AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

VÝBER: To NAJ z pôrodných sál

Mnohokrát sa príroda vymkne kontrole a pripraví poriadne prekvapenie - aj na pôrodnej sále.
VÝBER: To NAJ z pôrodných sál

Tehotenstvo je napínavé - veď vzniká nový život! A rovnako fascinujúci je aj pôrod. Obvykle deti prichádzajú na svet medzi 38. a 40. týždňom tehotenstva. Výskumný tím z US National Institute of Enviromental Health Sciences zistil, že priemerná dĺžka tehotenstva je 268 dní. V termíne sa narodí len asi 4% všetkých detí. Lenže existujú aj rekordné výnimky.

Najdlhšie tehotenstvo

Najdlhšia tehotenstvo trvalo neuveriteľných 375 dní a pritom sa narodilo dieťa s úplne bežnou váhou 3,147 kg.

Najstaršia rodička

Koľko myslíte, že má najstaršia rodička na svete? 50, 60 rokov? Zabudnite. Indka Rajo Devi Lohan porodila svoje prvé dieťa v čase, keď mala 70. 55 rokov žila v bezdetnom manželstve, potom sa ale rozhodla v roku 2008 pre umelé oplodnenie a stala sa najstaršou matkou na svete.

Najplodnejšia žena

Za tú je považovaná družka ruského roľníka Fjodora Vasiljeva z Šuja. Za svoj život priviedla na svet 69 detí. Bola medzi rokmi 1725 a 1765 celkovo dvadsaťsedemkrát tehotná a narodilo sa jej 16 párov dvojčiat, sedemkrát porodila trojčatá a štyrikrát štvorčatá. Dojčenský vek prežilo najmenej 67 detí.

Najviac početné tehotenstvá

Prídu vám pätorčatá už extrémne? To ešte nič nie je! Guinessova kniha rekordov uvádza tri prípady desatorčiat - Španielsko (1924), Čína (1936) a Brazília (1946) - tieto údaje nie sú ale podložené lekárskymi záznamami. Doložený je však prípad osmorčiat. Narodili sa v roku 2009 Američanke Nadyi Sulemanovej.

Najľahší novorodenec

Rumaisa Rahmanova z Illinois je najľahším novorodencom, ktorý prežil svoj pôrod. Prišla na svet v roku 2004 po 25 týždňoch a šiestich dňoch tehotenstva. V čase pôrodu vážila 244 gramov.

Najťažší novorodenec

Najťažší novorodenec na svet priviedla Američanka Anna Bates (vysoká 2,27 metrov). Chlapec ale bohužiaľ jedenásť hodín po pôrode zomrel. Guinessova kniha rekordov uvádza aj iného rekordmana. Chlapec s pôrodnou váhou 10,2 kg sa narodil v roku 1955 v talianskom mestečku Aversa.

Foto: Profimedia.cz

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma