AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Viete, čo vaše dieťa jedáva mimo domova?

Je to jednoduché. Desiatu z domu, obed v jedálni. I keď ratolesti objednáte jedlo, ktoré sa tvári zdravo, máte istotu, že také bude nielen podľa názvu, ale aj na tanieri?
Viete, čo vaše dieťa jedáva mimo domova?

So stravovaním v školských jedálňach to vyzeralo pomerne nádejne. Po revolúcii sa hromadne upúšťalo od nami pamätaných „UHO“ (univerzálna hnedá omáčka), kuchárky viac experimentovali…

A dnes? Pokiaľ občas chodíte chorému dieťaťu po jedlo, viete, že situácia sa od dôb, kedy ste vy boli školopovinná, až tak nezmenila. Polievky sú zahustené tak, že z nich v noci vznikne rôsolovitá hmota, ryby sú bez chuti, mäso je tučné, omáčky čudné…

Počiarknuté, sčítané...

Na Slovensku je väčšina žiakov s kvalitou jedla v školských jedálňach nespokojná. Na tú ale majú veľký vplyv finančné limity. Deti tak majú veľkú smolu: na rozdiel od dospelých si slobodne miesto stravovania nemôžu vybrať.

Sú limitované tým, akú „osvietenú“ majú pani riaditeľku a následne hospodárku školy, ktorá zostavuje pravidelný jedálny lístok a stará sa o dostatočný prísun živín pre hladné žalúdky počas celodenného maratónu.

 

Za zdravý jedálny lístok zodpovedáte vy. Celodenne.

 

Odborníci sa zhodujú v tom, že teplé jedlo je síce lepšie než žiadne, že je dobre, ak si deti môžu vybrať, či si dajú omáčku, špíz alebo bezmäsité jedlo, ale v zásade sa strava v školských jedálňach nikam do závratných výšin neposunula.

„Obed zo školskej jedálne je výsledkom veľkých kompromisov a ústupkov. Určitý názor na stravovanie školákov má vedúci jedálne, inak si jedlo predstavuje štát, ktorý ho finančne dotuje, a inak, samozrejme, rodičia.

Tí sa na kvalitu školského jedla sťažujú najčastejšie, ovplyvniť ju však môžu minimálne. V školách zároveň pribúdajú žiaci, ktorí potrebujú diétnu stravu, ale na tých legislatíva vôbec nepamätá. Rodičom týchto detí neostáva nič iné, ako im zaistiť stravovanie inde,“ upozornil šéfkuchár Dávid Radek.

Recepty | Zdravá výživa

Varenie s deťmi a pre deti

V čom je zmena?

Od dôb páchnucich podnosov, mliečnych polievok, mletého mäsa alebo hrachových a krupicových kaší s hrudkami urobili školské jedálne veľký krok dopredu, jednako len rezervy ešte stále majú.

„Treba si uvedomiť, že cena obeda sa skladá z troch častí. Za suroviny, z ktorých sa varí, platia rodičia. Druhou položkou sú mzdy zamestnancov jedálne, a poslednou sú réžie za chod a vybavenie jedálne, ktoré hradí jej zriaďovateľ. Bez dotácií by školský obed mohol rodičov vyjsť až na 4 eurá,“ vysvetlil šéfkuchár Dávid.

Obezitu priniesli zo školy?

Rodičia často vinia školské jedálne za obezitu svojich detí, ktorej u nás každý rok pribúda. Podľa odborníkov sú však súčasné spotrebné koše zostavené presne podľa nutričných potrieb malých stravníkov.

„Problém nie je v tom, že by sa v školských jedálňach pripravovali nutrične nevyvážené jedlá. Chyba je však často v ich príprave – deti jedlo nejedia, dojedajú sa potom doma rôznymi polotovarmi, pochutinami z automatov alebo navštevujú rýchle občerstvenia,“ vysvetľuje Hana Kavínová Sládková, nutričná terapeutka.

Zdravá výživa | Predškolák

Odmietači jedla: Nechcem! Nebudem! Nejem!

Vo svete sú na tom rovnako

Obezita detí však nie je zďaleka len problém našej krajiny, napríklad v USA trpí nadváhou alebo obezitou 37 % detí. Veľký problém predstavuje aj vo Veľkej Británii, kde slávny šéfkuchár Jamie Oliver bojuje za lepšie stravovanie detí. Už v roku 2005 vyzval britskú vládu, aby financovala zmeny v stravovaní najmenších.

Vláda vtedy vyčlenila na lepšie stravovanie žiakov 280 miliónov libier, boli zavedené nové nutričné štandardy a vydaný zákaz predaja nezdravého jedla v školských budovách. Po piatich rokoch prieskum ukázal, že nárast detskej obezity sa výrazne spomalil a zároveň o 14 % klesol počet detských absencií kvôli nevoľnosti.

Varte a ponúkajte

Pokiaľ chcete, aby sa vaše dieťa stravovalo v jedálni zdravo, dozerajte na to, čo jedia, ponúkajte mu nové jedlá i doma, v rámci školských žiackych rád môžu deti vznášať sťažnosti – trebárs i na fungovanie jedálne.

Hovorte so svojím potomkom a nenechajte sa odbiť, že na obed bola omáčka a mäso. Chcite opis, čo mu chutnalo, čo nie. Nenechajte ho tajiť vám, čo zjedol, čo vrátil. Pokiaľ máte pocit, že je málo, chystajte mu zdravé desiate a dbajte na to, aby zeleninu a ďalšie zdravé veci mal od vás.

Nezvaľujte zodpovednosť len na kuchárky v jedálňach, ktoré sú limitované tisícom predpisov. Za zdravý jedálny lístok zodpovedáte vy. Celodenne.

Zdravá výživa | Novorodenec

12 superjedál pre čerstvé mamičky

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma