AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Zoonóza: Infekčná choroba prenášaná zo zvieraťa na človeka a naopak

Radí MUDr. Tibor Danilla, PhD. Detská dermatovenerologická klinika LF UK a DFnSP na bratislavských Kramároch.
Zoonóza: Infekčná choroba prenášaná zo zvieraťa na človeka a naopak

Čo to je?

Infekčné ochorenia, ktoré sa prirodzene prenášajú zo zvieraťa na človeka alebo naopak. V súčasnosti poznáme asi 200 druhov takých ochorení, pričom ich pôvodcom môže byť vírus, baktérie, huba, v niektorých prípadoch i parazit. K najznámejším patrí mor, besnota, vtáčia chrípka, borelióza alebo toxoplazmóza.

Príznaky a rizikové skupiny?

Príznaky ochorení sú ťažko včas rozpoznateľné, môžu sa tváriť ako chrípka či bolesti brucha, hnačky, vracanie alebo zmeny na pokožke. K ohrozeným skupinám patria deti. Tehotné ženy: pre ženu a pre plod je kontakt s nakazeným zvieraťom veľkým nebezpečenstvom. Ľudia s oslabenou imunitou: prirodzená obranyschopnosť je dlhodobo narušená, čo uľahčuje infekciu.

Dermatofytóza ako mykotický druh zoonóz 

Nepríjemnými mykózami a rôznymi ochoreniami kože netrpia len ľudia, ale i zvieratá. Patria k nim dermatofytózy, čo je samostatná skupina kožných zápalových ochorení, nereagujúcich na protizápalovú ani antibiotickú liečbu.

Infekčné ložiská na rohovinových častiach kože sa vyskytujú už od dojčenského veku, ale častejšie sú v školskom, práve od infikovaných domácich zvierat, ale aj predmetov, od pôdy. Postihujú kožné záhyby, priestory medzi prstami, nechty i vlasy. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma