AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Z dievčaťa ženou: kam sa ponáhľajú?

Predčasná puberta je často obchádzaný problém, ktorý zmetieme zo stola s tým, že našej dcére jednoducho skôr narástli prsia. Jej skrytou hrozbou je však zastavenie rastu napríklad na 150 centimetroch.
Z dievčaťa ženou: kam sa ponáhľajú?

Tá už sa správa ako pubertiačka, a to má osem!“ žasnete jedno ňadro začína rásť skôr než druhé,“ vysvetľuje detská možno niekedy nad svojou dcérou. Predčasná puberta gynekologička MUDr. Hana Kosová, PhD.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Batoľa | Predškolák | Školák

Rozprávame sa so svojimi deťmi?

„Neskôr sa objavujú ale nie je len o chichotaní a túžbe nalakovať si nechty. chĺpky v oblasti vonkajšieho genitálu, rastú malé pysky ohanbia Všetko má svoj čas, a ten sa musí strážiť. Nejde len o to, že sa vaša a ich koža mierne zhrubne.

Posledným znakom je ochlpenie dcéra bude hanbiť na hodinách telocviku, pretože už sa nechce pred ostatnými preobliekať a ukazovať vyvíjajúci sa hrudník. Okrem psychických problémov môže totiž spôsobiť zastavenie rastu, s ktorým už nehne vôbec nikto a nič. A strážiť, či dieťa nedospieva príliš skoro, môžeme len my – matky.

Pokiaľ je totiž dcéra inak zdravá, jej pediater ju môže vidieť v časovom odstupe až dvoch rokov na preventívnych prehliadkach. A to už môže byť na riešenie problému „predčasná puberta“ neskoro.

Kedy je čo správne

Puberta je obdobie prechodu medzi detstvom a dospelosťou. Telo dieťaťa sa pri nej mení na telo fyzicky dospelého človeka, schopného rozmnožovania. Pubertu majú na svedomí hormonálne zmeny, primárne v mozgu, kedy sa v hypofýze začínajú vytvárať hormóny, ktoré štartujú rast pohlavných orgánov.

Tie potom produkujú ženské pohlavné hormóny, ktoré stimulujú rast, funkciu alebo premeny mozgu, kostí, svalov, kože a pohlavných orgánov. Kedy a čo by sa malo v puberte na tele meniť? „Približne po siedmom až ôsmom roku života začínajú dievčatám rásť prsia, obvykle však ich vývoj nie je symetrický,
v oblasti podpazušia.“

Domov a rodina | Materstvo | Zábava | Životný štýl | Batoľa

(Ne)bezpečné leto

Prsia spoločne s ochlpením v podpazuší dozrievajú a rastú do sedemnásteho roku života, pubické ochlpenie je vytvorené do štrnásteho roku veku. V období dospievania sa u dievčat nezriedka objavuje aj belavý alebo žltý výtok.

„Toho sa netreba báť, pošva sa osídľuje fyziologickými laktobacilmi, ktoré produkujú kyselinu mliečnu, hrdlo maternice tiež produkuje množstvo hlienu, tento sekrét vyteká z pošvy a nazývame ho fyziologickým fluórom. Toto všetko je celkom normálne,“ dodáva lekárka.

Menštruácia a hmotnosť

Dokončovanie procesu, kedy sa z dieťaťa stáva žena, sa prejaví prvou menštruáciou. U nás sa jej vek ustálil na 12,5 rokoch, väčšina dievčat začína menštruovať v siedmej triede. Ďalším ukazovateľom je hmotnosť. Keď ručička na váhe ukazuje 45‒48 kg, je to i čas pre prvú menštruáciu vašej dcéry.

Čísla sú teda jasne dané a ich normálna odchýlka tvorí podľa MUDr. Kosovej dva roky. Počty prvej triedy teda hovoria jasne: ak začne menštruovať desaťročné dieťa, nie je niečo v poriadku a lekárske vyšetrenie by sa nemalo odkladať.

Príliš skoro na podprsenku

„Mojej osemročnej dcére sa už začala puberta. Keď mi to po prvý raz napadlo, veľa som si z toho nerobila,“ opisuje Katarína. „Potom som však šla s dcérou k detskej lekárke a skôr pre pocit istoty som sa spýtala, či je to možné. A tým sa rozbehol kolotoč vyšetrení, ktoré potvrdili, že u dcéry nastúpila puberta.

Na gynekológii odporučili liečbu na pozastavenie vývoja, aby dcéra vyrástla. Dnes má 130 cm a vraj by bez liekov vyrástla už len o pár centimetrov. A ja teraz riešim, či mám dcére nechať dávať hormóny na pozastavenie vývoja, alebo ju jednoducho nechať, aby sa vyvíjala ‚podľa seba‘.“

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Životný štýl | Batoľa

Dotýkajte sa, je to zdravé

Predčasná puberta je jednou z vecí, ktoré môžu prebehnúť temer nepozorovane a skutočne záleží na mamičkách, či tento fakt zaznamenajú
a akú mu prikladajú váhu. Nie je pre ňu riziková skupina ani ďalšie faktory a obvykle sa ani nezistí, prečo telo začalo dospievať skôr.

Pravdepodobnejšie sa však objavuje v rodinách, kde sú ženy skôr nižšieho vzrastu alebo začali tiež menštruovať predčasne. „Dokiaľ dievča nezačne menštruovať, čo je posledný zo znakov dospievania, sme schopní pubertu zastaviť liekmi a zbrzdiť vývoj,“ vysvetľuje MUDr. Kosová a varuje pred jedným významným nebezpečenstvom.

„Po začiatku menštruácie sa uzatvárajú rastové kostné štrbiny a dievča v priemere vyrastie o pár centimetrov a viac už nie. A to je to nebezpečenstvo.“ Opäť sú to jednoduché počty. Deväťročné dievča meria 140 cm. Keď začne v tomto veku menštruovať, bude jej „dospelá“ výška okolo 145 cm. A to je dosť málo aj pre tie, ktoré neplánujú kariéru manekýnky.

V škole sa mi smiali

Hoci je veľa z nás dospelých žien schopných utratiť stovky eur za silikónové implantáty, ktoré nám zaistia bujný dekolt, spomienky na detstvo sú často spojené skôr so studom. Toto obdobie patrí u niektorých žien k tým, na ktoré nerady spomínajú.

„Menštruáciu som dostala vo svojich 8 rokoch,“ vybavuje si Saša. „Veľmi dobre si pamätám, že v tretej triede ma museli rodičia ospravedlňovať z hodín povinného plávania.

V štvrtej sa mi spolužiaci smiali, že mi na školskej fotografii pod svetrom vidieť prsia. Ešte v štvrtej triede som bola štvrtá najvyššia z 30 detí. V osmičke už som bola skoro najmenšia, meriam 156 cm.“ Psychický dopad nemá síce rovnakú váhu ako ten zdravotný, napriek tomu je veľmi zásadný a nezabúdame naň ani v dospelosti.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Bojí sa tmy. Čo s tým?

„Menštruácia v nízkom veku a narastené prsia nemajú so zdravotnou otázkou nič spoločné, toto môže prebehnúť predčasne bez fyzických následkov. V okamihu, kedy sa uzavrú kostné štrbiny, už nám nepomôže ani rastový hormón a dievča bude celoživotne malé,“ upozorňuje MUDr. Kosová.

Tá druhá: nebezpečná

A ďalší výkričník sa objavuje, ak sú známky predčasného dospievania rýchle. Tu totiž môže ísť doslova o život. Za prejavmi predčasnej puberty totiž môže stáť hormonálne aktívny vaječníkový nádor. „Toto nebezpečenstvo je rozoznateľné tak, že obvykle začína dievča najprv menštruovať,“ opisuje lekárka.

Dievčaťu nemusia zatiaľ rásť prsia ani ochlpenie, ale k lekárovi musíme zájsť okamžite, pretože tento typ predčasnej puberty je veľmi nebezpečný.

V ordinácii

Detský gynekológ robí pri podozrení na predčasnú pubertu niekoľko základných vyšetrení, vďaka ktorým sa stav dobre vyhodnotí a ak príde dievča dostatočne včas, dá sa riešiť.

  • Ultrazvukové vyšetrenie

„Nesmierne dôležitý je pri tomto vyšetrení plný močový mechúr,“ objasňuje MUDr. Kosová. „Vytvorí takzvané akustické okno, tým sa cezeň pozrieme a vidíme maternicu. Tá v pokojovom období vyzerá úplne inak než u dospelej ženy. Na základe toho sme schopní povedať, či dievča začína pohlavne dospievať.“

  • Hormonálna cytológia

Dospelé ženy poznajú výraz cytológia z pravidelných gynekologických prehliadok. Lekár u dieťaťa urobí ster z pošvy štetôčkou, keď je panenská blana prestupná. Ďalšou možnosťou je použitie vaginoskopu (špeciálneho prístroja na vyšetrenie detí).

„Podľa veľkosti buniek a bunkových jadier určíme, či už je hladina ženských pohlavných hormónov a aká je vysoká. Za 8 minút máme výsledok a stanovíme, v akej fáze vývoja sa dievča nachádza,“ dodáva MUDr. Kosová. Posledným vyšetrením je rentgen ľavej ruky. Podľa vývoja kostí sa totiž stanovuje tzv. kostný vek.

Pokiaľ je vyšší o dva roky, ide vždy o predčasnú pubertu a dieťa sa odosiela na antropológiu a do ordinácie endokrinológa. Všetko sa rieši podávaním najčastejšie hormonálnych injekcií, ktoré pubertu oddialia a zaistia, že naša dcéra nebude patriť k najmenším dospelým.

Menštruácia dojčaťa? áno

Často máme pocit, že dnešné deti vyspievajú skôr ako predchádzajúce generácie. Telesne je však všetko už dekády rovnaké. MUDr. Kosová potvrdzuje, že vek prvej menštruácie má súvislosť s tým, že populácia je kvalitne vyživovaná, a číslo 12,5 roka sa nemení od šesťdesiatych rokov minulého storočia.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Batoľa

Batoľatá sa učia oveľa rýchlejšie

„Stretávame sa však s takzvaným izolovaným predčasným rastom sekundárneho pohlavného znaku. Najčastejšie to bývajú prsia. Zväčšené prsia mávajú i dievčatká tesne po narodení, čo je vplyvom pôsobenia materských pohlavných hormónov. Niekedy dochádza aj k produkcii číreho sekrétu z prsníka, a to všetko je normálne,“ dodáva odborníčka.

U bábätiek sa môže objaviť i krvácanie z vonkajších rodidiel. To je však obvykle také mikroskopické, že ho nezaznamená ani matka v plienke dieťaťa. Len u 5 % dievčatiek sa objaví do šiestich týždňov po pôrode ozajstná menštruácia. Tá zmizne, keď sa dieťa dostane do pokojového obdobia, ktoré trvá až do puberty.

Dojčíte? Pozor na hormonálnu antikoncepciu

Občas mamičky pozorujú zväčšenú prsnú žliazku u dievčatiek okolo veku 1 alebo 2 rokov. „Väčšinou je nález pri vyšetrení normálny, ale mamičkám obvykle odporúčame prestať dojčiť,“ hovorí MUDr. Kosová. „Česká gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť dojčiacim mamičkám neodporúča užívať kombinovanú hormonálnu antikoncepciu, pretože estrogén sa vyplavuje do materského mlieka.“

K ďalším odporúčaniam pre mamičky batoliat, ktorým rastú prsia, patrí jedno diétne – mali by sa vyvarovať hydinového mäsa. Predovšetkým kurčatám sa totiž k rýchlemu rastu pomáha pridávaním hormónov do stravy. Dojčenské a batoľacie obdobie nás síce občas môže prekvapiť nejakým „pubertálnym“ prejavom, ale väčšinou nejde o žiadny závažný stav s následkami.

Od ôsmich rokov veku dievčatka je však dobré byť v strehu. Nechať dieťa vyvíjať sa „podľa seba“, o čom uvažujú mnohé mamičky, sa totiž nevyplatí a možné známky predčasnej puberty by sa mali bedlivo sledovať. Zabránime tak malému vzrastu a psychickej nepohode.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma