AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Všetko, čo by ste mali vedieť o omrzlinách

Viete, ako spoznať začínajúcu omrzlinu? Ako poskytnúť prvú pomoc a čomu sa rozhodne vyvarovať?
Všetko, čo by ste mali vedieť o omrzlinách

Novorodenci a mladšie dojčatá ešte nemajú dostatočne vyvinutú termoreguláciu; organizmus malého bábätka jednoducho nie je schopný pružne reagovať na teplotné zmeny vonkajšieho prostredia, čo ho robí zraniteľnejším voči chladu (i prehriatiu). Naviac je pokožka mladších dojčiat tenká, veľmi citlivá a jemná; jej priestupnosť sa v prvých mesiacoch blíži priestupnosti slizníc. Ani fungovanie potných a mazových žliaz nie je ešte úplne vyvinuté, koža býva skôr suchá. Je teda zrejmé, že pokožka bábätka vyžaduje - najmä v zime - náležitú starostlivosť a ohľady.

Ako pôsobí chlad na pokožku

Pôsobením chladu sa zužujú cievy a spomaľuje prietok krvi. Telo má tendenciu presúvať túto životodarnú tekutinu, ktorá organizmus zásobuje mnohými dôležitými látkami (kyslík, živiny, hormóny a pod.) A tiež teplom z periférnych častí tela (prsty, končatiny, nos, ušnice, tvárea brada) k životne dôležitým orgánom (mozog, orgány v strede tela). Preto je do určitej miery prirodzené, že periférne časti tela bývajú chladnejšie, než hlavička a stred tela.

"Dieťa môže mať chladnejšie ručičky (nemá ich mať samozrejme ako ľad!), Všímajte si hlavne hlavičku, ak je záhlavie zapotené, je dieťa príliš oblečené, ak je hlavička chladná, bude dieťaťu zrejme zima. Dieťaťu, ktoré ešte nemá dostatočnú termoreguláciu, nesvedčí ani prílišný chlad, ani prílišné teplo - len z toho môže byť potom nepokojné a plakať," uvádza na svojich stránkach napríklad pediatrička Helena Bartůšková.

Omrzliny: Od bledej kože k nepekným pľuzgierom

Omrzliny vznikajú pôsobením chladu, najčastejšie pri teplotách pod nulou, môžu však vzniknúť aj pri teplotách nad nulou, kedy je chlad násobený silným vetrom a vysokou vzdušnou vlhkosťou. Podľa lekára Pavla Srnského, autora populárnej publikácie Prvá pomoc u detí, sa omrzliny u detí rozlišujú nasledovne:

I. stupeň: bledé, fialové miesta, pri otepľovaní sčervenajú a nástojčivo bolia.

II. stupeň: koža je biela až žltá, môžu sa tvoriť pľuzgiere, omrznuté tkanivo menej bolí

III. stupeň: tuhé, "voskové" a nebolestivé ložiská, dochádza k hlbokému poškodeniu tkaniva

(Omrzliny, majú rovnako ako popáleniny ešte ďalšie stupne, s nimi sa však u nás u malých detí našťastie nestretávame.)

Prvá pomoc v prípade začínajúcej omrzliny

 • Ihneď zamedzte ďalšiemu ochladzovaniu. Exponované miesto prikryte a dieťa dopravte do teplej miestnosti.
 • Pozor, úplne nevhodné je zahrievanie pokožky prudkým trením kože, napr. snehom, ako to robievali naše babičky. Odborníci dôrazne varujú aj pred rýchlym zahrievaním v horúcom kúpeli či na "rozpálenej" elektrické dečke.
 • Vhodné je naopak pomalé ohrievanie, napr. v kúpeli s teplotou vody okolo 30°C. Teplota sa pozvoľna zvyšuje až na bežnú telesnú teplotu okolo 36-37°C.
 • S premrznutým dieťatkom sa tiež môžete podeliť o svoje teplo, ideálne kožou na kožu. Zmrznuté rúčky sa pekne prehrejú napríklad v rodičovskom podpazuší. Telesná blízkosť pomôže prehriať aj upokojiť.
 • Mnohí fyzioterapeuti odporúčajú na mokré prechladnutie mokré teplo (kúpeľ) a na suché prechladnutie suché teplo (posteľ).
 • Prehrievať je vhodné aj vnútorne; ideálne podaním príjemne teplého sladkého nápoja, pokojne teda aj materského mlieka!
 • Omrzliny II. a III. stupňa patria podľa Srnského vždy do rúk odborníka!

Lepšie je omrzlinám predchádzať

 • V našich zemepisných šírkach a zvyklostiach sa väčšina odborníkov zhoduje na tom, že mladší dojčaťa nie je vhodné vystavovať teplotám pod -5°C. Avšak v tomto ohľade vám vždy ochotne poradí váš pediater, ktorý pozná nielen anamnézu dieťaťa, ale aj vaše rodinné zvyklosti.
 • Nutné je dbať na vhodné netesné oblečenie (zhoršuje prekrvenie). Čiapka by mala prekrývať ušné lalôčiky, šál je nevhodné omotávať okolo nosa a úst (vydychovaný vzduch vo tkanine skondenzuje a tvoria sa ľadové krusty).
 • Exponovanú pokožku ošetrujte mastnými krémami s čo možno najmenším obsahom vody. Nevhodné sú tzv. hydratačné krémy. A pozor, cena vždy neznamená kvalitu! Niektoré osvedčené masti možno v lekárňach kúpiť za pár eur (dobrý lekárnik či pediater vám iste poradí).
 • Zvýšenú pozornosť si vyžaduje v mrazoch pokožka dojčiat s dermatologickými problémami, napr. atopickým ekzémom. Vhodné prípravky konzultujte s dermatológom.
 • Citlivejšiu pokožku môžu mať aj príliš často kúpané bábätká, obzvlášť v prípade každodenného používania nevhodnej kozmetiky.
 • Mrazom namáhanej pokožke neprospejete, ak dieťa obliekate do nevhodných materiálov, napr. vlny.
 • Ak je na teplomere 0°C, ale fúka silný vietor, vedzte, že pocitová teplota klesá pokojne až k -10°C

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma