21. 2. 2019 | 2
Ako naučiť dieťa na nočník

Ako naučiť dieťa na nočník

19. 2. 2019
15 zázračných potravín, ktoré posilnia vašu imunitu

15 zázračných potravín, ktoré posilnia vašu imunitu

10. 1. 2019 | 6
Pitný režim v zime nie je len o čaji - chýbajú nám minerály

Pitný režim v zime nie je len o čaji - chýbajú nám minerály

21. 12. 2018 | 3
Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, ako si ich skutočne užiť?

Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, ako si ich skutočne užiť?

19. 12. 2018
Do Nového roka s fotokalendárom od Happy Foto

Do Nového roka s fotokalendárom od Happy Foto

16. 12. 2018
Dojčenie podľa vašich vlastných pravidiel

Dojčenie podľa vašich vlastných pravidiel

13. 12. 2018
Ako si užiť Vianoce?

Ako si užiť Vianoce?

3. 12. 2018
Šiesta choroba, časté ochorenie dojčat a batoľat

Šiesta choroba, časté ochorenie dojčat a batoľat

23. 11. 2018
Zima prichádza: Pripravte sa na boj s chorobami!

Zima prichádza: Pripravte sa na boj s chorobami!

19. 11. 2018 | 1
VIDEO: Mamička, to chladí!

VIDEO: Mamička, to chladí!

9. 11. 2018
Mamička, ja chcem zvieratko!

Mamička, ja chcem zvieratko!

8. 11. 2018
VIDEO: Ako bezpečne ostrihať dieťatku nechty

VIDEO: Ako bezpečne ostrihať dieťatku nechty

7. 11. 2018
Keď dojčiatko trápi kašeľ

Keď dojčiatko trápi kašeľ

31. 10. 2018
Dojčenská kolika - ako s ňou bojovať

Dojčenská kolika - ako s ňou bojovať

29. 10. 2018 | 1
VIDEO: Kto koho kusne?

VIDEO: Kto koho kusne?

25. 10. 2018
VIDEO: Návod ako uspať bábätko do minúty

VIDEO: Návod ako uspať bábätko do minúty

24. 10. 2018
Nočné pomočovanie detí: Vyvraciame najčastejšie mýty!

Nočné pomočovanie detí: Vyvraciame najčastejšie mýty!

18. 10. 2018
5 rád pre pohodové dojčenie

5 rád pre pohodové dojčenie

16. 10. 2018
1234567...21...

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma