AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Všetko čo potrebujete vedieť o plodovej vode

Napriek tomu, že plodovú vodu dieťa v maternici nutne potrebuje, pred soľami a ďalšími látkami v nej obsiahnutými ho musí chrániť maz a jemné ochlpenie.
Všetko čo potrebujete vedieť o plodovej vode

Donosený novorodenec sa narodil v termíne pôrodu a obvykle meria okolo pol metra a váži asi tri a pol kila, má ružovú pokožku pokrytú mazom – mastnou hmotou, ktorá kožu dieťatka chráni pred niektorými agresívnejšími látkami v plodovej vode. Plodové páperie, tzv. lanugo, máva donosené dieťa len vo zvyškoch, najmä na chrbátiku.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Zdravá výživa | Životný štýl

Prečo je dôležité dodržať šestonedelie?

Naopak, deti narodené pred termínom pôrodu majú tenkú, výrazne červenú
kožu, ktorú lanugo pokrýva v oveľa väčšej miere. Zato maz sa na ich koži prakticky nevyskytuje, pretože sa ešte nestačil v dostatočnej miere vytvoriť, alebo je jeho vrstva veľmi tenká. Pokrytie tela lanugom je tak jedným zo znakov, podľa ktorých možno určiť stupeň (ne)zrelosti plodu.

Ochranný maz

Hlavnou úlohou mazu je ochrana kože plodu pred prílišným rozmočením. Nenarodené dieťa neskôr chráni aj pred vysušením pokožky, pomáha pri teplotnej regulácii a antimikrobiálnej ochrane. Uľahčuje tiež prechod telíčka novorodenca pôrodnými cestami.

Maz je vlastne zmes odlúčených epiteliálnych buniek, lojovitého plodového mazu (vernix) a lanuga, ktorá sa vytvára vo vnútromaternicovom prostredí a je belavá, mastná a klzká. Najviac mazu mávajú donosené deti na hlavičke, najmä za uškami, a v miestach s väčšou tukovou vrstvou a nahromadením kože, ako sú podpazušné jamky a slabiny.

Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Cvičenie popri dojčení

Pokiaľ by maz zapáchal, mohlo by ísť o známku bakteriálnej vnútromaternicovej infekcie. Žltohnedá farba mazu je príznakom prenášania. Po pôrode detská sestra pri prvom ošetrení práve narodeného bábätka maz zotrie, pretože keby ostal na pokožke, zbytočne by ju dráždil a mohol by spôsobiť zápal. Pár dní po pôrode sa maz celkom stratí.

Jemné ochlpenie

Lanugo je vlastne prvý typ ochlpenia, ktoré sa vyskytuje najmä na trupe, končatinách a hlavičke. Tieto prvé „vlásky“ sú veľmi jemné, celkom
bez pigmentu a bez vlasovej drene. Obvykle začne lanugo vypadávať samo ešte v maternici okolo 36. týždňa tehotenstva, takže donosený novorodenec si na svet prináša len jeho drobné zvyšky.

U predčasne narodených detí môže pokrývať trup, končatiny i hlavičku. Pokiaľ sa dieťa v maternici udrží až do termínu pôrodu, ešte pred narodením dôjde k výmene lanuga za tzv. velusový vlas. Ten je tiež jemný a bez drene, obsahuje len málo pigmentu a nebýva dlhší než dva centimetre.

Až u dvojročných a trojročných detí sa objaví tzv. intermediálny vlas, čo je prechodné štádium medzi detským a dospelým vlasom. Až dospelé vlasy
sú silné, viac pigmentované a obsahujú dreň. U niektorých novorodencov sú však dospelé vlasy prítomné už pri pôrode. Prvými dospelými vlasmi, ktoré majú všetky deti, sú riasy a obočie.

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze | Psychológia a vzťahy | Tehotenstvo

Deti z asistovanej reprodukcie. Čím sa líša od „normálnych“?

Ako sa starať o kožu a vlásky

Pokožka novorodencov je oveľa tenšia a citlivejšia než koža starších detí
a dospelých, obsahuje aj väčšie množstvo vody a je viac priepustná. V súčasnej dobe sa už ustupuje od každodenného kúpania novorodencov, hoci niektoré rodiny považujú tento zvyk za príjemný rituál. Pokožku bábätka netreba umývať mydlom, postačí čistá voda.

Šampón tiež nie je potrebný, lebo najmenšie deti si vlásky nemôžu zašpiniť. Premazávanie celého tela je nutné iba v prvých dňoch po pôrode, kedy sa koža väčšinou olupuje. Neskôr je vhodné mastiť len tie miesta, ktoré sú viditeľne suché a namastiť potrebujú. Inú opateru potrebujú deti s atopickým ekzémom, u ktorých je namieste poradiť sa s kožným lekárom.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma