AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

VIDEO: Samoprisatie - Tajomný termín s kúzelnými dôsledkami

Samoprisatie je podivuhodný okamih, čarovná doba na ktorú v pôrodniciach bohužiaľ zvyčajne nebýva čas. Samoprisatie je úžasný akt múdrosti prírody a prvý "bozk" najláskyplnejšieho vzťahu - materskej lásky, vzťahu medzi mamičkou a jej dieťatkom.
VIDEO: Samoprisatie - Tajomný termín s kúzelnými dôsledkami

"Keď bábätku a matke umožníme bezprostredne po pôrode kontakt na koži, dieťa je schopné sa k prsníku matky samo doplaziť a prisať sa. Samoprisatie môžeme dieťaťu umožniť aj kedykoľvek neskôr, ale len tesne po pôrode sú podmienky k samoprisatiu najlepšie. "Tvrdí vo svojej poradni diplomovaná zdravotná sestra a laktačná poradkyňa Marika Pithartová.

Keď nie sú rušené: Alebo ako samoprisatie prebieha

Bezprostredne po fyziologickom pôrode býva novorodenec nezvyčajne bdelý, táto tzv. pokojná bdelosť trvá niekedy až 2 hodiny. Potom nové stretnutia maličkého človiečika zmôžu natoľko, že zaspáva. A práve doba tzv. aktívnej bdelosti je skvelým časom pre úplne prirodzený nácvik úspešného dojčenia.

Ak má osušený fyziologický kojenec priložený ihneď po pôrode na holé brucho matky možnosť, možno u neho pozorovať úplne inštinktívne správanie, ktoré do jeho nežne ochlpenej hlavičky vložila matka príroda. Dieťatko najprv hľadá tvár matky a neskôr začína pomľaskávať a pohybovať miniatúrnymi ústami.

Pohybujú sa však nielen ústočka, ale aj nôžky, dieťatko sa snaží reflexne dopracovať k prsníku matky. Ak je mu to umožnené, prsník skutočne nájde a zvyčajne sa aj samo celkom správne, s doširoka otvorenými ústami, prisaje.

"Tento jedinečný okamih sa už nebude opakovať. Bábätko sa nemusí prisať hneď, niekedy to naopak môže trvať dosť dlho (zvyčajne 30 - 60 minút), ale ak budeme trpezliví a dáme bábätku čas, je veľmi pravdepodobné, že sa bábätko prisaje dobre a dá sa predpokladať, že dojčenie potom bude prebiehať bez problémov." uvádza laktačná poradkyňa Marika Pithartová.

Samoprisatie: Ideálny základný kameň

Takto položený základný kameň dojčenia možno len ťažko vyvrátiť. Samoprisatie síce vyžaduje určitý čas a "zdravotníckou logistiku" avšak je najjednoduchším a najefektívnejším vykročením k úspešnému osvojeniu si dojčenia. Termín samoprisatia poznajú aj odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEF, ktoré ho vnímajú ako skvelý krok k zdarnému naštartovaniu dojčenia.

A podobne ako novorodenec pomaličky a vytrvalo "kráča" k zdroju potravy, tak kráča aj naše moderné zdravotníctvo. Áno, v pôrodníctve zatiaľ nie je všetko úplne ideálne, ale posun od rutinného odoberania novorodených detí mamičkám, dovážania detí len na dojčenie (ktoré trvalo striktne stanovený čas) a dojčenie detí z starostlivo vydesinfikovaných prsníkov a v šatke cez tvár je v súčasnosti viac ako zrejmé.

Ale čo unavená mamička?

Pôrod stojí každú mamičku veľa síl a energie, samoprisatie ju však o žiadnu ďalšiu energiu nepripraví! Novorodenec leží koža na kožu, zvyčajne ticho na jej bruchu a vydáva sa na svoju prvú úžasnú púť. Mamička má možnosť odpočívať, jemne hladiť svoje vytúžené dieťatko, vnímať jeho vôňu a teplo a spolu s partnerom prežívať jeden z najsilnejších a najkúzelnejších okamihov v ľudskom živote.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma