AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Vychovávame tým, ako sa sami správame

Riešenie výchovných problémov nemá konca? Možno nie je "pes zakopaný" v deťoch, ale vo vás, v rodičoch!
Vychovávame tým, ako sa sami správame

"Triedne schôdzky a osobné konzultácie s rodičmi mojich žiakov mi veľakrát objasnia záhady, ktoré ohľadom správania detí riešim týždne a mesiace. Samozrejme to neplatí vždy stopercentne, ale niekedy je vám pri stretnutí s rodičmi v priebehu pár okamihov jasné, prečo je Alenka tak neuveriteľne hašterivá, Eliška tak vyrovnaná a milá, a prečo má Edko v šiestich rokoch štyridsať kíl. "Hovorí pani Eva, dlhoročná učiteľka z jednej pražskej základnej školy. A pedagogička Eva má pravdu, už pán profesor Matějíček, jeden z najuznávanejších českých detských psychológov hovorieval, že sa s deťmi vychovávame navzájom.

Sú naše zrkadlo. Vďaka alebo bohužiaľ?

To, aké osobnosti z našich "miláčikov" vyrastú, samozrejme ovplyvňuje celý rad faktorov. Napriek tomu nemožno poprieť, a odborníci to potvrdzujú, že odtlačok nášho správania, zvykov (i zlozvykov) ba dokonca aj mimiky tváre a napríklad i držanie tela sa do našich detí uverejňuje doslova ako podrážka do mäkkej hliny. Stačí si len sadnúť a chvíľu svoje deti pozorovať ako sa hrajú s inými deťmi, ako sa o čosi postrkávajú súrodenci, a veľmi pravdepodobne v ich správaní a reakciách zahliadneme seba.

To ako spolu doma navzájom komunikujeme, ako si vychádzame v ústrety, alebo sa naopak vždy snažíme presadiť svoj názor, ako hovoríme o druhých ľuďoch a ako sa k nim (napríklad v obchode, autobuse atď.) správame, vychováva a utvára aj osobnosť našich detí.

Kto za to môže?: Podľa matky otec, podľa otca matka, podľa oboch učiteľka

Možno ste to už vo svojom okolí, alebo dokonca na vlastnej koži zažili; dieťatko dlhú dobu "klapalo ako hodinky", čo v očiach rodičov potvrdzovalo správnosť ich výchovy, zrazu sa situácia z nejakého dôvodu obrátila, prišli výchovné problémy a nepríjemné "trapasy" v detských kolektívoch a prvou reakciou vždy perfektných rodičov bolo hľadanie vinníka. Kto za to môže?

Podľa matky otec. Podľa otca matka. Podľa oboch učiteľka alebo napríklad starí rodičia, ktorí vnúča často strážia. Ale čo sa takto zastaviť a popremýšľať nad tým, či sa sami správame tak, ako by sme chceli, aby sa správali naše deti. Neškodí si ujasniť, čo je vlastne cieľom nášho výchovného snaženia. Chceme, aby boli naši potomkovia v prvom rade poslušní, vždy slušní a úslužní? Alebo ich vedieme k tomu, aby s nami ochotne spolupracovali, mali snahu sa dohovárať a hľadať spoločné riešenia?

Ste pre svoje deti zrozumiteľní?

Napadlo vás niekedy, že môžete svojím "dvojakom metrom" svoje deti značne dezorientovať? Chcete, aby nehovorili sprosto a boli slušné, ale otecko hovorí ako "dlaždič" a vy sa občas veľmi nelichotivo vyjadrujete napríklad o susedke, učiteľke či kolegyni? No, doma možno aj v takom prípade slušní budú, ale budú sa tak správať aj vo vašej nepríjemnosti? Skvelá nemecká psychologička českého pôvodu často zdôrazňovala: "Rodičia by mali dodržiavať rovnaké pravidlá, ktoré zaviedli pre deti. Vo výchove detí by sa malo dbať na to, že vyslovené áno je áno a vyslovené nie je nie, aby sa dieťa dokázalo orientovať a samo v budúcnosti bolo dôsledné a dokázalo jasne vyjadriť svoje pocity, potreby, požiadavky. "

Aj deti vychovávajú svojich rodičov

Ako často zdôrazňoval aj profesor Matějíček, výchova detí nie je a nikdy nebude procesom jednostranným! Deti úžasne (niekedy "úžasne") miesia našu osobnosť, čistia zrno od pliev, pomáhajú nám nájsť, čo je v živote naozaj dôležité, preskupujú naše hodnoty - skrátka nás, akosi mimochodom, učia a vychovávajú. Dávajú nám lekcie trpezlivosti, vytrvalosti, nadhľadu a veľkorysosti, trénujú našu pamäť a pomáhajú nám objavovať neprebádané kúty našej duše - niekedy k našej radosti, inokedy k nášmu zdeseniu.

Zlýhávate? Nie ste vždy dobrým príkladom?

To, že nie sme vždy dobrým príkladom, že zlyhávame a robíme chyby je úplne normálne. Konieckoncov aj to, ako sa s tým vysporiadame, deti mnohému naučíme. Oblasť, kde by sme však zlyhať nemali, je láska. Bezpodmienečná láska, ktorá nie je závislá na tom, čo dieťa vie, ako je šikovné, ako vyzerá a pod. "Bezpodmienečnú lásku vo výchove dieťaťa môžeme chápať ako svetlo, ktoré nás vedie. Bez neho sa ako rodičia budeme pohybovať v úplnej tme a nespoznáme, kde sme a čo by sme mali robiť s ohľadom na dieťa. "Zdôrazňuje vo svojej pôvabnej knihe "Potrebujem tvoju lásku" populárny psychológ a autor bestsellerov Ross Campbell.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma