AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Uľavte si pri dojčení! Tieto polohy vám pomôžu

Bolí vás popôrodné poranenie, bábätko sa ťažšie prisáva, rodila ste cisárom? Pri kŕmení pomôže správna poloha, aby ste sa cítila dobre vy aj vaše bábätko.
Uľavte si pri dojčení! Tieto polohy vám pomôžu

Dojčenie má pravidlá, ktoré keď si čo najskôr osvojíte, uľahčíte život sebe i svojmu práve narodenému potomkovi. K týmto pravidlám patrí napríklad čo najrýchlejší začiatok, teda priloženie bábätka už na pôrodnej sále. Viete, že nástup laktácie je uľahčený tým, že budete s dieťaťom už v pôrodnici spolu, na takzvanom roomingin izbe?

Viete, že mledzivo, "predchodca" materského mlieka je pre bábätko veľmi dôležité, lebo mu zaistí dostatok tekutín a predovšetkým obranné látky (to ocenia rodičky predovšetkým v období jesenných a zimných viróz, ale aj ostatné).

Neľakajte sa, že dieťa bude spočiatku piť aj 12-15x za deň, všetko sa ustáli rovnako ako celková starostlivosť o dieťatko. Nehanbite sa pýtať už v pôrodnici na všetko, čo vám pripadá čudné, čomu nerozumiete, čo potrebujete vysvetliť. Vaša istota a pokoj prispieva ku tvorbe mlieka a k správnemu dojčeniu. Možno ste uvažovala už pred pôrodom o laktačnej poradkyni alebo ju kontaktujte teraz, nič nie je stratené. Jedna z nich, Lucie Marková, dodala tipy, akú vyberať polohu pre vás oboch, aby sa dojčenie stalo príjemným zážitkom.

 

Okrem pohody a pokoja hrá rolu aj poloha. Pre každú situáciu je vhodná iná. 

 
IMG_0906.jpg
V ľahu (hlavne pre nočné dojčenie): Mamička i dieťa pri tejto polohe ležia na boku, matka má podloženú vankúšom iba hlavu tak, aby sa vyrovnala poloha hlavy s výškou ramena. V chrbte je ľahko prehnutá dozadu, dieťa jej leží v ohybe paže. Matka sa nesmie opierať o lakeť ani horná končatina nesmie byť zdvihnutá nad úroveň ramena. 

IMG_0922.jpg
Polosede s podloženými nohami: Je vhodný po cisárskom reze. Veľmi príjemná poloha, pri ktorej dieťa leží v ohybe paže alebo na predlaktí mamičky, tá má vankúšom podložené nohy. Zároveň má vankúš na bruchu a ten bráni tlaku dieťaťa na jazvu. To ocenia najmä ženy po operatívnom pôrode. 
IMG_0943.jpg
V sede: Hlava dieťaťa leží v ohybe paže mamičky, predlaktie podopiera chrbát dieťaťa. Prsty matky ležia na zadku alebo stehienku vyššie umiestnenej dolnej končatiny bábätka. Druhou rukou matka pridŕža prsník. Spodná ruka dieťaťa je ovinutá okolo pása matky, chodidlá si mamička podopiera o stoličku. 
IMG_0952.jpg
Poloha tanečníka: Je zdanlivo podobná sediacej polohe, ale líši sa tým, že mamička drží dieťa opačnou rukou. Dieťa leží na matkinom predlaktí, ruka podopiera prsník z tej istej strany. Táto poloha je vhodná pre nedonosené deti, ktoré sa zle prisávajú. 
IMG_1168.jpgPoloha k odgrgnutiu cez rameno: Hlava dieťaťa pri nej musí vždy spolu s menšou časťou hrudníka presahovať rameno matky. Hlava dieťaťa má byť v predklone, len v takom nastavení je poloha k odgrgnutiu vhodná.

Foto: Ivy E. Morwen  

Odborná spolupráca: Mgr. Lucie Marková, Dis., súkromná pôrodná asistentka a laktačná poradkyňa.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma