AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Dojča, 3. mesiac

Bábätko sa má čulo k svetu, ako máte možnosť každým dňom sama vidieť. Jeho osobnosť sa začína formovať, už vám nerobí problémy porozumieť jeho dojčenskej reči a keď plače, viete, prečo plače.

Dieťa už sa naučilo, ako na vás. Veľmi dobre vie, že keď sa na vás usmeje, odpustíte mu čokoľvek na svete. Zvládla ste dva mesiace a nepotrebujete už ani rady babičiek, kamarátok alebo knižiek. Ste oveľa citlivejšia a vnímavejšia k potrebám bábätka a už vás toho príliš nezaskočí. A ak áno, poradíte si.
Šestonedelie skončilo, a ak ste bola predsa len tak trochu úzkostlivejšia čo sa výletov a návštev týka, teraz už môžete veselo plánovať návštevy kamarátok, príbuzných i dlhšie prechádzky s kočíkom. Napriek tomu je však bábätko stále ešte malé a jeho imunita nie je plne vyvinutá. Preto poproste návštevy, aby k vám nechodili v čase chrípok alebo s inou chorobou.

Netrápte bábätko dlho v cudzom prostredí, neprepínajte seba ani bábätko. Po hodine sa už obaja budete cítiť pekne uťahaní. Okrem toho už dieťa dobre pozná, kto patrí do tej jeho rodiny.

V 3. mesiaci tiež začínajú pravidelné návštevy detského lekára na prvé očkovanie. Odborníci zostavili systém očkovania, tzv. očkovací kalendár, vďaka ktorému bude vaše bábätko chránené pred mnohými chorobami. Dodržujte lehoty, ktoré lekár určí! Očkovací preukaz už ste dostali možno v pôrodnici, ak nie, dostanete ho teraz. Do neho vám bude detská sestra zapisovať všetka vykonané očkovanie. Je to cenný dokument, takže ho majte starostlivo uschovaný a bude dieťa sprevádzať až do jeho 18 rokov.

V treťom mesiaci po pôrode sa u vás môže objaviť prvá menštruácia a v jej priebehu získa vaše materské mlieko trochu inú príchuť. Je možné, že sa bude bábätko odvracať a nebude mlieko chcieť. Nevzdávajte to a skúšajte ďalej. Väčšinou sa všetko za pár dní upraví. Niekedy sa však stane, že dieťa už materské mlieko nebude chcieť. Aj vtedy nezúfajte, urobila ste predsa maximum. U niektorých detí, ktoré pijú materské mlieko počas menštruácie, sa niekedy prechodne objavia nepokoje, ale aj to je normálne a nie je to dôvod na to, aby ste prerušili dojčenie.

Bábätko v tejto dobe spí okolo 10 hodín v noci a cez deň čoraz častejšie bdie a vyžaduje pozornosť. Ak dieťa počas dňa dlho spí, nebude v noci tak ospalé. Musíte ho podporovať v tom, aby bol jeho hlavný spánok v noci. Hrajte sa s ním, ukazujte mu nové veci, aby nezaspalo napríklad pred obedom a aby sa zbytočne nenudilo. Návyky pri zaspávaní sú dôležité a ešte sa vám budú hodiť.

Majte doma poriadok!

Bábätko je v treťom mesiaci pomerne čulé. Je to teda doba, kedy by ste mali začať s určitými zmenami vo vašej domácnosti. Odstráňte z dosahu dieťaťa všetky cennosti, čistiace prostriedky, kvety, ktoré sú jedovaté, ak máte staršie dieťa, nenechávajte ho, aby sa v blízkosti bábätka hralo s malými predmetmi, ktoré možno ľahko prehltnúť. Hračky, ktoré bábätku dávate, by mali byť vždy netoxické a umývateľné!

Fyzický vývoj

Skoro všetky deti už vedia zdvihnúť hlavu do uhla 45°, ležať rovno na bruchu alebo na chrbte, paže dvíhať smerom k hlave, pohybovať sa trochu dopredu tým, že krútia rukami a nohami

Väčšina detí vie zdvihnúť hlavu do 90°, zdvihnúť hlavu, keď leží na chrbte, a prekotiť sa z chrbta na bruško. Niektoré deti dokonca vedia držať hlavu vzpriamene, keď ich držíte vo zvislej polohe, zdvihnúť hlavu, keď ležia na bruchu a podoprieť sa pažami, na bruchu sa posunúť trochu dopredu. Vedia spojiť ruky k sebe, keď im ukážete predmet, na ktorý dosiahnu, spoja ručičky k sebe, aby ho uchopili

Väčšina detí vie zdvihnúť jednu ruku alebo obidve súčasne, priblížiť ruku k ústam. Niektoré deti dokážu siahnuť na predmet jednou rukou, bez toho aby ho stlačili. Výrazne sa rozvíja hmat - neznamená to len to, že sa budú dotýkať hračiek, ale dôležité je maznanie, láskanie a pod.

Duševný vývoj

Bábätko už dobre poznáva známe veci - pozerá sa na svoje ruky a pozoruje ich pri pohybe, zaostrí na svoj ​​odraz v zrkadle, ale seba ešte nepozná, to dokáže až zhruba v 15 mesiacoch. Dieťa už celkom dobre uhádne, odkiaľ sa ozývajú zvuky a pozrie sa tým smerom, aby sa presvedčilo

Prakticky každé dieťa v 3. mesiaci otočí hlavou, aby pozorovalo predmet, ktorého pohyb začína kúsok napravo alebo naľavo od stredu a pohybuje sa v oblúku nad tvárou. Väčšina detí pohne hlavou, aby predmet, ktorý sa pohybuje po oblúku 180° zľava doprava a naopak, sledovala.

Ak máte doma šikulu, tak môže sledovať predmet oboma očami, zaostrí na ostré hrany a rohy. A môže dokonca spoznať už pohľadom vašu tvár.

Spoločenský vývoj

Vaše bábätko už úplne presne vie, kto je v jeho živote dôležitý, preto má rado kontakt. Bude sa veľa smiať, dokonca aj niekedy na "cudzích", najmä ak zo seba budú robiť "šašov". Už si začne medzi ľuďmi vyberať, v tejto dobe sa totiž významne rozvíja časť mozgu určená na rozpoznávanie objektov a koordináciu ruka - oko.

Keď vás počuje, začne pohmkávať, mávať ručičkami alebo nožičkami. Stále na neho hovorte, kedykoľvek je hore, aj keď vás nevidí. Je to doba, kedy už môžete začať dieťaťu čítať, ak ho to bude "baviť". Ideálne sú rozprávky a snažte sa meniť svoj hlas.

Okrem čítania je dôležitá slovná stimulácia - dieťa potrebuje dostatok podnetov. Podľa výskumov sa ukazuje, že deti, ktoré majú v prvom roku veľkú zásobu slovných podnetov, sú neskôr inteligentnejšie. Keď vás dieťa počuje, malo by vám odpovedať brblaním alebo iným ústnym prejavom. Niektoré deti vedia používať zvuky p, b, h, smiať sa a vykríknuť radosťou.

Akú hračku kúpiť?

Tou najlepšou hračkou pre vaše dieťa ste stále nepochybne vy sama. Vaše telo je akýmsi gymnastickým náčiním, pomocou ktorého môže robiť veci, ktoré samo ešte nemôže. Keď mu venujete čas a pozornosť, je to pre neho tá najlepšia hračka, ktorá existuje.

Ale dieťa potrebuje už aj iné hračky pre svoj ​​rozvoj. V týchto prvých mesiacoch sa deti na hračku nielen pozerajú, siahajú a dotýkajú sa, ale aj búchajú alebo si ju strkajú do pusy. Hračku teda nepoužívajú len jedným spôsobom.

A aké sú pre ne ideálne hračky? Rôzne hrkálky, ktoré sa pohybujú (dajú sa pripevniť na stranu postieľky), hracie hračky, hrkálky na zápästie, hračky, za ktoré sa dá ťahať, hračky, na ktoré si môže dieťa siahať (podložka na hranie, plyšové zvieratko, ktoré je príjemné na dotyk apod)

Rada pre vás: pozor na materiál a časti, ktoré by neskôr dieťa mohlo odtrhnúť, odhryznúť. Plyšové hračky síce priťahujú prach, ale väčšina sa už dá prať, ak nie, stačí, keď ich dáte na noc do mrazničky. Zničíte tak všetky škaredé baktérie a roztoče. Hračky kupujte, pokiaľ možno, čo najfarebnejšie.

Prejdite na 4. mesiac dojčaťaVIDEO: Mamička, to chladí!

VIDEO: Mamička, to chladí!

9. 11. 2018
Mamička, ja chcem zvieratko!

Mamička, ja chcem zvieratko!

8. 11. 2018
VIDEO: Ako bezpečne ostrihať dieťatku nechty

VIDEO: Ako bezpečne ostrihať dieťatku nechty

7. 11. 2018
Keď dojčiatko trápi kašeľ

Keď dojčiatko trápi kašeľ

31. 10. 2018
Dojčenská kolika - ako s ňou bojovať

Dojčenská kolika - ako s ňou bojovať

29. 10. 2018
VIDEO: Kto koho kusne?

VIDEO: Kto koho kusne?

25. 10. 2018
VIDEO: Návod ako uspať bábätko do minúty

VIDEO: Návod ako uspať bábätko do minúty

24. 10. 2018
Nočné pomočovanie detí: Vyvraciame najčastejšie mýty!

Nočné pomočovanie detí: Vyvraciame najčastejšie mýty!

18. 10. 2018
5 rád pre pohodové dojčenie

5 rád pre pohodové dojčenie

16. 10. 2018
Dojčenie verzus dokrmovanie: Dá sa to skĺbiť?

Dojčenie verzus dokrmovanie: Dá sa to skĺbiť?

15. 10. 2018 | 2
PORADŇA: Keď už dojčenie nestačí

PORADŇA: Keď už dojčenie nestačí

12. 10. 2018
Veronika: Neznášam dojčenie!

Veronika: Neznášam dojčenie!

11. 10. 2018
VIDEO: Aké prekvapenie môže vyvolať tunel...

VIDEO: Aké prekvapenie môže vyvolať tunel...

9. 10. 2018
Prečo kojenci hádžu vecami?

Prečo kojenci hádžu vecami?

20. 9. 2018
Prvý krok? Potrebuje zdravé nohy!

Prvý krok? Potrebuje zdravé nohy!

11. 9. 2018
Ako vyzeral pôrod za čias kráľovnej Kleopatry

Ako vyzeral pôrod za čias kráľovnej Kleopatry

29. 8. 2018
Prechod z mixovanej stravy na jedlo: používa zúbky?

Prechod z mixovanej stravy na jedlo: používa zúbky?

24. 8. 2018
Ako si čistiť zúbky: radí stomatologička

Ako si čistiť zúbky: radí stomatologička

23. 8. 2018
Starostlivosť o prvé zúbky

Starostlivosť o prvé zúbky

22. 8. 2018
Aby leto nebolo zaparené...

Aby leto nebolo zaparené...

16. 8. 2018 | 1
1234567...21...

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma