AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Všetko, čo chcete vedieť o zuboch

Trendy oblečenie, „vytunený“ mobil, fajnová dovolenka, kvalitné jedlo a pitie, to všetko si obstaráme s ľahkosťou a prehľadom. Investovať do zdravých, čistých a primerane bielych zubov nás už stojí rozhodne viac námahy. Ono totiž naozaj nestačí „pošuchotať“ v puse nejakú tú kefku s pastou, čo nám príde pod ruku...
Všetko, čo chcete vedieť o zuboch

Určite ste niektoré z nasledujúcich výrokov niekedy v živote počuli: „Keď nemáš poruke kefku, zjedz jablko, to ti čistenie zubov nahradí. Nemáš jablko? Vezmi si žuvačku.“

„Zásadne používajte tvrdú kefku, lepšie sa s ňou odstráni všetka tá špina zo zubov!“ „Mám síce tridsaťpäť rokov, ale začínam mať parodontózu, nič s tým neurobím, je to dedičné, môj otec na to tiež trpel.“ „Je jedno, akú máš pastu, menia sa len príchute!“

Tieto prekonané nezmysly o zuboch sa vám teraz pokúsime vyvrátiť. Možno by ste neverili, aké novinky a možnosti súčasná stomatológia prináša. Vývoj v dentálnej hygiene a zubnom lekárstve je vskutku raketový.

1. Kefky a zubné pasty

Zubné kefky sú stále základným nástrojom v starostlivosti o náš chrup. Žiadna kozmetika (pasty, ústne vody atď.) ich nenahradí, ale zároveň je ich nevyhnutným doplnkom. Rozhodne však nestačí vo chvíli, kedy sme šialene unavení, vypláchnuť pusu ústnou vodou a ísť spať a hovoriť si, že to je paráda, ak máme svieži dych a pritom stačí tak málo. Nestačí. Kefka plus zubná pasta je neodškriepiteľná nutnosť v starostlivosti o zdravé zuby.

Stále platí, že výmenu kefky by sme mali robiť raz za tri mesiace, pri veľmi mäkkých kefkách raz za dva mesiace, pokiaľ sme chorí, tak ihneď po chorobe. Čo už ale dávno neplatí, je fakt, že na zuby fungujú najlepšie tvrdé zubné kefky, pretože odstránia najviac nečistôt.

Naopak, zuby potrebujú jemné a správne zaobchádzanie a práve mäkšie kefky sú tou pravou voľbou, pokiaľ teda nemáte žiadne výrazné problémy v dutine ústnej. Ultra mäkké kefky však majú aj svoje miesto. Sú vhodné napríklad pre ľudí, ktorí majú veľmi citlivé zuby, pacientov so zápalom ďasien, tých, ktorých trápia afty a pod.

Dnešná ponuka zubných kefiek je natoľko široká a otvorená všetkým možným problémom, že po konzultácii s tými správnymi ľuďmi (stomatológom a dentálnou hygieničkou) nájdete to, čo potrebujete. A podľa čoho si vyberať zubné pasty? Podľa reklamy? To sotva.

„Pri výbere zubnej pasty je dobré položiť si tieto otázky: Potrebujem zlepšiť prevenciu zubného kazu? Mám počiatočný kaz a chcem predísť „vŕtaniu“? Mám citlivé zubné krčky, problém s eróziou zubov, parodontózu alebo zápal ďasien? Trpím často na afty? Chcem mať žiarivý úsmev? Trápi ma zápach z úst alebo pocit zlého dychu?

Nič z toho ma netrápi, ale chcem pre svoje zubné zdravie urobiť maximum? Chcem mať po vyčistení svieži pocit v ústach? Keď si na tieto otázky človek sám, prípadne v konzultácii s odborníkom odpovie, tak si ľahšie nájde pre seba vhodnú pastu,“ vysvetľuje stomatologička Štěpánka Bálková.

2. Krvácanie, parodontóza

Keď som bola malá a pri čistení zubov mi krvácalo z ďasien, tak ma moja matka poučila o tom, že mám avitaminózu, teda zlú životosprávu. Pravda je, že som v takých okamihoch skôr nedokonale odstránila zubný plak zo zubov a krvácaním sa prejavoval zápal ďasien. Nebola som však jediná, aj v súčasnosti trápi tento problém hromadu Slovákov.

Pokiaľ nie je plak riadne očistený, bujnejú v ňom škodlivé baktérie, ktorým ďasná nie sú schopné vzdorovať. Opúchajú, červenejú a krvácajú pri aj tom najmenšom podráždení, neskôr samovoľne. Zápal potom môže prenikať hlbšie do zubného lôžka a dostať sa až na samotnú kosť.

V tomto prípade už potom hovoríme o parodontóze. A pozor, parodontóza nie je len vleklé ochorenie závesného aparátu, môže sa celkom fatálne podieľať i na zdraví celého tela. Parodontálne baktérie pritom bývajú zodpovedné za infekcie ďalších orgánov, do ktorých sa môžu dostať práve krvnou cestou.

V mnohých vedeckých štúdiách bola popísaná súvislosť medzi prítomnosťou parodontálnych baktérií priamo v tkanivách srdcového svalu a ciev a ochorením pacientov trpiacich na kardiovaskulárne choroby.

3. Halitóza

Zápach z úst alebo halitóza nie je len spoločenský problém, ale predovšetkým zdravotný. A zase neplatí to známe zovšeobecňovanie, že za „nevoňajúci“ dych môže zle fungujúce tráviace ústrojenstvo.

Áno, tráviaci nesúlad býva jednou z príčin tohto problému, halitóza vás môže stretnúť aj pri užívaní niektorých liekov. Veľmi často je však na vine opäť zlá ústna hygiena, kedy zvyšky rozkladajúceho sa jedla sa zachytia na sliznici úst alebo v medzizubných priestoroch, a vytvoria tak živnú pôdu na množenie baktérií. Tie produkujú síru, ktorá sa uvoľňuje, a pokiaľ ju ucítime u druhého človeka, odskakujeme.

Takže na gastroenterológiu bežte až v prípade, že váš nezdravý dych sa nie a nie odviať, a to i napriek tomu, že ste dokonale obsiahli dentálnu hygienu, na ktorú platí čistenie kefkou so správnou pastou a čistenie medzizubných priestorov.

4. Dentálna hygiena

Naozaj nie je dobré chápať ju ako zbytočnú kratochvíľu, ale skôr ako užitočného sparingpartnera ku stomatológii. Správne by sme mali chodiť 2 x ročne na preventívne prehliadky k zubárovi, ale aj k dentálnej hygieničke. A argument našich mamičiek a babičiek, že „predtým nič také nebolo a tiež sme všetci žili“, netreba brať vážne.

Áno, nebolo, bohužiaľ aj pred 40 či 50 rokmi mali ľudia už v päťdesiatich rokoch svojho veku zuby v dezolátnom stave. Dentálna hygienička prezrie celú ústnu dutinu, ak nájde zubný kaz, upozorní vás naň.

Prezrie aj ďasná i odhalené krčky a odporučí vám liečebný postup. Ďalej vám odstráni zubný kameň a pomocou pieskovania (air flow) i pigmentáciu na zuboch. Súčasťou je inštruktáž správneho čistenia. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma