AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Zdravá sexualita? Začnite s výučbou včas!

Rodičia sa často snažia túto záležitosť výchovy odsunúť na čo najneskoršiu dobu. Opak je však pravdou. O ľudskej sexualite, aj tej detskej, sa s deťmi bavte odmalička. Len tak si k nej vytvoria zdravý vzťah!
Zdravá sexualita? Začnite s výučbou včas!

Autoerotika, sexualita, to všetko sú nadmieru citlivé témy, ku ktorým sa musí pristupovať obozretne. Či bude vaše dieťa spokojné so svojím sexuálnym životom v dospelosti, totiž záleží na tom, ako a v akom čase preberiete tieto témy so svojím potomkom.

Tak ako ostatní rodičia sa toho budete obávať, mať tisíce otázok, budete dúfať, že si vaše dieťa naštuduje všetko potrebné, až bude väčšie, prípadne že má v génoch už zakódované, ako sa správať.

Problémom je, že veľká väčšina slovenských domácností pristupuje k detskej sexualite ako k niečomu hriešnemu, takže je zložité deti vychovávať. Vlastne ani vy nemáte od rodičov vštepené, čo sa pod perinou robí a čo nerobí. Sexualita a vzťah k vlastnému telu je tabu.

Ako sa hovorí o sexe?

Pokojne, vyrovnane, bez ostychu a červenania. Pokiaľ pristihnete svoju ratolesť, ako sa hrá so svojím pohlavným orgánom v batoľacom veku – čo je pomerne časté a podobná situácia sa vám nevyhne, určite nezvyšujte hlas, buďte pokojní a detskými slovami potomkovi vysvetlite, že existujú veci
a správanie, ktoré sa na verejnosti skrátka nerobia.

Keď je mu však príjemné dotýkať sa na určitých miestach, malo by to robiť v postieľke, kde má pokoj a nikto ho nebude rušiť. Vnímajte a citlivo potom sledujte, či sa vaše dieťa riadi odporúčaním dospelého.

Ťahák pre vás, nie pre dieťa:

Existuje šanca, že vám nasledujúce body pomôžu prekonať ostych baviť sa o súčasti života, ktorú by ste počas výchovy nemali vynechávať. Pamätajte si teda:

 • Sexualita je neoddeliteľnou súčasťou ľudského života. Pokiaľ chcete, aby vaše dieťa malo pevný základ života, sex ho raz bavil a príjemné chvíle si užíval, dajte mu komplexný výklad o ľudskej sexualite primeraný jeho veku. Len tak sa budete môcť považovať za skvelého rodiča.
 • Nikdy na svoje dieťa nekričte. Objavuje a vy mu môžete pomôcť. Urobíte to?
 • Najviac deti aj tak odkukajú od svojich rodičov. Pokiaľ
  teda chcete, aby sa dotyky, hladkanie a maznanie stali neoddeliteľnou súčasťou života vášho dieťaťa, pobozkajte sa
  s partnerom, kedy sa vám chce, nechajte sa pohladiť po zadočku a pod., a netvárte sa, že robíte niečo neslušné. Dotyky, ktoré
  sú príjemné, k životu predsa patria. Pozor ale – to, že vás
  dieťa nachytá pri sexe, je trochu iná kapitola. Zvlášť pokiaľ ide o ratolesť v batoľacom veku. Tam starostlivo voľte slová, alebo sa v spálni radšej zamykajte, aby váš potomok nezískal pocit, že vám váš partner ubližuje.
 • Nikdy nie je neskoro začať! Teda s výchovou a bavení sa o sexualite a senzitivite tela.

Záver

Pokiaľ zistíte, že vaše dieťa veselo onanuje či masturbuje vo vani, v postieľke, v záhrade, určite nekričte a nevyčítajte. Pre vás je odhalenie detských aktivít signálom, že treba začať hovoriť o dospelých veciach. Veľa šťastia a dostatok taktu...

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma