AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Vývoj dieťatka: psycho alebo motorika?

Asi ste sa s termínom jemná motorika už stretli. Kedy sa vyvíja a akú má súvislosť s hrubou motorikou?
Vývoj dieťatka: psycho alebo motorika?

Vývoj

Súhrnne sa dieťa vyvíja psychomotoricky…Psychika ide ruka v ruke s fyzickou stránkou, ak jedna zo súčastí vývoja pokrivkáva, môže sa prejaviť i postihnutím druhej. To znamená, že u dieťatka, u ktorého sa dobre nerozvíja pohyb, môže postupne dôjsť napríklad k zabrzdeniu jazykových prejavov atď.

Jemná motorika sa vyvíja spoločne s hrubou motorikou, teda tak, že dieťa po narodení dokáže dať ruku v päsť, končatiny sú pokrčené, v troch mesiacoch pasie koníčky, neskôr sa otočí z chrbta na bruško a podobne. Potom sa k hrubej motorike pridružuje chôdza a ďalšie schopnosti, jemná motorika však vo svojom progrese nijako nezaostáva, len jej prejavy nie sú na prvý pohľad také zjavné.

Dojča

Detské nehody a ako im predísť

Čo medzi ne patrí? Okolo jedného mesiaca sa dieťa usmieva na osoby, ktoré sú mu blízke, rovnakým spôsobom reaguje predovšetkým na vyšší ženský hlas, okolo tretieho mesiaca veku sa dokáže uvoľniť tak, že otvorí dlaň a siahne po hračke. Okrem toho sa otáča za zvukom, nakláňa hlavičku nabok, ako je mu pohodlnejšie a výhodnejšie.

Ako polročné dokáže veci uchopiť celou dlaňou. K prejavom jemnej motoriky patrí i to, že okolo deviateho mesiaca veku, kedy sa dieťatko stavia na nohy, dokáže hýbať prštekmi na nohách – vedome. Aby ste motoriku detí rozvíjali, je dobré dať im priestor.

Akí pomocníci fungujú?

Na uvoľnenie ručičiek – pästičiek v novorodeneckom veku robte masáž: od zápästí jemne prstom hlaďte dieťa po vnútornej strane ruky, dlani, nie po chrbte. Opakujte krúživý pohyb, ktorým pomaličky celú dlaň otvárate, nie násilím, ale samovoľne.

Dieťatko bude spokojné a ľahko zistí, že môže prštekmi hýbať a o úchop sa bude snažiť rýchlejšie než deti, ktorým rodičia tieto masáže nerobia… Tak isto ak chcete, aby vaše zlatíčko vedelo, že má nožičky a že sa nimi dá tiež hýbať, hlaďte ho po vonkajšej strane lýtka, pohybom zhora dolu a späť.

Domov a rodina | Batoľa | Dojča | Novorodenec | Predškolák

Homeopatiká. Poznáte ich účinky?

Keď chcete, aby si vaše dieťa uvedomovalo dotyky a chodidlo, hladkajte ich po hrane nohy, od pätičky k malíčku a späť, pokiaľ možno vtedy, keď má nohy bosé.

Ideme sa hrať

V okamihu, kedy začnete vyberať hračky, ktorými svojho potomka obklopíte, majte na pamäti, že by mali byť nielen krásne na pohľad, ale mali aj edukatívny charakter. Mali by nútiť deti k pohybu, premýšľaniu a povzbudzovať ich v ich snahách.

Dojčatá napríklad milujú, keď ich hračky potom, čo ich zachytia, zahrajú melódiu, zbožňujú medvede, ktoré stále dokola opakujú svoju básničku, rady sa dívajú počas usínania na obrazce, ktoré vytvára lampička na strope ich izbičky. Pre vás môžu byť také záležitosti úplne bežné, pre deti sú nové a stoja za podrobnejšie preskúmanie.

Na čo má vplyv?

Jemná motorika a jej rozvoj idú v závislosti a ruka v ruke s hrubou motorikou. A od toho, ako sa rozvíja jemná motorika, zase závisí, či bude mať dieťa problémy s hovorením, ďalším pohybom, napríklad aj písaním v škole. Žiadnu zo zložiek vývoja by mamička rozhodne nemala podceňovať alebo prechádzať s tým, že ju ratolesť sama doženie.

Naopak, len čo si všimnete, že s niektorými činnosťami si vaše dieťa nevie rady, pomôžte mu, a pokiaľ vaša snaha nezaberá, vyhľadajte radu pediatra, prípadne odborníka – napríklad neurológa. Keď sa totiž k odstraňovaniu problémov dostanete včas, môžete škody napraviť a predísť hlbšiemu poškodeniu kvality života dieťaťa.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma