AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Známky a hodnotenia nie sú len výsledkom dieťaťa

Nie, titulok sa naozaj nemýli. S povinnosťami, ktoré vzniknú s nástupom dieťaťa do školy, sa totiž budete musieť popasovať aj vy. A verte tomu, že ich nebude málo...
Známky a hodnotenia nie sú len výsledkom dieťaťa

Faktom je a odborníci vysvetľujú, že známky a hodnotenia, ktoré dieťa dostáva v prvej triede, nie sú len ohodnotením jeho snahy, ale predovšetkým tej vašej. Toho, ako pristupujete k domácej príprave, či škole venujete dostatočnú pozornosť...

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Tehotenstvo

Mýty a pravdy o plodnosti

Prečo to tak je? Pretože slovenské školstvo je orientované predovšetkým na výsledok a rozhodne trvá na plnení domácich úloh. Nemecké školstvo napríklad také nie je.

Deti bývajú v školách síce dlhšiu dobu a vyučovanie mávajú do štvrtej až piatej odpoludnia, na druhej strane pedagógovia nenakladajú na svojich žiakov (a ich rodičov) domáce úlohy a prípravu tak zvládajú v škole. A po príchode majú voľno na relax, koníčky, krúžky, skrátka, zábavu.

Takže ak patríte k tým, ktorí v septembri po prvý raz vykročia smerom k škole a chcete sebe i svojej ratolesti čo najviac uľahčiť zotrvanie v školskej lavici, skúste tipy pedagógov, ktoré vám zaručene pomôžu. Pozor však – veľa z nižšie uvedených tipov a ich uvádzanie do praxe záleží na tom, aké flexibilné a komunikatívne je práve to vaše dieťa.

Tak isto záleží na tom, aká ústretová je škola, do ktorej ste dieťa zapísali. Vyberajte teda tie body, ktoré sa vo vašom prípade dajú využiť, a držte si palce, aby rovnako spolupracovať chcela i pani učiteľka/pán učiteľ. Spoločne by vám malo ísť o jediné – naučiť svojho potomka milovať školu aj so všetkými nedostatkami a povinnosťami. Zotrvá v nej totiž pomerne dlhú dobu.

Pripravte sa emočne

Veľa detí a tiež ich rodičov je nedočkavých a dychtivých po zmenách, ktoré so sebou prináša prvý školský deň. Ide o to, že v detskej duši sa mieša čudesný kokteil emócií, nadšenia i obáv. Obzvlášť nebezpečná výbušnina však môže v detskej duši vzniknúť vtedy, keď sa školáčik dozvie od svojho rodiča či iného člena rodiny, že iné známky než jednotky nie sú prijateľné.

Odrazu radosť z toho, že stretne nové kamarátky, prebije obava zo zlyhania. Rodičia zase vnímajú nástup do prvej triedy ako novú životnú etapu. Na druhej strane sa obávajú toho, koľko povinností im toto obdobie prinesie, a v duchu smútia nad tým, že z ich dieťatka tak rýchlo vyrástol samostatný jedinec, ktorý ich de facto nepotrebuje.

Je dobré si uvedomiť, že dieťa sa bude vyvíjať, vzdelávať a učiť bez vašej permanentnej pomoci a že nejde o koniec sveta, kedy by rodič prestal byť pre svojho potomka dôležitý. Naopak, keď nástup do prvej triedy správne uchopíte, zistíte, že objavovanie vzdelania môže byť zaujímavé i pre vás.

Garantujeme vám, že napríklad prvouka, cudzí jazyk, prípadne ďalšie predmety vám dajú zabrať už v prvej triede. A keď nechcete, aby pani učiteľka bola odrazu v očiach dieťaťa za hviezdu, pretože všetko vie a všetko pozná, a vy za hlupáka, mali by ste sa začať vzdelávať. Čo teda urobiť pre pohodu v duši vášho dieťaťa i pre váš pokoj?

1. Po prvý raz navštívte školu spoločne

Spýtajte sa dopredu, aké miesta v škole budú pre vaše dieťa dôležité, a posledný týždeň v auguste si prejdite nielen triedu, ale aj školskú jedáleň, šatňu, telocvičňu a rôzne jazykové a výtvarné miestnosti, kam sa vaša ratolesť bude v rámci výučby presúvať.

Preberte spoločne do detailu, ako výučba v jednotlivých triedach prebieha, aký je rozdiel medzi triedou kmeňovou a tými ostatnými. Spoločne môžete nacvičiť odomykanie a zamykanie skrinky, nechajte školáčika, aby vám sám ukázal, ako zvláda také jednoduché činnosti, ako je práca s kľúčom či objednávanie si obeda pomocou elektronického čipu.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Zábava | Predškolák | Školák

Ako by podľa detí mala vyzerať škola snov

P. S.: Nezabudnite na hľadanie toalety. O jej strategickom umiestnení by malo vaše dieťa vedieť rozhodne skôr, než do školy pôjde oficiálne po prvý raz. Z praxe sú známe prípady, že prváci zadržiavali potrebu celý deň, pretože sa báli vybrať medzi väčšie deti do útrob budovy a hľadať onú miestnosť. To predsa nechcete...

2. Stretnite sa s učiteľkou

Tá ako skúsená pedagogička iste pochopí, prečo sa s ňou chcete vidieť ešte predtým, než po prvý raz zazvoní. Je vhodné, aby ju vaše dieťa samo pozdravilo, ona mu stručne povedala, ako veľmi sa na neho teší a čo ho v novom školskom roku čaká, že na všetkom budú pracovať spoločne.

Skvelé by bolo, keby ste spolu so svojím školáčikom mali príležitosť informovať pani učiteľku, čo malého študentíka baví, že rád spieva alebo možno skôr maľuje. Vy sa na oplátku pýtajte pani učiteľky, ako prebieha školský deň a pod.

V menších mestách je bežné pozvať pani učiteľku pred vypuknutím školského roku domov na kávu, aby si urobila predstavu o tom, ako deti žijú, pochválila pripravený študijný kútik. Pokiaľ sa vám toto podarí a vaše dieťa jej predvedie, ako sa správa bez stresu a v domácom prostredí, získa neskreslený obrázok o tom, čo a ako zvláda malé dieťa novo nastupujúce do jej triedy.

3. Čítajte knihy o škole

Karkulín zo strechy, Denníky Adriana Molea, Mikulášove patálie a ďalšie. Počas celých prázdnin spolu so svojím dieťaťom zisťujte, že školská dochádzka nie je len o tom, čo sa naučí recitovať, ale tiež, že je to budova plná zábavy, s nadhľadom riešených malérov a ďalších radostí, ktoré vás čakajú. Keď sa vaše dieťa stále bojí začiatku roka, maľujte spoločne obavy a vizualizujte ich.

Nechajte svojho potomka, nech sa vypovie z toho, že má strach, či vedľa neho nebude sedieť nepríjemné dievčatko, a vysvetlite mu nad obrázkom, že všetky problémy sa dajú riešiť, len sa musia namaľovať a dostatočne o nich hovoriť. Veľa detských obáv vzniká preto, že deti nevedia, do čoho idú, preto venujte vystrašenému dieťaťu svoj čas. Bojí sa totiž ešte viac než vy.

4. Choďte na veľký nákup

Pomôcky potrebné do školy nakupujte v pokoji v priebehu celého augusta a vždy z takej udalosti urobte významné okamihy. Nechajte potomka, aby si vybral desiatový box s obľúbenou figúrkou, aby sa podieľal na výbere prezuviek, sám si zvolil, v akom batohu či aktovke sa mu najlepšie budú nosiť školské veci...

Je dôležité, aby prijímal tieto záležitosti s radosťou a pocitom, že ako veľký školák už môže ovplyvňovať chod niektorých vecí. Vy sa však obrňte trpezlivosťou. Nákupy, ktoré by vám normálne zabrali dve hodiny, budete musieť vydržať oveľa dlhšie, ale psychika v rovnováhe a túžba konečne si dať na chrbát vybranú aktovku a vyraziť smer škola za trochu vášho nepohodlia predsa stojí, nie?

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Školák

Dcéra v škole plače pri ústnom skúšaní

Starostlivo a prakticky

Keď sa chystáte na nákup obuvi a oblečenia na telocvik, nenakupujte ich v predstihu dlhšom než štrnásť dní pred začiatkom školského roku. Topánky ani odevy po mesiaci nemusia dieťaťu padnúť a ono bude nešťastné z toho, že cvičky ho tlačia, guma na nohaviciach škrtí.

Myslíte si, že s takýmito trampotami bude telocvik milovať? Takže nakupujte last minute a využite i zľavy, ktoré prezieraví obchodníci ponúkajú pre mamičky a ich študentov v období tesne pred vypuknutím školského roku.

Ak školský poriadok upozorňuje na to, že deti na prvom stupni musia mať všetky svoje veci podpísané, uľahčite si prácu a nakúpte nažehľovacie ceduľky, na ktoré napíšete meno a telefón svojho dieťaťa, prípadne váš.

Starostlivo popíšte i čiapky, rukavice a šály, to sú totiž predmety dennej potreby, ktoré roztržití študenti najčastejšie strácajú. Na podpísanie používajte permanentnú fixku.

Topánky do školy kupujte so zapínaním na suchý zips, nie na šnúročky. Pri preobliekaní na telocvik ušetríte dieťaťu drahocenné minúty, navyše nezaviazané šnúrky pri behu po školskom schodisku vedú k úrazom.

Oblečenie do školy vôbec kupujte len také, ktoré sa ľahko oblieka i zoblieka. Prváčik by sa mohol cítiť v strese, keby si nedokázal zaviazať mašle na trendy blúzke, ktorú si musí pred výtvarnou výchovou vymeniť za pracovnú košeľu. Práve mašle, šnúrky, zipsy i gombíky dokážu aj niekoľkokrát v priebehu dňa znepríjemniť život, preto by ste sa ich v prvej triede mali vyvarovať.

Džínsy a tričko sú správnou voľbou, prípadne jednoduchá suknička v páse do otvorene pružného lemu. Elastický pás je výhodný aj v prípade džínsov. To isté platí i pre desiatové boxy, aktovky, peračníky. Nevyberajte moderné „výmysly“, ale čo najjednoduchšie zapínanie, ktoré dieťa zvládne ovládať samo, bez pomoci panej učiteľky. Dodá mu to sebadôveru.

Akademické a životné skúsenosti

Slovom akademické máme na mysli tie vedomosti, ktoré sa naučilo vaše dieťa v materskej škole a zúročí ich počas prvých dní v škole. Je toho veľa, čo by malo zvládať automaticky, aby sa v škole necítilo menejcenné, a osvietené učiteľky v škôlkach počas posledných mesiacov predškolskej dochádzky dbajú práve na rozširovanie a automatizáciu týchto vedomostí a zručností.

Na vás potom je, aby ste v priebehu prázdnin všetko nevyhnutné vypilovali k dokonalosti. Príprava dieťaťa závisí od jeho temperamentu a emočnom založení skôr než od jeho zatiaľ dosiahnutých výsledkov a schopností. Pokiaľ sa vám podarí do sveta a do školy vyslať šťastné, nezávislé a sebavedomé dieťa, vyhrali ste a vaše dieťa bude počas školskej dochádzky úspešné. Na čo nepozabudnúť?

Domov a rodina | Materstvo | Slávne maminky

Vera Wisterová: Pri výchove sa riadim predovšetkým potrebami dieťaťa

1. Čítajte si.

Pokiaľ to vaše dieťa ešte nevie, mali by ste si k nemu s knihou
pravidelne sadať vy. Rozšírite mu slovnú zásobu, rozviniete možnosti imaginácie. Odborníci sa často zhodujú na tom, že keby rodičia mali čas na jedinú činnosť so svojím potomkom, malo by to byť práve čítanie.

Príbehy, rozprávky, fantasy pre menších, básničky. Nad obrázkami sa rozprávajte, možno knihy chytia dieťa tak, že sa začne snažiť o to, aby si ich mohlo čítať samo. A do prvej triedy nastúpi s náskokom, ktorý síce nie je povinnosťou, na druhej strane zdvihne sebavedomie.

2. Pozná svoje meno?

Isteže áno. Vie ho však rozpoznať i napísané a neumelo sa
podpísať? Ak chcete, aby vaše dieťa pri vstupe do školy vedelo aspoň jednu vec, mala by to byť táto. Ľahšie si podpíše obrázok, zošit a podobne a bude sa cítiť dospelo.

3. Recitujte.

Prednesom drobných básničiek a riekaniek totiž dieťa načúva jazyku a lepšie vníma, ako niektoré písmená kooperujú s inými. Audio nácvik je dôležitý preto, že po čase, až sa vaše dieťa začne učiť prvé písmenká, mu to uľahčí orientáciu medzi nimi.

Preto, aby zistilo, aké písmená sú vlastne v abecede, vyberte si jednu z piesní o abecede a naučte sa ju spoločne. Jej znalosť dieťaťu uľahčí hláskovanie v prvom polroku, s ktorým deti veľmi často bojujú. Hravé a veselé učenie s rodičmi dáva prvákom náskok.

4. Splachujte.

Teda prenesene povedané. Predovšetkým naučte svojho potomka, ako chodiť na toaletu a samostatne zvládnuť celú procedúru spojenú s hygienou. Nechcete predsa, aby váš prvák volal zo záchodovej kabínky na pani učiteľku, že je zvyknutý, že mu mamička po záchode vždy utiera zadok.

Takto by sa ľahko stal predmetom posmechu. Navyše nepočítajte s tým, že by personál v škole bol ochotný a pripravený vykonávať podobnú službu.
Vaše dieťa si preto potrebuje osvojiť základné hygienické návyky a esenciálne zručnosti.

5. Akcia čisté ruky

Pozor aj na to, ako dieťaťu vysvetliť, že si má v škole čo najčastejšie umývať ruky, s kamarátmi si nepožičiavať hrebeň ani zubnú kefku. Do školského batoha automaticky patria antibakteriálne obrúsky, prípadne gél, ktorý odstráni akékoľvek choroboplodné zárodky.

6. Chcel by som byť viac než priateľ tvoj...

Povzbudzujte deti pri nadväzovaní priateľstiev a na vlastnom príklade im ukážte, že s Tonkou, s ktorou ste kedysi v škole sedeli v jednej lavici, sa dodnes kamarátite. Deväťdesiatdeväť percent detí sa pri nástupe do prvej triedy desí toho, že v nej nebude mať a nenájde žiadnych kamarátov.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Koniec leta sa blíži, obavy zo škôlky a školy prichádzajú

Od vás by mali získať schopnosť, ako pochváliť susediacemu dievčatku tričko, chlapcovi sediacemu cez uličku aktovku... Byť jednoducho tým, kto rozvíja komunikáciu a ľahko sa tak stane triednou hviezdou, pretože rovnako vystrašené deti sa upnú k niekomu, kto ich povedie, bude sa s nimi baviť a dá im najavo, že sa o ne naozaj zaujíma.

Aby ste sa do života a trápenia svojho potomka vžili, spomeňte si na svoje prvé dni v zamestnaní, kde nikoho nepoznáte, všetci navzájom vystupujú ako partia, a bude vám hneď jasné, aké informácie máte dieťaťu odovzdať.

7. Povieme si všetko.

O tom by ste mali svoje dieťa ubezpečovať do omdlenia a dokázať mu, že dokážete nielen dobre hovoriť teoreticky, ale že to tiež robíte. Na dobu, kedy sa škola začína, si vezmite voľno a spoločne si užívajte každý deň odpoludnia.

Preberajte nových kamarátov, účes pani učiteľky i jedlo, ktoré bolo na obed. Kašlite na prácu, tá počká. Aklimatizácia vášho dieťaťa v novom prostredí by mala mať prednosť pred akoukoľvek uzávierkou.

Začiatok školskej dochádzky je unikátnym obdobím v živote dieťaťa, ktoré vám odrazu začne z predškolského veku rásť priamo pred očami. Nevnímajte začiatok nového obdobia len ako smutný čas, kedy niečo končí, ale naopak ho prijmite ako výzvu, ktorá obohatí celú vašu rodinu.

Podporujte malého študenta vo všetkých jeho aktivitách, vysvetlite mu, v akej špeciálnej fáze života sa práve nachádza. A neklaďte na neho prehnané nároky. Nástup do školy je sám o sebe takou výzvou, že strach zo známok či zlyhania vaše dieťa naozaj nepotrebuje. Šťastné vykročenie!

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma