AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

VIDEO: Nechajte si bábätko postaviť na hlavu!

Ôsmy mesiac tehotenstva, posledné veľké ultrazvukové vyšetrenie a správa od lekára, že bábätko je v brušku uložené koncom panvovým. Čo teraz?
VIDEO: Nechajte si bábätko postaviť na hlavu!

S takým výsledkom odchádzajú z ordinácie gynekológa zhruba štyri nastávajúce mamičky zo sto. Ich bábätka nie sú na rozdiel od väčšiny svojich rovesníkov natočené hlavičkou dole, ale zadočkom (v 90% týchto prípadov), prípadne nožičkami (v 10%).

Namieste je potom vždy uvážlivé rozhodnutie, ako tieto "tvrdohlavé bábätká" priviesť na svet, pôrody panvovým koncom totiž sprevádza väčšie riziko možných komplikácií. A hoci by sa väčšina detí, ktoré sa nachádzajú v polohe pozdĺžne panvovým koncom (KP), mohla narodiť vaginálne, pristupuje veľká časť pôrodníc automaticky k pôrodu cisárskym rezom. Ak sú však splnené určité podmienky, môžu sa bábätká v tejto krkolomnej, zato však stále fyziologickej polohe narodiť spontánne.

Rovnako ako syn našej čitateľky Veroniky, ktorý prišiel aj napriek polohe KP na svet práve prirodzeným spôsobom. "Pôrod pre mňa bol neuveriteľne silný zážitok. Cítim sa teraz naozaj ako bohyňa, silná a hrdá, a myslím, že takto by si mala po zázraku, keď privedie na svet dieťa, pripadať každá žena. Lekári za mnou chodili ešte po pôrode. Môj prirodzený pôrod KP bez nástrihu sa tam stal docela raritou a veľmi obdivovali, ako úžasne som to zvládla. Za všetko vďačím predovšetkým cvičeniu s pomôckou Aniball a lekárom, ktorí sa so mnou nebáli skúsiť zboriť jeden pôrodnícky mýtus," usmieva sa Veronika.

Prečo sa neotočilo?

Situáciu, keď sa bábätko rozhodne neotočiť hlavičkou dole, nemožno nijako predvídať a nemožno tomu ani zabrániť. Plod počas tehotenstva pláva v plodovej vode a často svoju pozíciu mení.

Ako však rastie, začína mu byť v brušku stále tesnejšie a zhruba medzi 32. až 34. týždňom tehotenstva už zaberá fixnú polohu. Tú však môže ešte zmeniť, dokonca aj v samotný deň pôrodu! Rovnako tak ako necelé 4% bábätiek natočených v túto dobu už hlavičkou dolu, ktorá sa nakoniec rozhodnú pre panvový koniec.

"Definitívnu polohu dieťa zaberá až po tridsiatom šiestom týždni, preto poloha pri ultrazvukovom vyšetrení v tridsiatom týždni ešte zďaleka nie je definitívna," vysvetľuje Josef Záhumenský, pôrodník a súdny znalec z odboru gynekológie a pôrodníctva.

"Dôvodom, prečo sa plod otáča na hlavičku, je zrejme jeho hmotnosť. Hlavička gravitáciou klesá dole, a akonáhle začnú ''poslíčkovia'', zafixuje sa do panvice. Väčšinou potom plod zostáva v tejto polohe až do termínu. Existujú však výnimky, keď sa plod otočí aj tesne pred pôrodom. "Niektorí brušní akrobati si polohu KP dokonca vedia ešte "vylepšiť", a to variáciou natočení či natiahnutím dolných končatín.

Okrem úplnej polohy koncom panvovým (zadoček bábätka je nad panvovým vchodom, nožičky pokrčené) sa tak môžu dostať aj do tzv. neúplnej polohy KP (jedna z končatín je natiahnutá), do tzv. ritnej polohy (obe nožičky bábätká sú natiahnuté smerom k hlavičke) , do polohy nôžkami (nožičky natiahnuté smerom nadol) alebo polohy kolienkami (nožičky sú skrčené v kolienkach nad panvovým vchodom). Príčiny takéhoto pretočenia nie sú jednoznačné, existujú však isté situácie, v ktorých je bábätko na udržanie tejto polohy náchylnejšie.

Patrí medzi ne viacpočetné tehotenstvo, polyhydramnion (množstvo plodovej vody väčšie ako 2000 ml pri norme 800 ml na konci tehotenstva) alebo oligohydramnión (kedy je naopak plodovej vody menej ako 200 ml), placenta praevia (prekrývajúca maternicové hrdlo), rodička po niekoľkých pôrodoch ( v dôsledku pozmenených fyziologických vlastností maternice), nízka pôrodná hmotnosť plodu (najmä u nedonosených detí), veľký plod (nad 4 kg) alebo vrodené vady maternice (nádory, myómy), ale aj plodu. Pred pôrodom čaká mamičky s "kápéčkovými" deťmi niekoľko dôležitých vyšetrení a podľa ich výsledkov sa zvolí najvhodnejší spôsob pôrodu. 

Cisársky rez je niekedy najbezpečnejšou variantou 

Ako hovorí docent Záhumenský, poloha pozdĺžna panvovým koncom sa považuje za prirodzenú, preto podľa neho nie je absolútnou indikáciou k cisárskemu rezu. Závisí to však vždy na zdravotnom stave dieťaťa aj matky, ale aj na schopnostiach samotných pôrodníkov. "Na niektorých klinikách sa rodí vaginálne dokonca až šesťdesiat percent plodov v polohe koncom panvovým. Aj tak táto poloha zvyšuje percento cisárskych rezov priamo aj nepriamo, ženy po cisárskom reze majú v ďalšej gravidite znovu vyššie riziko opakovania. "

Kedy pôrod koncom panvovým prebehne spontánne? 

Pre úspešný a bezpečný plánovaný vaginálny pôrod panvovým koncom musia byť splnené nasledujúce podmienky: 

 • Odhad hmotnosti plodu musí byť 2500-3500 g u prvorodičky, až 3800 g u viacrodičky.
 • Keď je poloha plodu úplným koncom panvovým, poprípade ritná.
 • Dobrý zdravotný stav mamičky (vadí napr. cukrovka, srdcové chyby, brušná prietrž) aj plodu.
 • Normálny kardiotokografický záznam pred pôrodom aj v priebehu pôrodu.
 • Dobrý stav aj uloženie pupočníka.
 • Vhodný pomer medzi panvou matky a veľkosťou plodu.
 • Maternica bez vrodených alebo získaných vád (anomálie, myómy, jazvy atď.)
 • Priaznivá pôrodnícka anamnéza (kontraindikáciou sú predchádzajúce ťažké pôrody či potraty).
 • Vedomý súhlas mamičky so spontánnym pôrodom.

Lekári aj rodičky vždy musia vziať do úvahy pre aj proti oboch možných spôsobov pôrodu. Najčastejšími rizikami vaginálneho pôrodu KP je poškodenie pupočníka pri odtoku plodovej vody, nadmerné prestávky medzi kontrakciami po pôrode zadku, vztýčenie ručičiek plodu, stiahnutie pôrodníckej bránky pred pôrodom hlavičky, možné poranenia plodu pri jeho vybavenie z panvice, ale aj prípadné poškodenie plodu nedostatkom kyslíka.

Veronikino rozhodnutie a cesta za prirodzeným pôrodom KP tak neboli úplne jednoduché, avšak ani nemožné. Zo všetkého najťažšie bolo vraj nájsť pôrodnicu, ktorá by pôrody KP automaticky neriešila sekciou. Sama sa nakoniec rozhodla pre Jičínsku nemocnicu v ČR, kde však ani po príjme nemala pocit, že má v personále oporu.

"Doktorka bola dobrá, ale videla som, že ju príliš nepotešilo rodiť koncom panvovým, nieto netradične, vo vertikálnej polohe. Náš rozhovor bol viacmenej ukončený slovami, že moje želanie asi splniť nepôjdu, pretože predsa existujú odporúčané postupy, ktoré sa musia vždy dodržať."

Podľa docenta Záhumenského sa pri pôrodoch KP rieši najmä fakt, že sa hlavička ako najväčšia a najtvrdšia časť plodu rodí ako posledná, smerodajná je tiež váha dieťaťa. "Podľa odporúčaní Českej perinatologickej spoločnosti pri odhade hmotnosti plodu nad 3,5 kg u prvorodičky alebo 3,6 kg u viacrodičky je vhodnejšie viesť pôrod cisárskym rezom. Je to preto, že sa počíta s chybou merania 500 g, takže dieťa s odhadom 3,5 kg môže mať aj 4 kg," vysvetľuje lekár.

"Ďalším faktorom je, že zadoček plodu je pomerne mäkký a horšie rozširuje mäkké pôrodné cesty. Preto pri naliehaní zadočkom môže pôrod trvať aj dlhšie. Vhodná je pri takomto pôrode epidurálna analgézia, pri ktorej sa pôrodné cesty viac uvoľnia a kladú menší odpor."

Samotný pôrod by mal byť plynulý, je pri ňom potrebná dobrá spolupráca rodičky a silných pôrodných kontrakcií. "Preto sa žene podáva v druhej dobe pôrodná infúzia s oxytocínom na posilnenie sťahov," upresňuje docent Záhumenský a sumarizuje hlavné špecifiká pôrodu KP: "Pôrodník pri pôrode za plod neťahá, snaží sa ho čo najmenej držať, rukami skôr robí tunel, ktorý je pokračovaním pôrodných ciest. Keď sa telo porodí po okraj lopatky, hlavička vstupuje do panvice a utláča pupočník, pôrod by od tejto fázy mal pokračovať svižne. Pri ťahu za dieťa hrozí porušenie držania ručičiek, ktoré sa môžu vztýčiť za hlavičkou. Po pôrode sa dieťa zváži, ale nemeria, pretože drží nožičky pri tele a ich naťahovanie by pre neho bolo bolestivé. Zmeria sa až potom, keď samo stiahne nožičky dole."

Nechajte si ho otočiť

Ani pôrodníci nad zvyšujúcim sa počtom pôrodov sekcií nejasajú. "Neproporcionálny nárast týchto operácií so sebou totiž nesie aj nárast počtu rôznych komplikácií spojených buď priamo s operáciou, alebo s následným ďalším tehotenstvom. Preto sa oprašujú aj niektoré staršie procedúry na zníženie počtu žien s polohou plodu pozdĺžnou koncom panvovým.

Jednou z takýchto metód je obrat vonkajšími hmatmi," komentuje docent Záhumenský. Tento manéver je považovaný za pôrodnícku operáciu a v mnohých krajinách je veľmi populárny. "Tehotnej žene sa podajú lieky na tlmenie kontrakcií a pod ultrazvukovou kontrolou sa dieťa rukami cez brušnú stenu a stenu maternice matky otočí hlavičkou dole," popisuje docent Záhumenský.

"Úspešnosť obratov závisí na skúsenostiach operatéra, ale pohybuje sa okolo šesťdesiat až sedemdesiatimi piatimi percent. Časť lekárov na tento zákrok odporúča epidurálnu analgéziu, ktorá podľa ich skúseností úspešnosť celej procedúry zvyšuje. "

Toto doma v žiadnom prípade neskúšajte! Pozrite sa však, ako sa to robí, aby ste sa zbavili obáv.

Aké alternatívne metódy možno k pretočeniu bábätka vyskúšať? 

 • Cvičenie: Kľaknite si na kolená s mierne roztiahnutými nohami, aby malo bruško dosť miesta, a oprite sa o dlane. Chrbtica prevesí nadol (zadok sú vyššie ako bedrá), podľa chuti v polohe zotrvajte. Môžete sa tiež spustiť hrudníkom až na podložku a ruky si dať pozdĺž tela. Ďalšou možnosťou je "indický most": ľahnite si na chrbát, lýtka prisuňte čo najbližšie k zadku a zdvihnite panvu.
 • Akupunktúra, akupresúra: Pracuje na princípe dráždenia presne stanovených miest na tele. Pre otočenie plodu do správnej polohy sa odporúča každý deň aktivovať určité body. Tu je však potrebná konzultácia so skúseným akupunkturistom (najlepšie s lekárskym vzdelaním).
 • Moxovanie: Funguje na podobnom princípe ako akupresúra, ale namiesto tlačenie telesných bodov sa prikladajú "palinové cigarety" na malíček (meridián močového mechúra).
 • Homeopatia: Skúša prinútiť plod zmeniť polohu prírodnými liekmi cez aktiváciu maternice.
 • Svietenie: Je vraj možné plod naviesť do správnej polohy pomocou svetla baterky priloženej na bruško (svietidlom pomaly pohybujte v smere žiadúceho otočenie).

Komplikáciou manuálneho obratu môže byť predčasné odlučovanie lôžka s nutným okamžitým cisárskym rezom. U žien po predošlom cisárskom reze neexistujú jasné odporúčania, ale väčšina lekárov obrat neodporúča pre možné riziko roztrhnutia jazvy. Celý výkon by nemal presiahnuť tri minúty, po jeho ukončení je potom vykonaný kardiotokografický záznam srdcovej akcie plodu.

Ženám s Rh negatívna krvnou skupinou je preventívne podaný preparát na zabránenie tvorby protilátok proti červeným krvinkám plodu.

Nie je čoho sa báť

Jednou z žien, ktoré "obracaciu metódu" zažili, je aj naša čitateľka Lucka. Keď bola v 37. tt odovzdaná do starostlivosti pôrodnice v Brne-Bohuniciach, ponúkla jej tamojšia lekárka práve možnosť otočenia plodu vonkajším hmatom. "Vopred sa musí vykonať dôkladné vyšetrenie, aby sa ukázala presná poloha plodu, veľkosť bábätka, umiestnenie placenty na zadnej strane aj množstvo plodovej vody," spomína Lucia.

Po zvážení všetkých pre a proti sa nakoniec pre zákrok rozhodla. "V stredu som nastúpila na vykonanie zákroku. Najprv mi urobili záznam kontrakcií maternice a srdcovej činnosti plodu. Potom ma zaviedli na JIS. Odobrali mi krv a napichli kanylu. Po pätnástich minútach ma previezli na operačnú sálu a lekár si ešte ultrazvukom overil, či je všetko tak, ako má byť. A ja som zrazu nevedela, či som si to nemala rozmyslieť, mala som slzy na krajíčku ... "Než sa však Lucia stihla začať báť, bolo takmer po zákroku.

"Doktor si nahmatal bábätko a ako na deke ho jedným hmatom počas asi 20 sekúnd otočil hlavou dole. Nakoniec ho ešte trošku natlačil do panvice a bolo po zákroku! "O pár týždňov neskôr porodila Lucia vaginálnym pôrodom hlavičkou dole dievčatko.

"Všetkým mamičkám, ktorým lekári tento zákrok ponúknu, ho určite odporúčam." Niekedy sa však dieťatko nepodarí otočiť ani tak. Potom je pravdepodobné, že existuje nejaká objektívna príčina, ktorá v otočení bráni. Potom je jedinou bezpečnou možnosťou priviesť dieťa na svet cisárskym rezom.

Foto autor| FOTO: SHUTTERSTOCK.COM A ARCHÍV; ODBORNÁ SPOLUPRÁCA: DOC. MUDR. JOSEF ZÁHUMENSKÝ, PH. D. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma