AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Úsmev, sebavedomie, ústna hygiena

Úsmev je jeden z najjednoduchších, najprirodzenejších a najuniverzálnejších komunikačných prostriedkov, ktorému rozumejú ľudia na celom svete. Tento jasný prejav spokojnosti, radosti a šťastia používame už od narodenia a denne ho radi šírime i ďalej. Musíme sa však starať, aby nám slúžil po celý život…
Úsmev, sebavedomie, ústna hygiena

Tzv. „Smile Back“ efekt potvrdila aj štúdia Cambridgskej univerzity v spolupráci so značkou žuvačiek bez cukru Orbit, ktorá sa na zdravý a krásny úsmev každý deň zameriava. Štúdia sa zaoberala pôsobením úsmevu na druhých ľudí okolo nás. Jednoducho povedané – keď úsmev vidíme, väčšinou ho hneď aj opätujeme. Najčastejšie sa tak stáva, ak sú okolo nás usmievavé deti, ktoré svojím bezprostredným a nákazlivým smiechom rozosmejú aj tých dospelých, ktorí si neraz myslia, že nemajú dôvod na úsmev.

Aby sme sa nehanbili usmievať

 Z hľadiska realizácie je úsmev veľmi jednoduchý – stačí len zdvihnúť kútiky úst a poodhaliť zuby. Nič ťažké, čo by nezvládlo i malé dieťa.

Čo však v prípade, ak zuby a úsmev nechceme ukázať ostatným? Dôvodov môžeme mať hneď niekoľko: nemáme na úsmev dôvod, hanbíme sa za svoj nezdravý chrup, alebo nemáme dostatočné sebavedomie usmievať sa. Tieto príčiny môžu mať jedno spoločné riešenie: zdravé a krásne zuby. Pretože ak sa budeme o svoje zuby správne starať, nebudeme sa hanbiť usmievať sa, nadobudneme zdravé sebavedomie dávať okoliu na obdiv svoje zuby a tým tiež dôvod na ďalší a ďalší úsmev. Aby nás krásny úsmev sprevádzal už od detstva, nemala by nám chýbať správna starostlivosť o ústnu dutinu. Nezdravý chrup sa totiž môže ľahko premietnuť aj do vývoja detí a množstva ich úsmevov v dospelosti. 

5 rád pre rodičov, aby dieťa malo zdravý úsmev celý život

  1. Dieťa priveďte na prvé vyšetrenie k zubnému lekárovi po prerezaní prvých zúbkov a potom na preventívnu prehliadku každých 6 mesiacov. Lekárovi vždy ukážte Zubný preukaz dieťaťa!
  2. Zubný kaz je infekčné ochorenie! Preto neoblizujte dieťaťu ani lyžičku, ani cumlík, môžete tak preniesť do jeho ústnej dutiny kazotvorné baktérie.
  3. Detské ústa začnite čistiť od prerezania prvého zúbka a pri čistení mu pomáhajte minimálne do 10 rokov. Dôležitá je dôslednosť a pravidelnosť!
  4. Po večernom vyčistení zubov dieťaťu už nepodávajte jedlo alebo nápoj s obsahom cukru, a to ani mliečny. Pozor na stravovací a pitný režim počas dňa! Naučte dieťa piť čistú vodu.
  5. Účinnou pomocou proti zubnému kazu je aj fluoridová prevencia, preto používajte na čistenie detských zubov vhodnú detskú zubnú pastu s fluoridom. Staršie deti by mali doplniť ústnu hygienu použitím vhodnej ústnej vody. Pokiaľ nemôžu hneď po jedle a pití použiť zubnú kefku, pomôže im udržať zdravé zuby žuvanie žuvačky bez cukru.

Orbit%2c detský úsmev.jpg

Pre detské úsmevy Oplať úsmev

Starostlivosť o zuby by mala byť samozrejmosťou už od útleho veku dieťaťa, teda už v čase, keď rastú prvé mliečne zúbky. Návyky dentálnej hygieny i dôvody na úsmev sú do istej miery ovplyvnené starostlivosťou rodičov. Našťastie mýtus, že o prvé detské zúbky sa netreba starať, pretože aj tak vypadnú a narastú nové, už dávno neplatí. Čistenie zúbkov sa nesmie zanedbávať ani u tých najmenších – starostlivosť o chrup má byť svedomitá, systematická, pravidelná, a to s pomocou a podporou odborníkov aj dospelých. To, ako sa o mliečne zúbky staráme, má veľký vplyv na zdravie trvalého chrupu, celkový komfort dieťaťa a aj na jeho harmonický vývoj. 

Ale nie všetky deti dostali možnosť vyrastať v starostlivej rodine. Značka Orbit preto pripravila projekt „Oplať úsmev“, ktorý sa snaží dopriať dentálnu starostlivosť a s ňou i sebavedomie usmievať sa aj znevýhodneným deťom. 

Mliečny chrup je dôležitý. Slúži deťom predovšetkým na hryzenie, žuvanie, tvorbu hlások a rozprávanie, ale tiež na správne dýchanie a netreba zabudnúť ani na estetickú stránku, pri ktorej zúbky dotvárajú výraz a úsmev dieťaťa. Zdravý mliečny chrup má vplyv nielen na postavenie a kvalitu dospelých zubov, ale i na to, že pokazené zuby môžu ovplyvňovať usmievavosť dieťaťa a tým aj jeho celkový psychický vývoj pri dospievaní. Dieťa s viditeľne pokazenými zubami môže mať nízke sebavedomie, strach prejaviť sa v kolektíve, problém správať sa prirodzene, nechuť usmievať sa a tiež sa naučí trpieť určitou sebakontrolou, čo si môže preniesť až do dospelosti. Na zaistenie zdravého a sebavedomého úsmevu treba nielen dbať na odstránenie zlozvykov, ale predovšetkým na vybudovanie správnych návykov, ako je pravidelné a technicky správne čistenie zubov dvakrát denne, používanie vhodných zubných pomôcok, medzizubných kefiek, dentálnych nití, správnej zubnej pasty. Mliečne zuby môžu trápiť rovnaké problémy ako stály chrup. Postihuje ich rovnako ako tie trvalé zubný kameň, kazy i zápaly ďasien spôsobené najčastejšie nedostatočnou ústnou hygienou. No a neošetrený zubný kaz môže spôsobiť infekciu, a tým aj zvýšenú kazivosť stálych zubov so všetkými nepríjemnými dôsledkami. V situáciách, keď nemáme možnosť hneď si po jedle poriadne vyčistiť zuby, môže byť dobrým pomocníkom žuvačka bez cukru, ktorá odstráni zvyšky jedla. Zároveň podporuje produkciu slín, a tým pomáha vyrovnávať pH v ústach a bráni vzniku zubného kazu.

Oplať úsmev

Na jar štartuje už druhý ročník kampane „Oplať úsmev“.  Od 8. mája do 18. júna 2017 značka Orbit rovnako ako vlani venuje 1 % z ceny každého v tomto období predaného výrobku na ochranu zdravého úsmevu a sebavedomia detí z občianskeho združenia Úsmev ako dar. Kúpou žuvačiek Orbit prispejete na úsmevy detí a zároveň si môžete pripomenúť, aké dôležité je opätovať, vracať úsmev, napríklad i pod hashtagom #oplatusmev.

Neváhajte a zapojte sa. Každý úsmev sa počíta!

Viac informácií nájdete na www.oplatusmev.sk

U zubného lekára bez strachu

Prvá návšteva stomatológa sa odporúča medzi 6. až 12. mesiacom, keď sa dieťaťu začínajú prerezávať zúbky. Potom má chodiť pravidelne na preventívne prehliadky – a to raz za 6 mesiacov. V rámci budovania správnych návykov dentálnej hygieny už od útleho veku by nemal byť problém, aby si dieťa na tieto kontroly zvyklo a nemalo z nich strach. Prítomnosť rodiča v ordinácii zubného lekára sa odporúča maximálne do štyroch rokov, keď rodič môže svoje dieťa spoľahlivo upokojiť a dodať mu sebavedomie pri prekonávaní strachu. Vo vyššom veku je vhodné, ak rodič pri návšteve stomatológa funguje len ako sprievod a ostáva v čakárni. Dieťa si potom ľahšie vytvorí dobrý až priateľský vzťah s lekárom a nebude si strach z návštevy zubnej ambulancie prenášať do dospelosti.

Stomatológovia sa u mnohých deti stretávajú s nesprávnymi návykmi dentálnej hygieny, preto je dôležité, aby predovšetkým rodičia dbali na pravidelnosť, správnosť a svedomitosť. Detské zúbky sa najskôr čistia stieraním, potom špeciálnou prstovou detskou kefkou tzv. „prstáčikom“ a neskôr už detskou zubnou kefkou. Detskú zubnú pastu odporúčame až od jedného roku dieťaťa. Od troch rokov, keď má dieťa už prerezaných všetkých 20 mliečnych zúbkov, sú kontroly u zubného lekára oveľa dôslednejšie a drobcovi treba všetko dôkladne vysvetliť. Prípadný zákrok by nemal vyvolať strach, ale mal by byť skôr motiváciou, aby sa o svoje zúbky dostatočne staralo. Dôsledná zubná hygiena za asistencie a kontroly rodičov by mala zaručiť, že sa deti naučia správne a kvalitne čistiť si zuby. Okolo 6. roku, keď sa už začínajú prerezávať dospelé zuby, je nutné dieťa ešte starostlivejšie sledovať pri čistení zubov, dbať na správnu techniku a naučiť ho používať aj ďalšie dentálne pomôcky, ktoré pomáhajú pri čistení zubov. V tomto období môže byť výrazným pomocníkom aj žuvačka bez cukru, ktorá po každom jedle či pití prispeje k zdravému, krásnemu a sebavedomému úsmevu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma