AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Zacvičte si pre vyššie IQ

Chceme mať zdravé, šťastné, bystré a úspešné dieťa. Sen každého rodiča od chvíle, keď drží potomka po prvý raz v náručí. Okrem lásky a starostlivosti treba dieťa všestranne rozvíjať. Od najútlejšieho veku a najlepšie celkom prirodzene – hrou.
Zacvičte si pre vyššie IQ

Hra je pre dieťa (už od dojčenského veku) nielen obyčajná zábava, ale i neustále učenie a osvojovanie si nových schopností, skúseností, skúmania a objavovania. Je to všetko, čo ho nejakým spôsobom núti a podnecuje, aby používalo vlastné telo a zmysly a rozvíjalo postupne myslenie a inteligenciu.

Domov a rodina | Materstvo | Batoľa | Dojča | Novorodenec

Sledujte obsah plienky

Dieťa považuje za hru každú bežnú činnosť, ktorá je pre neho príjemná. Od prebaľovania, kúpania až po kŕmenie. Keď sa s ním hráte zámerne, s nejakým cieľom, odvádzate dôležitú prácu – učíte ho. Ponúkané predmety (a môže to byť v prvých týždňoch života iba mamin prst) a hračky majú rovnakú výchovnú hodnotu ako vzdelávacie pomôcky, ktoré mu ponúknete o päť rokov.

Hry, ktoré s ním hráte v dojčenskom veku, sú rovnako dôležité ako činnosti a hry v škôlke. Naše ratolesti by sa s nami hrali najradšej neustále. Pravda, čas je obmedzený, preto si každú spoločne strávenú chvíľku dôkladne premyslite, aby ste v hre ponúkali najvhodnejšie, najzaujímavejšie a najobľúbenejšie zážitky, ktoré ste schopní vymyslieť a o ktorých viete, že dieťaťu urobia radosť.

Ako využiť hru až „do dna“

Dieťa nie je zakaždým úplne v kondícii, niekedy hra nemusí zodpovedať jeho potrebám, chuti, celkovému nastaveniu. Aby ste z hier vyťažili maximum, dodržujte niektoré zásady:

  • Prispôsobte hru nálade dieťaťa: keď sa cíti silné a v pohode, bude sa chcieť blázniť. Naopak, pri únave ho rovnaká hra desí a znervózňuje. Má pocit, že s ním rodičia zaobchádzajú hrubo, necitlivo, má strach. Pokojné dieťa si pochvaľuje maznanie a víta trebárs tiché pospevovanie u mamy. Neposedné, nesústredené chce krídla, voľný priestor a nechce byť väznené v úplne rovnakej hre. Unavené, hladné alebo mrzuté dieťatko nebaví žiadna hra. Signálom, že vaše dieťa hru odmieta, je, že chce nakŕmiť, upokojiť sa alebo spať. Doprajte mu priestor na odpočinok a potom môže hra zase pokračovať.
  • Načasujte hru podľa dieťaťa: pokiaľ má ešte pomalé reakcie, musíte mu dať dostatočný čas, aby dokázalo spracovať prichádzajúce signály a nejakým spôsobom odpovedať. Hovoríte mu niečo a nepočkáte, až nájde formu, ako reagovať? Bude zmätené, rozhodené. Tak isto, keď sa usmejete a nepočkáte na jeho pokus. Držíte mu hračku pred tvárou a čakáte, až na ňu zameria pohľad, prípadne sa pokúsi na ňu siahnuť, dotknúť sa jej? Keď mu ju položíte do rúk, zbavíte ho podielu na hre. Treba nechať potomka, aby sa zúčastnil (samozrejme, podľa svojich možností) a uspel.
  • Prispôsobte hry temperamentu dieťaťa: každý jedinec má vlastnú mieru podnetov, ktorá ho ešte zaujme a nezdolá. Vyhadzovanie do vzduchu jedno dieťa nadchne, iné vydesí. Rodičia najlepšie poznajú svoje dieťa, preto mu dokážu hru prispôsobiť na mieru. Nerobte mu to, čo neznáša. Nenávidí hlasné zvuky? Nestláčajte mu pískaciu hračku priamo pri hlave. Je bojazlivé? Hra „takto idú páni“ iste nebude jeho favoritom.
Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Tehotenstvo

Kedy je ten správny čas na dieťatko

  • Poskytnite to pravé množstvo noviniek: po niekoľkých mesiacoch života (okolo 3.–6.) sa deti začnú nudiť s dôverne známymi vecami. Preto im dodávajte novinky – hrkálky, hračky, ale i bežné predmety v domácnosti (papier, ktorý krásne šuští a dobre sa stláča i trhá, pohybujúce sa záclony v prievane, najlepšie s rôznymi vzormi a štruktúrou), pretože vždy je čo skúmať. Hudobná skrinka podobná tej pôvodnej vydáva nový tón, pohyblivá hračka je vybavená odlišnými predmetmi, oválny balónik nahraďte guľatým... Dieťa drobnými odlišnosťami získava nové skúsenosti, učí sa uchopovať iné tvary, zdokonaľuje jemnú motoriku, vnímanie, sluch...

Hračky? dobre poslúžia rodičia

Vaše telo je skvelým gymnastickým náčiním, vaše svaly doplňujú svaly dieťaťa, takže s vašou pomocou môže robiť veci, ktoré by samo nezvládlo. Uchvacuje ho vaša tvár, hlas, veci, ktoré používate. Keď mu venujete čas a lásku, lepšia hra neexistuje.

Postupne musíte pridávať veci, predmety, hračky, aby malo dieťa predstavu o svete, zoznamovalo sa so svetom okolo seba. Pozor: všetko, čo potomkovi dáte, bude ochutnávať, cmúľať, do všetkého tĺcť. Kupujte teda len veci, ktoré sú bezpečné/nerozbitné.

Domov a rodina | Peniaze | Životný štýl

FOTO: Najkrajšie svadobné šaty roku 2014

A v každom prípade starostlivo sledujte hru, aby si vaše dieťa neublížilo. Aj keď je maličké, jeho vynaliezavosť nepozná hranice. Stačí okamih neopatrnosti, kvapka roztoku vo fľaštičke, tlačiarenská farba, oddeliteľná
časť... Hry pomôžu v rozvoji len vtedy, keď ich ošetríte svojím ochranným štítom. Potomka milujete, tak mu dajte potrebný priestor, čas a bezpečie.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma