AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Zázračné syčanie vie upokojiť bábätko

Prečo vlastne malé bábätká intuitívne upokojuje infantilne pôsobiace "ššš"? Premýšľali ste nad tým niekedy?
Zázračné syčanie vie upokojiť bábätko

Je to zvláštne, robili to naše mamičky, babičky a prababičky, a tak nejako intuitívne to robíme aj my. A nielen my, v malej krajine uprostred Európy, citoslovciami "ššš" upokojujú svojich najmenších rodičia naprieč kontinentmi a kultúrami. Je až prekvapujúce, že si upokojujúce "ššš" či "pššš" nedal niekto prešibaný patentovať.

Biely šum nikdy nenahradí milujúcu materskú náruč

Mnoho odborníkov; psychológov, lekárov i profesionálnych vychovávateľov v posledných rokoch skloňujú v mnohých pádoch tzv. biely šum. "Takzvaný biely šum je zvuk, kedy majú všetky frekvencie rovnakú hlasitosť. Biely šum vydáva veľa spotrebičov; napríklad fén, lux či digestor. Dokonca ho úplne zámerne vytvárajú aj terapeutické prístroje na podpornú liečbu tinnitu (šelestu v ušiach). A konečne sa v mnohých prípadoch biely šum veľmi osvedčuje aj ako praktický pomocník pri upokojovaní nepokojných dojčiat." Tvrdí skúsená detská sestra Eva Slabá.

Umelý biely šum samozrejme nikdy nenahradí milujúci materskú náruč, dotyk pokožky na pokožku, upokojujúci hlas a sladké mliečko s teplotou mamičkinho tela. Lenže asi každá mamička zažila vypäté chvíľky, kedy plač jej dieťatka nebolo možné utíšiť takmer ničím. A práve vtedy nastáva veľká chvíľa pre monotónne šumivé až syčivé zvuky; v niektorých rodinách sa zapína digestor, inde hojdá a nepretržite "syčí" - asi už ste si už všimli určité spoločné linky medzi tiahlym "ššš či pššš" a bielym šumom. Účinok spomínaných citosloviec je zjavný najmä vtedy, ak sú vyslovované dlho, tiahlo, vytrvalo a napodiv aj vcelku hlasno.

Biely šum a "ššš"

Upokojujúce "ššš" sa nám pri tíšení nespokojného bábätka derie priamo z vnútra, z útrob, ktorých monotónne zvuky dieťatko nepočulo celé tehotenstvo! Teda po dobu, kedy "pobývalo" v neuveriteľne príjemnom a bezpečnom priestore, ktorý mu po pôrode môžu celkom prirodzene pripomínať niektoré zvuky. Prečo to nevyužiť? Zvlášť pre novorodencov a mladšie dojčatá je "ššš" doslova zvukom ticha.

Isté výskumy, ktoré v tejto oblasti prebehli na sklonku minulého storočia, totiž jasne naznačili, že monotónne zvuky, ktoré počuje plod v maternici, nie sú v žiadnom prípade tiché. Kým hlasy a zvuky z okolia mamičky k dieťatku doliehajú veľmi tlmene, samotné zvuky matkinho tela sú naopak veľmi výrazné. "Aby ste si urobili predstavu, čo asi vaše bábätko počuje, skúste si dať hlavu pod vodu, keď máte zapnutý kohútik - to je rachot!" Uvádza napríklad známy pediater Karp, ktorý dokonca vo svojich knihách rodičia učia, ako správne a skutočne efektívne "syčať ", aby sa ich bábätko upokojilo.

More, vietor a dospelí

Biely šum v tej najprirodzenejšej podobe napodiv milujú aj mnohí dospelí. Pôsobí na nich podobne ako na dojčatá - teda upokojujúco, navyše ich často sprevádzaný úžasnými vizuálnymi obrazmi. Biely šum v prírode vydáva napríklad vodopád, mohutná horská rieka, silnejší vytrvalý dážď alebo čerstvý vietor. Jednoducho si v sebe stále nesieme odtlačok nekonečného blaha a bezpečia, ktoré sme zažívali v matkinej maternici. Nebojme sa teda hojne dopriavať našim najmenším tie najúžasnejšie citoslovcia - "ššš".

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma