AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Základom zdravého organizmu sú zdravé črevá

Na to aby naše trávenie fungovalo správne je nevyhnutná črevná mikroflóra. V našich črevách baktérie spracúvajú každodenne všetko čo zjeme a ak nie je niečo v poriadku, naše telo pošle varovný signál. Udržať si rovnováhu črevnej mikroflóry nie je žiadna veda.
Základom zdravého organizmu sú zdravé črevá

Čo môže narušiť črevnú mikroflóru?

Tráviaci trakt u novorodenca je prakticky sterilný tzn. bez existencie baktérií. Po narodení sú črevá kolonizované baktériami, vďaka dojčeniu a okolitému prostrediu. Vplyv na črevnú mikroflóru má hlavne náš životný štýl a hlavne náš jedálniček. Črevná mikroflóra môže byť narušená užívaním antibiotík alebo iných liekov, stresovými situáciami ale najhorší vplyv majú jednotvárne diéty, pretože telu chýbajú nevyhnutné živiny.

Ak nie je niečo v poriadku naše telo nám to povie

Práve črevné baktérie ovplyvňujú celý chod nášho organizmu, preto by sme mali dbať na ich vyvážené množstvo. To že niečo nie je v poriadku spozorujeme na základe niektorých príznakov: oslabená obranyschopnosť organizmu, zápcha a hnačky, nervozita, stres, úzkosť a podráždenosť alebo kožné problémy.

Pomôcť môžu probiotiká a prebiotiká

Existujú dva spôsoby ako udržiavať zdravú črevnú mikroflóru, jednou je prijímať „tie správne baktérie“ v potrave alebo staviť na probiotické výživové doplnky.

Probiotiká v potravinách majú výhodu v tom že okrem probiotických baktérií a bifidobaktérií poskytujú telu aj výživu. Ale na druhej strane, obsahujú oveľa nižšie množstvo probiotických baktérií v porovnaní s probiotickými výživovými doplnkami.

Kde môžeme hľadať probiotiká v strave

Kefír: je fermentovaný mliečny produkt a je to kyslomliečny výrobok z kravského, kozieho alebo ovčieho mlieka, má chuť podobnú jogurtovým nápojom alebo zakysanke.

Kyslá kapusta: je fermentovaná potravina. Okrem toho že obsahuje laktobacily je zdrojom aj veľkého početu enzýmov, ktoré podporujú trávenie.

Zrejúci syr: veľa syrov vzniká fermentáciou, ale nie všetky fermentované syry nám dodajú probiotiká. Niektoré druhy zrejúcich syrov majú v sebe kmene laktobacilov a bifidobaktérii, ktoré sú odolné voči žalúdočným šťavám a dostávajú sa až do čriev. Medzi tie, ktoré sú schopné prejsť tráviacim traktom až do čriev, patria napríklad parmezán, cheddar, gouda alebo ementál.

Bryndza: je jedna z najlepších zdrojov probiotík, pretože môže obsahovať až 30 probiotických kmeňov a tiež vitamíny skupiny B. V obchode sa poobzerajte radšej po ovčej bryndzi, ktorá je nepasterizovaná.

Ako posilniť účinok probiotík?

Vynikajúcim spôsobom sú prebiotiká. Prebiotiká sú komplex sacharidov, tieto sacharidy sú obživou pre probiotiká. A z toho dôvodu sa prebiotiká významnou mierou podieľajú na prežití a rozmnožovaní laktobacilov a bifidobaktérií. Prebiotiká nájdeme aj v našej potrave a to v ovocí, zelenine a strukovinách.

banner-Laktobacilky-SK_600x380px_1.jpg

Pomoc z lekárne

Za vyskúšanie stoja aj chutné cmúľacie Laktobabacily Swiss Imunit Junior s výbornou príchuťou jahody, ktoré nájdete vo vašej lekárni. Tento výživový doplnok obsahuje Jogokult™ FENYKEL – čo je unikátna kombinácia 5 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií, selénu, silice fenikla a prebiotickej zložky inulín. Vďaka silici fenikla Laktobacily Swiss Imunit JUNIOR napomáhajú k normálnej funkcii tráviaceho traktu a prebiotikum inulín z čakanky napomáha k ľahkému a pohodlnému tráveniu. A vďaka enkapsulácii je zaistený bezpečný prechod laktobacilov cez kyslé prostredie žalúdku aby pôsobili v mieste určenia a to v črevách dieťaťa.

V ponuke sú tiež Laktobacily Swiss Imunit pre dospelých, tento výživový doplnok obsahuje Jogokult™ Inulín – je to unikátna kombinácia 5 kmeňov laktobacilov, selénu a prebiotickej vlákniny inulín.

Viac informácií nájdete na: www.imunit.sk

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma