AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Vnútromaternicové teliesko: Pre koho je vhodné?

Vnútromaternicové telieska patria medzi antikoncepčné metódy, ktoré u žien získavajú stále väčšiu obľubu. Sú spoľahlivé, bezpečné, cenovo dostupné a pohodlné, pretože ženu v užívaní nijako nezaťažujú a nemusia na ich užívanie myslieť. Sú však vhodné pre všetky ženy?
Vnútromaternicové teliesko: Pre koho je vhodné?

Princíp fungovania vnútromaternicových teliesok je pomerne jednoduchý. Lekár cez hrdlo maternice zavedie do dutiny maternice teliesko, ktoré následne svojou prítomnosťou zabráni spojeniu spermie s vajíčkom. Teliesok je niekoľko druhov a líšia sa od seba tvarom, materiálom i cenou. To, v čom sa telieska od seba zásadne odlišujú, je, či sú s hormónom, či bez hormónu. Teraz si obidva druhy predstavíme podrobnejšie.

Vnútromaternicové teliesko bez hormónu

"Tento typ využíva k svojmu antikoncepčnému účinku nástupu imunitnej reakcie organizmu, ktorý sa bráni cudziemu telesu, v tomto prípade vnútromaternicovému teliesku. Miestnou reakciou je zvýšená produkcia bielych krviniek, ktoré spermie jednak pohlcujú a jednak vytvárajú prostredie nevhodné pre prežitie spermií. Vyššieho antikoncepčného efektu je dosiahnuté prítomnosťou kovového drôtiku, najčastejšie medeného či strieborného, ktorý je pre spermie toxický.

Nevýhoda nehormonálneho telieska je v tom, že môže zosilniť menštruáciu, čo ženám nemusí úplne vyhovovať. Z toho dôvodu sú aj nevhodné u žien so silnejším menštruačným krvácaním alebo u tých, ktoré majú maternicové myómy," vysvetlil Pavel Calda, gynekológ Gynekologicko-pôrodníckej kliniky 1. LF UK a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.

Hlavnou výhodou tohto typu teliesok je, že pôsobia len lokálne v maternici, bez vedľajších účinkov na organizmus. Teliesko sa zavádza počas posledných dní menštruácie, alebo tesne po jej skončení. Okrem toho je možné teliesko zaviesť aj bezprostredne po potrate či po šestonedelí.

Telieska bez hormónu sú spoľahlivé, ale nie toľko ako telieska s hormónom a v tele môžu pôsobiť až päť rokov.

Vnútromaternicvé teliesko s hormónmi

Tieto telieska obsahujú hormón žltého telieska. "Princíp antikoncepčného účinku hormonálnych vnútromaternicových teliesok je v podstate kombinácia prítomnosti telieska v maternici ako cudzieho telesa a lokálneho pôsobenia hormónu levonorgestrelu v maternici, vďaka ktorému vzniká hustejší hlien v krčku maternice, ktorý bráni prestúpeniu spermií z pošvy do maternice na ceste k vajíčku. Hustejší hlien bráni aj prestupu baktérií do maternice, takže hormón v teliesku významne znižuje výskyt infekcií maternice," popísal princíp lekár.

Umiestnenie hormonálneho telieska priamo v maternici umožňuje, aby sa z neho uvoľňovalo len minimálne množstvo hormónu, ktorý potom pôsobí priamo tam, kde je cieľové tkanivo, tj, v maternici. "Do tela sa z maternice dostáva len veľmi malé množstvo hormónu, a to hormónu žltého telieska, tzv. Gestagénu. Estrogén, zvyčajne prítomný v antikoncepčných pilulkách, hormonálne teliesko neobsahuje, takže je vhodné pre ženy, ktoré estrogén nesmú užívať. Výhodou metódy je, že prítomnosť hormónu v teliesku bráni rastu sliznice maternice a vďaka tomu dochádza k zmierneniu menštruácie, niektoré ženy dokonca nemenštruujú vôbec, "doplnil profesor Calda.

Vnútromaternicové telieska s hormónom levonorgestrelom sa zavádzajú podľa typu dobu na 3-5 rokov a k ich aplikácii dochádza počas prvých siedmich dní od začiatku menštruácie. Hlavnou výhodou týchto teliesok je zníženie intenzity menštruačného krvácania a najvyššia úroveň antikoncepčnej spoľahlivosti, ktorá je až na úrovni sterilizácie.

Hormonálne teliesko na 5 rokov je možné použiť aj na liečbu silného menštruačného krvácania a tiež ako ochranu sliznice maternice u žien v menopauze v rámci tzv. Hormonálnej substitučnej liečby. "Pokiaľ je nutné následne teliesko vymeniť, je možné túto výmenu vykonať kedykoľvek počas cyklu.

Zavedenie je tiež možné ihneď po potrate alebo po spontánnom pôrode, ale v tom prípade sa čaká na ukončenie šestonedelia. Ženy by mali byť upozornené na to, že po zavedení hormonálneho telieska dochádza pod vplyvom hormónu k prestavbe sliznice maternice, čo je sprevádzané špinením až miernym krvácaním," spresnil profesor Calda.

Zákrok trvá pár minút a teliesko drží na mieste

Zavedenie teliesok sa vykonáva ambulantne a trvá pár minút. Plusom teliesok je, že okrem zavedenia v gynekologickej ordinácii, od ženy nevyžadujú žiadnu ďalšiu spoluprácu. "K posunutiu či vypudeniu dochádza len zriedkakedy, je to veľmi vzácna komplikácia a žena túto situáciu nemôže nijako ovplyvniť," dopĺňa gynekológ a pokračuje "overenie, či je teliesko na správnom mieste, skontroluje lekár ideálne hneď po zavedení ultrazvukom, ďalšia kontrola je o štyri až šesť týždňov a následne vždy počas gynekologických prehliadok. "

Sú vhodné pre všetky ženy?

Vnútromaternicové telieska sú všeobecne vhodné pre ženy, ktoré hľadajú dlhodobú antikoncepčnú metódu, na ktorú nemusia myslieť. Sú vhodnou metódou pre ženy po pôrode, ale aj pre ženy, ktoré ešte nerodili. Vhodné sú pre ženy, ktoré nemôžu zo zdravotných dôvodov užívať estrogény.

Telieska všeobecne sú nevhodné u žien, ktoré opakovane trpia na vaginálne zápaly či sú promiskuitné. "Vhodné nie sú ani u žien po onkologickom ochorení a s abnormálnym tvarom maternice," doplnil profesor Calda.

Aké komplikácie môže vnútromaternicové teliesko spôsobiť

  • zlyhanie metódy (vznik tehotenstva) je veľmi zriedkavé
  • zriedkavo zlyhanie a vznik mimomaternicového tehotenstva
  • zriedkavo môže dôjsť k poraneniu maternice pri zavádzaní alebo odstránení telieska
  • posunutiu či vypudeniu počas menštruácie
  • bolesti v podbrušku
  • opakovanie pošvových infekcií (neplatí pre hormonálne telieska)
  • zadržanie telieska, či jeho časti v maternici tak, že nie je možné odstrániť 

Foto: Profimedia.cz

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma