AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Záhada menom syndróm ruka-noha-ústa. Pozor na zámenu

Najprv sa ohlási zvýšená teplota, bolesti v krku a v bruchu (skrátka také "nevinné" prechladnutie), lenže potom sa objaví vyrážka a hneď je jasné, že nepôjde o bežnú chrípku.
Záhada menom syndróm ruka-noha-ústa. Pozor na zámenu

Malý Aleško má 5 rokov a pár týždňov, svoje narodeniny však bohužiaľ oslávil v posteli. Začalo to bolesťami v krku a zvýšenou teplotou a skončilo to vyrážkou a diagnózou, ktorú Aleškova mamička doteraz nepočula. Lekárka jej oznámila, že malý Aleš ochorel syndrómom ruka-noha-ústa.

Vyľakanú mamičku potom uistila, že ide o nezávažné, avšak veľmi nákazlivé vírusové ochorenie. Aleš bol naozaj počas 10 dní opäť fit, bohužiaľ nakazil aj malého bračeka a niekoľko kamarátov v škôlke.

Čo o chorobe vieme

Syndróm ruka-noha-ústa je nezávažné vírusové ochorenie malých detí. Najčastejšie postihuje vekovú skupinu od 0 do 10 rokov, nakaziť sa ale môže aj dospelý. Choroba sa častejšie objavuje v lete a na jeseň, avšak menšie epidémie vznikajú počas celého roka, obzvlášť v predškolských zariadeniach.

Syndróm ruka-noha-ústa je vysoko nákazlivý, prenáša sa kvapôčkami a orofekálne. Inkubačná doba ochorenia je 3 - 6 dní. "Ochorenie začína zvýšenou teplotou až horúčkou, náhlymi bolesťami v krku, bolesťami hlavy, výsevmi pľuzgierikov, môže aj pobolievať bruško. Pľuzgieriky sa tvoria typicky na rukách (dlane, prsty), na chodidlách a na sliznici dutiny ústnej." Uviedla pre Deník.cz detská lekárka Alena Bobková.

Rodičia, ale v niektorých prípadoch aj menej skúsený lekár, môžu ochorenie zameniť za šarlach, ovčie kiahne, pásový opar alebo nepríjemné impetigo.

Hlavné príznaky

  • Zvýšená teplota, bolesti v krku, prípadne aj brucha (chrípkové príznaky).
  • Afty v ústnej dutine, na mäkkom podnebí, niekedy aj v krku a jazyku (možná zámena s angínou).
  • Vyrážka (pupienky až pľuzgieriky) v okolí úst, na prstoch, dlaniach a chodidlách rúk a nôh. Skôr vo výnimočných prípadoch aj na kolenách, zadku, ramenách a tvári.
  • V niektorých prípadoch môžu bolieť aj uši.
  • Vyrážka môže byť výrazne svrbivá, postihnuté končatiny niekedy až brnia.

Ako sa syndróm lieči?

Ochorenie je nezávažné a zvyčajne ustúpi do 10 dní. Lekár malému pacientovi nariadi kľudový režim na lôžku, dostatok tekutín a vitamínov, najmä skupiny B. Vysokú horúčku možno tlmiť liekmi, svrbenie kvapkami alebo lokálnymi gélmi a masťami. Niektoré deti akceptujú (a sú im aj príjemné) chladivé obklady na postihnuté miesta. A pozor, ochorenie je vysoko nákazlivé, je teda nutné nechodiť do kolektívu a úzkostlivo dodržiavať hygienu vrátane umytia hračiek apod.

Možno očakávať nejaké komplikácie?

Syndróm ruka-noha-ústa je cez svoju vysokú nákazlivosť ochorením nezávažným, s malým percentom komplikácií. Určité riziko predstavuje možnosť zanesenia infekcie do svrbivej vyrážky, obzvlášť u ekzematických detí s následným vznikom jazvičiek.

Ďalšou možnou komplikáciou v prípade masívneho výskytu bolestivých prejavov v dutine ústnej je odmietanie tekutín a potravy, v takom prípade bude vždy vhodné konzultovať situáciu s lekárom. Úplne výnimočne môže zhruba mesiac po ochorení dôjsť k odlúčeniu nechtov (kľudne len niektorých) na rukách a nohách.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma