AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Vera Wisterová: Pri výchove sa riadim predovšetkým potrebami dieťaťa

Stále veselá kučeravá zrzka dôvod na úsmev určite má. Je z nej už dvojnásobná mamička. Pred pár mesiacmi pribudol k staršiemu Harlowovi braček Theo. Prešla si však aj náročným obdobím, keď bola počas prvého tehotenstva hospitalizovaná kvôli zdravotným komplikáciam a nakoniec porodila predčasne. Boli sme teda zvedaví, ako prebiehalo druhé tehotenstvo a pôrod a ako spolu bratia vychádzajú. Momentálne má pocit, že by sa chcela rozdvojiť, aby sa ani jeden z jej chlapov (vrátane manžela) necítil byť ukrátený.
Vera Wisterová: Pri výchove sa riadim predovšetkým potrebami dieťaťa

Vraj je úplne iné, keď má žena jedno a viac detí. Pociťuješ aj ty tento rozdiel?

Ja ho doslova cítim v kostiach. Ak som bola fyzicky vyčerpaná prvé mesiace pri Harlim, teraz už idem na autopilota. Neunavuje ma ani nočné vstávanie či večerný plač, skôr tá neustála snaha byť plnohodnotnou mamou pre obidve deti. Keby som sa občas mohla rozdvojiť, bolo by to super. Prípadne roztrojiť, aby sa ani manžel necítil byť ukrátený.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Koniec leta sa blíži, obavy zo škôlky a školy prichádzajú

Boli odlišné aj tehotenstvá?

Pri prvom som nemala šajnu, čo všetko ma čaká, nebola som pripravená na tie silné zážitky, pozitívne a negatívne, žiaľ, tiež. Všetko som čítala, sledovala, ako sa bábätko postupne vyvíja, ale keď som bola kvôli zdravotným komplikáciám hospitalizovaná, bol to pre mňa šok. Naozaj som vtedy netušila, ako to tehotenstvo nakoniec dopadne.

Pri druhom bábätku sa, našťastie, podobné veci nediali, napriek tomu som bola celý čas v strehu. Bola som však už psychicky odolnejšia a asi aj menej vystresovaná.

Harlow sa vraj narodil predčasne...

Áno, bola som sama doma, keď sa to začalo. Myslím, že sa u mňa aktivoval nejaký obranný mechanizmus, pretože som to všetko brala až s prehnaným pokojom. Žiadna hystéria, zbalila som si veci, zavolala mužovi a vyrazila do pôrodnice. Uvedomovala som si, aké riziká hrozia bábätku a myslela som len na to, aby bolo v poriadku.

S Theom to bolo podobne pokojné. Rodila som opäť cisárskym, ale tentokrát v termíne, môj lekár bol pri pôrode, bábätko bolo zdravé a už tri hodiny po pôrode som ho držala a môjho staršieho syna tiež. Potom už bol Theo celý čas pri mne, na rozdiel od staršieho Harliho, ktorý bol po pôrode ešte pár týždňov na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Ako si na tom s dojčením?

Pri Harlim kombinácia cisárskeho rezu a predčasného pôrodu dosť skomplikovala začiatok dojčenia. Na začiatku to vôbec nešlo, ale vedela som, aké dôležité je materské mlieko pre syna, tak som to horko-ťažko vydrela.

Nešlo mu naraz piť a pritom stíhať dýchať, tak sa aj on natrápil. Ale potom sme sa obaja stali majstrami v tomto odbore a dojčila som ho do dvoch rokov. Teraz to ide s Theom bez problémov.

Priala si si pri druhom tehotenstve dievčatko, alebo ti to bolo jedno?

Všetci, vrátane mňa, si mysleli, že budeme mať dievčatko. Sedeli aj klasické “ľudové” ukazovatele − mala som chuť na sladké, v nejakej čínskej tabuľke vyšlo jasné dievča, jedna kamarátka robila kúzlo s retiazkou a tiež to vychádzalo na dievča. Dokonca aj dievčenské meno sme mali vybraté!

Ako ste ich vyberali?

Môj muž je veľmi kreatívny a originálny človek. Dala som mu pár návrhov na jeho pomery štandardných mien, a na žiadne nereflektoval. V chlapčenských sme sa zhodli jedine na Theodorovi. Tak sa volal môj pradedko, vraj to bol skvelý človek. Ale tento návrh prišiel len dva dni predtým, ako sa Theo narodil. Dovtedy sme ho volali pracovne Bábätko, čo mu vlastne zostalo dodnes.

Pripravovali ste nejako Harlowa na príchod súrodenca?

Mala som naštudovanú psychologickú literatúru, nakúpené knižky pre deti
o príchode bračeka, Harlow mi hladkal brucho, rozprávali sme sa s bábätkom. Ale realita nás aj tak zastihla nepripravených. Veď ani dospelý človek si nedokáže celkom dobre predstaviť, čo ho čaká a ako sa zmení jeho život po narodení dieťaťa. Tak je len prirodzené, že pre dva a polročného chlapčeka to je dosť veľký šok.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Batoľa | Dojča

Kontaktné rodičovstvo ako váš prvý dialóg s bábätkom

Ako vyzerá váš bežný deň? Máte pravidelný režim, alebo sa to pri takých malých deťoch nedá?

Harlow je odmalička “režimista”. Má rád svoje zaužívané rituály, jedáva a chodieva spať približne v tom istom čase. Bábätko sa zatiaľ v tomto smere nevyjadruje. Berieme ho vždy so sebou, spáva všade – v kočíku, nosiči, aute... Zatiaľ vyzerá byť spokojné s týmto životným štýlom.

Snímka obrazovky 2014-08-05 o 8.55.32.jpg

Máš plán, ako budeš deti vychovávať, alebo tomu nechávaš voľný priebeh?

Som fanúšik vzťahovej výchovy, ktorá sa riadi v prvom rade potrebami dieťaťa. Verím, že treba odmalička rešpektovať jeho temperament, s ktorým sa každý narodí. Príroda nám deti poslala už s určitou výbavou, tak sa snažíme do toho veľmi nemiešať. Samozrejme, v rámci zdravých mantinelov.

Viete sa s Jeremym zhodnúť na spôsobe výchovy, alebo každý uplatňujete iný (jeden je prísny, druhý rozmaznáva...)?

Pochádzame z odlišných svetov, ja som vyrastala na céčkach a výletoch
na Balaton. On sa hral so Spidermanom a chodievali raz za rok do Disneylandu. U nás sa jedna výchovná na zadok považuje za niečo úplne normálne, na Západe za to môžu zavolať na rodiča políciu.

Čiže aj naše predstavy o výchove detí sa nie vždy zhodujú. Ja som
zástanca pravidelného režimu, on zas nemá problém vysedávať po večeroch
s deťmi v reštaurácii a operatívne posúvať večierku. Rozmaznávame ich obaja, ale ja som asi tá menej flexibilná a trvám na niektorých veciach. On je skôr na tie srandy.

Ako ste sa zoznámili?

Zoznámili sme sa na medzinárodnej konferencii pre mladých tvorcov
z rôznych umeleckých oblastí. Prvý večer sme náhodou sedeli vedľa seba pri stole, tak sme sa dali do reči. On žije v Tel Avive už pár rokov, odišiel tam z Chicaga, kde sa narodil. Pracuje v hudobnom priemysle, reprezentuje rôznych muzikantov a cestuje s nimi po svete.

Koľko by ste chceli mať detí?

Mne úplne stačí naše kvarteto. Jeremy by ho asi chcel ešte rozšíriť, ale ja si to neviem celkom dobre predstaviť.

Aké to je vychovávať deti v Tel Avive?

Napriek tomu, že Tel Aviv je veľmi moderné a kozmopolitné mesto, netreba zabúdať, že to je Blízky východ. Životné podmienky sú drsnejšie – náročná klíma, najmä v lete, komplikovaná politická situácia, mix náboženstiev a kultúr.

Deti sú v Izraeli priebojnejšie ako u nás, nedbajú až tak na slušnú výchovu a nehanbia sa presadiť si svoj názor. Na druhej strane sú tolerantnejšie, odmalička sa stretávajú s deťmi z rôznych kútov sveta a tak nemajú voči iným predsudky.

Nechýba ti tam pomoc starých rodičov a rodiny? Ako to sama zvládaš?

To je hlavný dôvod, prečo sme teraz na Slovensku. Obdivujem ženy, ktoré majú doma malé deti a zaobídu sa bez pomoci. Moji rodičia sú veľmi obetaví a nápomocní. V Izraeli by som nemala šancu to sama zvládnuť.

Možno keby bol Harlow v škôlke, ale nechcela som ho tam posielať hneď
po narodení bračeka. Tak sme radšej prišli na chvíľu sem.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Tehotenstvo

Ako bezpečne cvičiť počas tehotenstva

Plánujete sa nastálo usadiť v Tel Avive alebo niekde inde?

Toto je téma, ktorú otvárame tak trikrát do týždňa. Ja by som chcela byť s Theom ešte rok, dva doma, čiže momentálne všetko závisí od manželovej práce. Tá je teraz v Tel Avive, ale čo bude ďalej, to nikto nevie.

Ako Harlow zvláda bilingválnu domácnosť? A ako to zvláda Jeremy?

Harlow rozpráva výborne po slovensky, trochu menej po anglicky a skoro všetko rozumie aj z hebrejčiny. Každý u nás rozpráva svojím jazykom a keď sme spolu, ja všetko hovorím dvojjazyčne. Je to občas pre mňa dosť vyčerpávajúce a pre Jeremyho zas frustrujúce, že nerozumie našim žartíkom v slovenčine.

Verím však, že časom bude naša komunikácia plynulejšia a nájdeme nejaký systém. A aj pre deti to bude veľké plus. Deti, ktoré vyrastajú vo viacjazyčnom prostredí sa vraj dokážu bez problémov naučiť aj ďalšie jazyky. Nerobí im problém adaptovať sa v novom prostredí, dokážu údajne rýchlejšie reagovať na problematické situácie. A môžu si pozrieť film alebo prečítať knižku v dvoch rôznych jazykoch, to je super.

Venuješ sa aj práci, kým si tu, na Slovenku?

Mám nejaké moderovania a hlavne sa venujem deťom. Chceli by sme s nimi trochu pocestovať ešte predtým, ako Harlow nastúpi do škôlky.

Darí sa ti občas aj vypnúť od plienok? Ako relaxuješ?

Včera ma Jeremy zobral na zmrzlinu. Prechádzali sme sa hore-dolu pri
Dunaji, svietilo na nás slnko a na chvíľu som sa cítila ako za mladých čias. Ale
na ozajstnom rande typu večera a kino sme boli naposledy asi pred polrokom. Teším sa, keď sa trochu zabeháme a pôjdem ku kaderníčke, s kamarátkami von a s mužom do toho kina. Ale fakt netuším, kedy to bude...

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma