AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Zlodeji dovolenku nemávajú

Vždy pred letom sa objavujú rady, ako si čo najlepšie zabezpečiť domov pred odchodom na dovolenku. Jednako len štatistiky dokazujú, že počet vlámaní stále stúpa, a to nielen v letných mesiacoch. Vlamačom, ako sa zdá, dokonca neprekáža, ani keď sú obyvatelia objektu doma.
Zlodeji dovolenku nemávajú

Ako to, že počet vlámaní stále stúpa, hoci si väčšina obyvateľov domov i bytov musí byť vedomá možného rizika? Väčšina ľudí by mala vedieť, ako
zabezpečiť dvere a okná, a určite by o svojej dovolenke nemali rozprávať na sociálnych sieťach, ani sa chváliť tým, čo všetko doma majú. Skúsme sa pozrieť na to, čo zlodeja vlastne vedie k „návšteve“ a čo sú to za ľudia, ktorí sa vlámaní dopúšťajú.

Len pre otecka | Zábava | Batoľa | Dojča | Predškolák

Zábava pre drobcov, ktorá nič nestojí

Väzni vypovedajú

Vlani urobila spoločnosť Jablotron, ktorá sa orientuje na zabezpečovacie systémy, pre laika veľmi zaujímavý prieskum medzi väzňami odsúdenými za vlámania a krádeže. Spoločnosť chcela zistiť, aké zabezpečenie je podľa delikventov najlepšie, čo ich do domácnosti priláka a akých chýb
sa ľudia najčastejšie dopúšťajú.

To, čo z odpovedí vyplýva predovšetkým, je to, že skúsení vlamači dokážu otvoriť priemerne zabezpečený byt do piatich minút. Tvrdí to aspoň 82 % páchateľov vlámaní, ďalších viac než 80% z oslovených hovorí, že sa do objektu dostalo otvoreným alebo zle zaisteným oknom.

Nedostatočne zabezpečené okno je aj podľa chytených zlodejov najjednoduchšou cestou do objektu. Ako vstupná brána za lupom je tiež obľúbená pivnica (74 %) alebo garáž (73 %). O vzrastajúcom počte tých, ktorí sú si vedomí rizika vlámania a nechali si nainštalovať bezpečnostné dvere, vypovedá to, že vchod býva pre páchateľa orieškom.

Spite, my pracujeme

Čo môže zlodeja odradiť? Z bežných zabezpečovacích prostriedkov je to podľa 70 % odpovedajúcich alarm. Pre viac než dve tretiny zlodejov sú najväčšou prekážkou dobré bezpečnostné dvere a 50 % si akciu rozmyslí kvôli strážnemu psovi.

Naopak, ako najmenšiu prekážku lapení lupiči označili susedov vo vedľajšom dome (80 %), vonkajšie žalúzie alebo bezpečnostné fólie na oknách,
v oboch prípadoch to boli vyše dve tretiny opytovaných. Najvhodnejšia doba na lup sa líši podľa toho, o aký objekt ide.

Do rodinného domu je vraj najlepšie prísť v noci, to tvrdí viac než polovica uväznených. V byte panelového domu sa zase podľa troch štvrtín opytovaných lepšie kradne vo dne. Zarážajúca je skutočnosť, že 40 % zlodejov preferuje na vlámanie situáciu, kedy v objekte spia ľudia. Stálo by však za to vedieť, čo si o tom všetkom myslia a ako konajú tí, ktorí sa ešte chytiť nenechali...

Len pre otecka | Materstvo | Životný štýl

Čo trápi spermie?

Profesionáli a špecialisti

Kto sú vlastne tí, ktorí chcú to, čo im nepatrí? O to sa zase zaujímala spoločnosť NEXT, ktorá sa zameriava na zabezpečovaciu techniku. Typológia lupičov má podľa nich v zásade päť hlavných typov páchateľov.

Na prvom mieste je „obmedzený profesionál recidivista“, pre ktorého je násilné vniknutie otázkou iba niekoľkých minút. Najviac nebezpečné sú organizované skupiny s patričným technickým vybavením. To je dôležité i pre „špecialistu na jemnú prácu“, ktorý nepoužíva žiadne páčidlo, vŕtačku alebo iné obvyklé postupy.

Keď na neho nečakajú bezpečnostné dvere, použije napríklad jemnú
a tichú techniku so špeciálne upraveným univerzálnym kľúčom, takzvaný bumping. Lupič potom za sebou jednoducho po akcii zavrie dvere a na zámke sa žiadne stopy nenájdu. Už sme spomínali, že sociálne siete často slúžia ako inšpirácia a návod. Týmto zlodejom je podľa typológie spoločnosti NEXT priradený názov „facebookový pátrač“.

Často na objednávku kradnú cenné obrazy alebo starožitnosti. Obrana proti nim spočíva v nastavení najvyššej možnej ochrany súkromia na sociálnych sieťach a napríklad v príležitostnej kontrole, aké informácie poskytujú svojmu okoliu naše deti.

„Nočný fantóm“, čo je ďalší typ zlodeja, sa s obľubou zameriava na satelitné mestečká s veľkou koncentráciou domov, ktoré navštevuje najčastejšie blízko 2. hodiny rannej. Dá sa pred ním pomerne dobre chrániť napríklad alarmom, musí sa však zapínať aj na noc.

Domov a rodina | Životný štýl | Batoľa | Dojča | Novorodenec

Opaľovací krém - nevyhnutný bodyguard

Najmenej predvídateľný je „príležitostný dlhoprstý“. Je to napríklad úplne neskúsený lupič, ktorý si jednoducho povie, že zle zavreté okno alebo nezamknuté dvere sú pre neho tá pravá príležitosť...

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma