AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Trojmesačná kolika a grckanie: Dôvod na paniku?

Preplače vaše bábätko celú noc, cez deň sa všelijako krúti, máva ručičkami a nedá sa nijako utíšiť? Pravdepodobne trpí tzv. trojmesačnou kolikou. Máte neustále označkované tričká od zvyškov mlieka? Aj to je úplne bežnou záležitosťou dojčiat a obvykle sa netreba znepokojovať.
Trojmesačná kolika a grckanie: Dôvod na paniku?

Či už ide o koliku, pri ktorej bábätko bolí bruško, a preto sa neustále krúti a plače, alebo o odgrgnutie s obsahom, v oboch prípadoch ide o záležitosti, ktoré dokážu nejednu mamičku poriadne potrápiť.

Na druhej strane to podľa odborníkov nie je nič závažné. Mám troch synov a dvaja z nich trpeli na trojmesačnú koliku. A bolo to veľmi náročné. Našťastie, tieto bolenia brucha skutočne po pár mesiacoch pominuli.

Čo je príčinou?

„Terezka mala koliku, ktorá však trvala až do piatich mesiacov. Masírovali sme jej bruško, cvičili nožičkami, ale nič nepomáhalo. Po každom nadojčení som prežívala hodinový teror, a to aj v noci. Potom všetko ako mávnutím prútika ustalo a bol pokoj,“ rozpráva tridsaťšesťročná mamička Jarka.

Trojmesačná alebo novorodenecká kolika postihuje až 30 % dojčiat. A napriek tomu, že sa hovorí, že trápi skôr nedojčené deti, nevyhýba sa ani tým dojčeným. U nich za to „môže“ mamičkin jedálny lístok, najmä častá konzumácia strukovín, karfiolu, cibule atď.

U bábätiek, ktoré kŕmite z fľaštičky, je príčinou bolestí bruška pre zmenu vzduch, ktorý pri pití nahltajú. Obvykle sa kolika objavuje medzi 3. a 12. týždňom.

„Dieťa väčšinou plače v rovnakú dennú dobu, často neskoro odpoludnia a večer, často grgá, v brušku počujete rôzne zvuky a škvŕkanie. Príčinou koliky je pravdepodobne napnutie čreva plynmi s následným ťahom za relatívne krátku a nervami bohato zásobenú pobrušnicu.

Pravda, príčin bude asi oveľa viac, pretože prejavy sú obvykle viazané na jedlo. Začínajú sa už väčšinou v polovici kŕmenia a trvajú rôzne dlho ešte po ňom. Príčinou býva aj prejedanie, a to platí tiež u dojčených detí. Nesnažte sa teda v prípade, že dojčíte, dať bábätku za každú cenu čo najviac mlieka, len mu tým uškodíte,“ vysvetľuje detská lekárka Alexandra Vidnerová. 

Čo na koliku zaberá

Môžete skúsiť všetko možné, ale pravdepodobne pomôže jedine čas a vaša trpezlivosť. Skúsiť môžete osvedčené rady mamičiek, ktoré hovoria, že pomáha pohyb (noste dieťa v šatke, kolíšte ho, skáčte s ním na lopte), telesný kontakt (také jemné potľapkávanie po zadočku dosť pomáha), ku ktorému patrí celkom určite dojčenská masáž bruška (skvelo vám poradí knižka Jany Hašplovej: Masáže detí a dojčiat), homeopatiká, prípadne kvapky Sab Simplex alebo iné podobné.

Možno ich nakvapkať aj na cumlík. Existuje ešte jedna pomôcka, ktorá síce vyzerá pomerne drasticky, ale zaberá: rektálna rúrka, ktorá funguje tak, že bábätku strčíte túto vec do zadočka, čím sa vetríky dostanú von. Pokiaľ už to použijete, potom skutočne len výnimočne, aby si dieťa nezvyklo.

Označkované tričká

Pamätám sa, že som u svojej kamarátky, ktorá mala dieťa skôr než ja, neustále videla svetlé fliačky na tričku či blúzke. Keď som ich potom mala na svojom tričku ja, veľmi dobre som už vedela, čo je príčinou. V prvých  mesiacoch života dieťaťa je úplne bežné grckanie. Ide vo väčšine prípadov o normálny jav, za ktorý môže nezrelé tráviace ústrojenstvo bábätka.

Odgrgnutie je rituál, ktorý sa veľmi často končí na matkinom pleci. Sú deti, ktoré si bez problémov odgrgnú hneď po kŕmení, iným to trvá alebo si neodgrgnú vôbec. Tie sa potom budia a naloganý vzduch ich tlačí do bruška. „Pokiaľ ide o päť až desať mililitrov, môžete byť bez obáv. Keď budete všímavé, čoskoro vypozorujete, či je po jedle dieťa spokojné, alebo plačlivé a krúti sa,“ hovorí detská lekárka.

Odgrgnutie je základ

Ku grgckaniu dochádza tiež vtedy, keď dieťa leží dlho na chrbte. A niekedy stačí málo: zvýšiť polohu tak, aby hlavička a horná časť trupu boli vyššie než bruško a zadoček.

Samozrejme potom najlepšou radou je, aby si dieťa dostatočne odgrglo. Po dojčení nechajte dieťa vo vzpriamenej polohe a manipulujte s ním pomaly. Bábätko tiež neprekrmujte a kŕmte ho pravidelne, ale skôr v menších a častejších dávkach.

„Ak je vaše dieťa po jedle veľmi nepokojné a často záchvatovito kašle, môže ísť o gastroezofageálny reflux. V takom prípade opakovane grcká a mierne aj vracia, zle cicia, je dráždivé a horšie spí, vyzerá, akoby malo nádchu.

V prvých troch mesiacoch života sa reflux považuje za prirodzený, pokiaľ sa nepridajú žiadne iné ťažkosti ako odgrckávanie. Rastom bábätka sa obvykle všetko upraví.

U dojčiat nie je väčšinou nutná liečba, len úprava hustoty mlieka, polohy a frekvencie kŕmenia,“ vysvetľuje doktorka Vidnerová. Stravu možno zahustiť aj v prípade plne dojčeného dieťatka, existujú špeciálne prípravky, ktoré sa rozpustia vo vode či mlieku a podajú sa dieťaťu pred dojčením.

V prípade, že nedojčíte, vyberajte také mlieka, ktoré sú označené symbolom AR čiže antirefluxné mlieko. Vždy sa však poraďte s pediatrom, ktorý určí, čo je príčinou grckania. 

Zmeňte stravovanie

MUDr. Alexandra Vidnerová detská odborná lekárka

Aké komplikácie hrozia v prípade gastroezofageálneho refluxu?

Tieto komplikácie vidíme predovšetkým u starších detí, nie u dojčiat. Príčina je vo stravovacích návykoch, nevhodnom jedálnom lístku, nepravidelnom jedle v zhone a hlavne v jedení vo večerných hodinách.

Pri dlhších ťažkostiach môže dôjsť aj k poškodeniu sliznice pažeráka, eventuálne opakovaným problémom i po liečbe a diéte. Diéta, ktorá je veľmi prísna, môže byť celoživotná.

U batoliat odstráňte trvalé „odpíjanie“ z fľaštičky. Príliš častý príjem tekutín nie je pri ochorení na gastroezofageálny reflux vhodný. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma