AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Vnútri mamičkinho tela je hlučno: Alebo čo počuje plod?

Počuje, ako sa hádate s manželom? Počuje susedovu zbíjačku z poschodia nad vami? Čo vlastne plod v maternici počuje a od kedy?
Vnútri mamičkinho tela je hlučno: Alebo čo počuje plod?

Možno si vybavíte situáciu z obdobia tehotenstva, kedy sa vo vašej blízkosti ozval nečakaný hluk a dieťatko vo vašom bruchu "poskočilo" ako na trampolíne - jednoducho sa zľaklo. Možno si dokonca spomeniete, ako ste vzdúvajúce sa "bruško" utešovali a hladkali, a to je dobre...

Mami, už ťa počujem!

Vývoj ušiek sa dokončuje zhruba v 20. týždni tehotenstva - áno tak skoro! V tejto dobe sú dokonale vytvarované ušnice veliké necelý centimeter. A "malý trpaslíček" má nielen miniatúrne ušká, ale ešte miniaturnejšie zvukovody, skrátka celé sluchové ústrojenstvo. Podľa odborníkov vie plod v maternici matky rozoznať, či mamička hovorí k nemu, alebo k niekomu inému a na jej vľúdny a jemný hlas reaguje, napríklad keď sa kvôli nečakanému hluku vyľakalo.

Čo je to za rámus?

Zvuky, ktoré plod v matkinom brušku počúva, však nepochádzajú len zo sveta, ktorý dôverne poznáme, ale predovšetkým z pre nás neznámeho a tajuplného mamičkinho tela. "V prvom rade počuje mohutnú zvukovú kulisu zloženú z tlkotu matkinho srdca, šumu jej krvi vo veľkých cievach, zvukov trávenia v žalúdku a čreve a tiež dýchania." Píše v jednej zo svojich zaujímavých kníh pre nastávajúce mamičky pôrodná asistentka z univerzitnej kliniky v Tübingene Iris Goze-ika. A jedným dychom dodáva ďalšie ohromujúce informácie: "Tieto zvuky dokopy dosahujú niekedy až 100 decibelov, čo je porovnateľné s hlukom blízkej diaľnice!"

Mami, pusť mi fén!

Ďalšou zaujímavou informáciou pre mnohé mamičky bude, že sa embryológovia a ďalší odborníci domnievajú, že dieťatko je schopné si pamätať, a po narodení rozoznávať zvuky, ktoré počulo v matkinom tele. Napríklad ho upokojuje tlkot matkinho srdca a jej pokojný a pravidelný dych. U niektorých dojčiat možno pozorovať, že sa výrazne upokoja, ak počujú monotónne zvuky (napríklad fén, lux, ventilátor, digestor, sprchu apod.) Pripomínajúce špecifický "orchester" v matkinom tele;.

Mami, čítaj mi!

„Vývoj sluchu obzvlášť zaujíma embryológov, pretože sa zdá, že dieťatko v matkinom tele je už schopné si pamätať. Po narodení napríklad spozná hudbu, ktorú už počulo v prenatálnom období, alebo spozornie, keď začuje rozprávky, ktoré mu matka počas tehotenstva pravidelne čítavala." Tvrdí pôrodná asistentka Goze-ika.

Vedci sa samozrejme snažia a premýšľajú, ako tieto poznatky ďalej využiť. Niektoré inštitúcie na západ od našich hraníc dokonca organizujú kurzy prenatálneho vyučovania za účelom zvýšenia kapacity pamäti dieťaťa a dokonca sú na trhu špeciálne výukové prístroje! Čo však na výukové lekcie hovoria malí žiaci, zatiaľ netušíme.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma