AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Užite si prvé kúpanie bábätka

Nebuďte nervózny. Kúpací rituál vykonávaný konečne doma bude skvelým zážitkom pre vás oboch. Stačí len vedieť, ako na vec. Máme pre vás overené tipy.
Užite si prvé kúpanie bábätka

Pripravte sa na to, že novorodenci kúpanie zrovna nemilujú. Radostné čľapkanie a výskanie príde až o pár týždňov neskôr. V prvých dňoch sú deti skôr vyľakané z toho, čo sa to deje, čo dávajú najavo reflexom (telíčko stuhne, bábätko pokrčí ramienka a ruky vystrelí nahor). Preto s potomkom manipulujte jemne a pomaly.

Večerné kúpanie si nastavte na ideálnu dobu tak, aby po ňom mohlo bábätko dostať mliečnu večeru a rovno sa zababušiť vo svojich perinkách. Nejde len o to, že vo vode vyhladne a unaví sa, ale pre vás aj pre neho bude večerné kúpanie rituálom, ktorý dá závere dňa jasnú správu: Blíži sa noc, prichádza odpočinok.

Príprava zázemia

Pred prvým kúpaním vaničku dobre vymyte (stačí mydlom, dezinfekčné prostriedky nie sú potrebné), vypláchnite a výparov ju horúcou vodou (opakujte 1x týždenne), prípadne dobre vymyte vaňu a spláchnite ju horúcou vodou.

Pripravte si tiež "sušiaci pelech" - ak nemáte prebaľovací pult, stačí na zemi rozložiť prebaľovaciu podložku. Ďalej si nachystajte osušku a všetky potrebné pomôcky (kozmetiku, čistú plienku, pyžamko atď.).

Voda vo vaničke by mala mať teplotu okolo 36°C, môžete ju buď zmerať teplomerom, alebo do vody ponorte lakeť a skúste, či je vám voda príjemná. Spočiatku stačí vody zhruba do 10 cm, napustite si ale toľko, koľko sama uznáte za vhodné.

Tiež nezabudnite zabezpečiť, aby sa teplota v miestnosti pohybovala okolo 22-25°C. Ak máte chladnejšie, radšej prikúrte. Ak to uznáte za vhodné, môžete pustiť príjemnú hudbu (napríklad tú, ktorú ste počúvali už v tehotenstve a bábätko ju pozná z bruška).

Kýblik alebo vanička?

Váhate, či je lepšie kúpať dieťa vo vaničke, alebo vo vedierku? Ani jedným z nich bábätku neuškodíte. Vo vaničke sa vám bude s bábätkom lepšie manipulovať, kýblik (kúpite ak ho s presne prepočítanou šírkou a výškou danou holandskými pediatrami) zase uľahčuje dieťaťu prechod z bezpečia maternice do nového sveta.

Nevýhodou vedierok je, že sa dajú používať len niekoľko prvých mesiacov (zvyčajne 6).

Hlavne buďte v pokoji

Jednou zo situácií, kedy si mamičky podľa pôrodných asistentiek nemusia byť príliš isté, je práve kúpanie. "Najčastejšie je to obava, že bábätko spadne. Ak ale máte počas kúpania všetko pri ruke a nepoletujete s dieťaťom po byte, je viac než isté, že sa mu nič nestane. Stačí myslieť na to, ako ho bezpečne držať," vysvetľuje pôrodná asistentka Markéta Kotlanova.

Nebojte sa toho:


 

Ťahák pre vás

  • Dojčatám postačí vo vode niekoľko minút, starším deťom pätnásť až dvadsať.
  • Dôležité je ale stále strážiť teplotu vody aj vzduchu.
  • Dávajte pozor na ušká! Stačí, keď budete bábätku zhruba raz týždenne čistiť ručníkom oblasť vchodu ušného.
  • Mastné šupinky vo vlasoch (seborea) sa vyskytujú v oblasti fontanely a hovorí sa, že zmizne v období, kedy sa fontanela uzavrie. Šupinky možno odstrániť jemnou kefkou, najlepšie po kúpeli, kedy je koža ešte vlhká. Pre uľahčenie môžete použiť špeciálny šampón.
  • Vlásky stačí umývať kvalitným detským šampónom raz týždenne, novorodencom a dojčatám, ktorí majú vláskov menej, stačí umytie detským syndetom či vodou.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma