AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Základ života zdravej ženy: milovať sa, nepocikávať sa a kýchať bez obáv...

Soňa (39) bojovala s inkontinenciou takmer 20 rokov. Jej problém vyriešila skúsená urogynekologička MUDr. Ľubica Hammerová, PhD. ambulantným laserovým ošetrením za necelých 30 minút.
Základ života zdravej ženy: milovať sa, nepocikávať sa a kýchať bez obáv...

Môj problém s inkontinenciou sa prvýkrát prejavil po pôrode. Mala som len 21 rokov. Dcéra sa narodila panvovým koncom a ja som symptómy pripisovala práve ťažkému pôrodu a zmenám váhy. Zmenám hlavne smerom hore –žiaľ. Skúšala som všetky osvedčené recepty. Chodila som na jógu, cvičila som panvové dno sťahovaním, behávala som, schudla som. Najviac ale pomohlo nekýchať!,“ začína rozprávať svoj príbeh tridsaťdeväťročná Soňa.

„Písal sa rok 2000 a ja som objavila čaro slipových vložiek. Verím, že firmy, ktoré ich dovážali na Slovensko, aj vďaka mne pravidelne rok čo rok zvyšovali obrat,“ smeje sa Soňa.

Stav sa naďalej zhoršoval

V roku 2004 prekonala spontánny potrat, čo jej situáciu s únikom moču ešte zhoršilo. V roku 2007 opäť otehotnela a aj úspešne donosila druhú dcérku. Už počas tehotenstva ale začala uvažovať nad riešením svojho problému. „Nemala som zatiaľ k dispozícii veľa informácii a pravdupovediac som sa aj veľmi bála. Dúfala som, že moje problémy s inkontinenciou sa možno „opravia samy“. Bohužiaľ, opak bol pravda,“ pokračuje vo svojom rozprávaní Soňa.

Druhú dcérku síce porodila v plnej narkóze cisárskym rezom, únik moču jej ale čoraz viac znepríjemňoval život. Nezostávalo nič iné, len vyhľadať odborné riešenie. Po komplexnom vyšetrení odborník skonštatoval, že pomôže schudnúť a upraviť stravu tak, aby sa v močovom mechúri netvorili kryštalické časti, ktoré tlačia na zvierač.

„Vtedy mi lekár prvýkrát povedal, že existuje neinvazívny laserový zákrok (tzv. vaginálna rejuvenizácia), ktorý môže problém úplne odstrániť. Ale vraj je to dostupné len v zahraničí. Klasickej operácie som sa bála. Hlavne som mala strach, aby nemala negatívny vplyv na môj intímny život s manželom. Čo si budeme hovoriť. Snažiť sa o romantickú lásku pri dvoch deťoch je aj tak dosť náročné. Nieto byť ešte obmedzená bolesťami v pošvovej oblasti, ktoré reálne po operácii hrozili.“ Soňa následne schudla 25 kg a jej problém sa dostal do prijateľného štádia.

Lekár diagnistikoval 2. štádium inkontinencie

„Otravovať a strpčovať mi život naplno začala inkontinencia po treťom pôrode. Pomočovala som sa svojvoľne dokonca počas milovania s manželom. Kedykoľvek vznikol na zvierač čo i len malý tlak, moč unikal. Už slipová vložka nestačila. Pri rutinnej kontrole u môjho gynekológa zistili, že mám poklesnutú maternicu a môj problém zaradili do druhého štádia inkontinencie.

S varovaním, že k tretiemu, ktoré sa už dá operovať len „rezaním a nie laserom“ mám len krok. Tak som sa po porade s mojou urogynekologičkou MUDr. Ľubicou Hammerovou, PhD. rozhodla pre laserový zákrok. Mám tri dcéry – najmladšia má 24 mesiacov, som druhýkrát vydatá a mám tento rok v lete štyridsať. Nie som predsa ešte vo veku, aby som sa pocikávala.“

Problém sa vyriešil laserovým ošetrením

„Keď prišiel tzv. deň D, s malou dušičkou som vošla do ordinácie pani doktorky. Vzhľadom na to, že zákrok sa robil ambulantne, žiadny stres z operačnej sály alebo niekoľkočlenného operačného tímu som nemala. Pani doktorka bola úplne úžasná, počas celého zákroku sme viedli veľmi príjemnú diskusiu o našich plánoch na leto. Dokonale tak odviedla moju pozornosť a ja som úplne zabudla na svoje obavy a stres,“ hovorí Soňa.

Zákrok trval necelých tridsať minút, občas cítila len mierne štipkanie, ktoré po chvíľke opäť prešlo. Po ošetrení si ešte vyrazila na kávu s kamarátkou, ktorej všetko vyrozprávala.

Opäť krásne intímne chvíle

„Rekonvalescencia bez sexu trvala jeden týždeň. Po kontrole u pani doktorky sme s partnerom nastúpili na normálnu cestu príjemného manželského sexu. Úprimne, vzhľadom na to, že si nemusím dávať pozor, prežívam naše intímne chvíle omnoho intenzívnejšie. Vďaka laserovému ošetreniu sa môj problém s inkontinenciou úplne vyriešil.“ 

Vaginálna rejuvenizácia

Rejuvenizácia vagíny je najmodernejší spôsob neinvazívneho riešenia uvoľnených pošvových stien (tzv. vaginálny relaxačný syndróm), suchosti pošvy (vaginálna atrofia) a inkontinencie moču, a to použitím lasera. Ošetrenie je bezpečné, rýchle a jednoduché.

Tento zákrok sa odporúča ženám, ktoré majú problém s uvoľnením pošvových stien, tzv. vaginálny relaxačný syndróm. Rovnako prináša optimálne riešenie aj pre klientky s ľahkou alebo strednou formou inkontinencie moču či suchosťou pošvy, tzv. vaginálna atrofia. Ďalej je vhodná pre ženy s estrogén – dependentnou formou karcinómu (endometriálny karcinóm alebo karcinóm prsníka) alebo pozitívnou rodinnou anamnézou pre uvedenú formu karcinómu.

Bezbolestné riešenie

Rejuvenizácia vagíny je nebolestivý výkon, pri ktorom nie je potrebná žiadna anestézia. Môže byť spojený len s krátkodobým nepríjemným pocitom tepla vo vagíne, ktorý však vymizne bezprostredne po ukončení ošetrenia. Princípom vaginálnej rejuvenizácie je neablatívne fototermálne zúženie vaginálneho kanála pomocou remodelácie prítomného kolagénu spolu so súčasnou neokolagenézou. Ošetrenie prebieha pomocou lasera značky Fotona, ktorý má ako jediný na trhu FDA certifikát na liečbu inkontinencie. Zákrok realizuje lekár so špeciálnym certifikátom na vykonávanie tohto laserového ošetrenia.

Efekt vaginálnej rejuvenizácie sa plne rozvíja v priebehu jedného mesiaca po výkone, pričom výsledok sa dostaví už po prvom ošetrení. Na dosiahnutie optimálneho výsledku je vhodné ošetrenie opakovať 2 - 3 x v jednomesačných odstupoch, až do dosiahnutia maximálnej kolagénovej remodelačnej kapacity. Účinnosť metódy je 12-18 mesiacov v závislosti od individuálnych predpokladov.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma