AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Úzkosť zväzuje deti i dospelých. Ako s ňou bojovať?

Čím viac máme technických vymožeností na ochranu svojich detí, tým viac sa o ne v súčasnom svete bojíme. Prehnanou úzkosťou ale môžeme deťom škodiť.
Úzkosť zväzuje deti i dospelých. Ako s ňou bojovať?

Na jednej strane dnes môžeme svojim deťom kúpiť náramok, ktorý nás bude prostredníctvom mobilu informovať o ich pobyte, dokonca im môžeme pod kožu nechať vsadiť implantát pre prípad únosu, na druhej strane väčšina rodičov pociťuje o svoje deti obrovský strach, oveľa väčší, než aký zažívali naši rodičia a prarodičia.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Pôrod | Tehotenstvo

Partner nechce byť pri pôrode? Vezmite si tam mamičku!

Báť sa o svojich potomkov budeme od ich narodenia až do svojej smrti, napriek tomu by sme sa mali pokúsiť svoje strachy ovládnuť natoľko, aby sme ich neprenášali na svoje deti a nevychovávali z nich ustrašené uzlíčky nervov.

Bojím sa, aby sa nebál

Štyridsaťročná Katarína má jediného vymodleného syna – päťročného Oskara. „Oskar je moje všetko, trvalo mi sedem rokov, kým som otehotnela, a stálo nás to obrovské úsilie, aby prišiel na svet. Milujem ho nado všetko a predstava, že by som o neho prišla, ma privádza do strašných stavov.

Len čo počujem v správach alebo čítam na internete, že sa niečo stalo malému dieťaťu, začnem si predstavovať, že by to mohol byť i Oskar. Strašne sa o neho bojím, zároveň ale chcem, aby mal normálne detstvo, ako som mala ja, teda i s kopou vylomenín a dobrodružstiev,“ rozpráva Katarína.

Niet divu, médiá nám naozaj servírujú každodennú porciu hrôz a človek by sa mohol zo všetkých tých katastrof zblázniť. Čo s tým? Psychologička Milena Nováková odporúča nadhľad a odstup: „Je dobré si uvedomiť, že v médiách sa dozvedáme väčšinou skôr o negatívnych udalostiach.

To, že niekde dieťa vyliezlo na strom a nič sa nestalo, nám v správach asi nebudú rozprávať. Áno, riziká sú a je dobré svoje dieťa chrániť, ale so zdravou mierou, s nadhľadom, ktorý dovolí nevidieť vraha za každým rohom,“ vysvetľuje.

Nechajte ich žiť

Poskytnúť dieťaťu dostatok voľnosti je vysoko dôležité pre jeho rozvoj, fyzický aj psychický. „Dieťa potrebuje žiť, prejavovať sa, šantiť a získavať nové skúsenosti, z ktorých sa môže učiť. Je dôležité, aby na to malo bezpečný priestor, v ktorom môže všetko objavovať.

Malo by si do života odniesť dôveru v svet a pocit, že mu ponúka viac možností než rizík. Tak či tak ho donekonečna neuchránite a prílišné obavy môžu viesť k tomu, že bude mať v dospievaní potrebu vrhnúť sa do naozaj nebezpečných vecí,“ radí psychologička.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Ester: Manželovi rodičia neoslavujú Vianoce

Určitá miera rizika k životu skrátka patrí a niektoré veci si dieťa musí omakať a vyskúšať. Keď nepocíti bolesť pri páde z hojdačky, možno nebude vedieť, čo mu hrozí pri skoku zo stromu. Drobné karamboly a prijateľne rizikové správanie poskytujú deťom porovnanie a neoceniteľné skúsenosti.

Až prídu do puberty a budú sa búriť proti všetkým vašim postojom a zásadám, mohla by byť prehnaná opatrnosť jednou z prvých vecí, ktorú budú chcieť pokoriť. A pretože nebudú mať žiadne skúsenosti, mohli by to prehnať. Radšej pár modrín v detstve, ako vážny úraz na prahu dospelosti...

Ovládnite svoj strach

Lenže čo robiť, keď síce všetky racionálne argumenty rozumovo úplne chápeme a súhlasíme s nimi, ale pri odchode dieťaťa do škôlky v prírode prepadáme panike, že už ho neuvidíme? „Pracujte sami so sebou a s tým, ako to máte vy s postojom k rizikám bežného života.

Neobmedzuje to príliš aj vás? Vy ako rodičia poznáte svoje dieťa najlepšie, tak skúste viac vnímať jeho potreby, zručnosti, schopnosti. Určite dobre odhadnite, čo zvládne a čo už je pre neho nebezpečné, a nájdite spôsob, ako mu pomôcť bez toho, aby ste mu v niečom bránili. Stredná cesta existuje temer vždy,“ odporúča Milena Nováková.

Tipy pre úzkostlivých rodičov

Monitor dychu vám síce môže poskytnúť pocit istoty, ak budete však kupovať ďalšie a ďalšie technické prostriedky na postráženie potomka, môže sa stať, že sa postupom času začnete spoliehať oveľa viac na techniku než na svoj rodičovský inštinkt. Pracujte tiež najmä na svojej sebadôvere.

Domov a rodina | Recepty | Zdravá výživa

Spracujte jablkovú úrodu originálne

Obzrite sa do- zadu a uvedomte si, čo už ste dokázali, sami, bez cudzej pomoci. Dobré je mať niekoho, na koho sa môžete naozaj spoľahnúť – nie- koho, komu zavoláte o tretej v noci a môžete sa mu zveriť. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma