AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Tri fázy premien chlapca: Od chlapčeka k mužovi

Ako dôležitý je pre jednotlivé fázy duševného vývoja chlapca dôležitý otec, mužský vzor či vzory? Kedy sa chlapci vnútorne odpútavajú od matky a priľnú skôr k otcovi?
Tri fázy premien chlapca: Od chlapčeka k mužovi

Pedagogických pracovníkov na prvom stupni základných škôl tvoria asi z 97% ženy (o predškolských zariadeniach ani nehovoriac). Veľa vedúcich záujmových krúžkov, vrátane športových, bývajú v tejto vekovej kategórii tiež ženy. Muži, mužské vzory sú z tohto pohľadu skrátka dlhodobo značne nedostatkovým tovarom. Pritom naši synovia pozitívne mužske vzory veľmi potrebujú, čím sú staršie, tým sú pre nich mužské vzory dôležitejšie - aspoň to tvrdia mnohí psychológovia. Napríklad populárny austrálsky psychológ a autor niekoľkých populárnych publikácií o výchove detí, Steve Biddulph, v teórii 3 fáz premeny chlapca v muža zaujímavo popisuje postupne narastajúci význam otca a ďalších mužských vzorov v chlapcovej duševnom vývoji.

Prvá fáza: Od dojčaťa k školákovi

Steve Biddulp tvrdí, že prvá fáza pozvoľnej a z počiatku veľmi jemnej a nenápadnej premeny chlapca v muža trvá od narodenia do 6 rokov. Takmer každé bábätko, batoľa a dokonca aj predškolák lipne v tomto období prirodzene viac k matke, než k otcovi. Je to úplne normálne a v prírode bežné. "Cieľom tohto veku je poskytnúť chlapcovi veľa lásky a pocit bezpečia a sprostredkovať mu skúsenosť, že život je láskavý a príjemný." Tvrdí psychológ.

Druhá fáza: „Základka“

Na základnej škole trávia dieťa zvyčajne 9 rokov, a práve zhruba 8 - 9 rokov trvá druhé obdobie, kedy je možné u väčšiny chalanov pozorovať čoraz väčší "príklon" k otcovi. Malých mužov to úplne prirodzene ťahá k otcovi, do mužského sveta, túži s ním tráviť čas a podnikať rôznorodé veci a aktivity.

"Účelom tejto fázy je rozvíjať chlapcove schopnosti a zručnosti, ale zároveň aj prívetivosť a hravosť, aby sa stal vyrovnanou osobnosťou. Je to vek, kedy chlapec začína byť spokojný s tým, že je mužom... ". Opisuje premenu psychológ.

Tretia fáza: Jednou nohou z domu

Poslednou prirodzenou fázou premeny (ktorá samozrejme v ďalších rokoch nekončí - muž zreje a vnútorne rastie, teda v ideálnom prípade) je vek dospievania a "hlbokej puberty". Zhruba teda od 14 rokov do dospelosti. Vtedy sú pre jeho životnú cestu a zrenie veľmi dôležité ďalšie mužské vzory.
Ak majú rodičia v tomto smere ešte akúkoľvek moc a vplyv, je užitočné ak budú svojho mladého muža smerovať k vzorom, ktoré si toto označenie skutočne zaslúži. Mladí muži sa vraj v tomto období viac ako inokedy učia zodpovednosti, zbierajú skúsenosti a objavujú vlastné sebaúctu.

Samozrejme nič z uvedeného nie je doktrínou a niečím nemenným! sám autor myšlienky, psychológ Biddulph, tvrdí: "Najlepšie je, keď sa počas celého detstva a dospievania angažujú obaja rodičia. Uvedené fázy skôr naznačujú zmenu dôrazu, teda to, že otec sa dostáva do popredia od šiestich do trinástich, a od štrnástich nadobúdajú na dôležitosti ďalšie mužské vzory."

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma