AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Trendy pre detskú izbičku na rok 2014

Nielen oblečenie, ale aj hračky, vybavenie detskej izbičky a všetko, čo dieťa obklopuje, podlieha trendom. Aké sú v tomto ohľade novinky na rok 2014?
Trendy pre detskú izbičku na rok 2014

Farby, nové tvary, dekorácie. To všetko ovplyvňuje vývoj dieťaťa hneď od narodenia, práve preto by mala byť detská izbička zariadená v duchu toho, že
všetko, čo dieťa obklopuje, na neho nejakým spôsobom vplýva. Rozhodne viete, že postieľka po babičke a béžové steny určite nie sú veľmi slávne, rovnako ako zhrnutie stavu vecí – s rekonštrukciou izby počkáme, až malý/á vyrastie, dnes z toho, čo je všade okolo neho/nej, aj tak nemá rozum. Naopak!

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Dojča

Rast dieťatka je ukazovateľom jeho zdravia

Psychológovia a dekoratéri sa zhodujú na tom, že čo vpustíte do detskej izbičky dnes, môže sa pozitívne odraziť nielen na vedomostiach dieťaťa v budúcnosti. Takže: Čo stojí za zamyslenie, až sa vrhnete na jarné upratovanie a prestavbu detských priestorov?

Kontrastné farby

Ideálne je, pokiaľ môžete steny i strop vymaľovať kontrastnými farbami tak, aby aj novorodenec svojím zrakom vnímal odlišnosti. Dekor v podobe tapiet
s filigránskym vzorom je pre neho zbytočný. Tak isto môžete na strop umiestniť pruhy – napríklad žltobiele a pomerne široké.

Dojča bude baviť sledovať ich z postieľky. Okrem toho môžete na stenu výraznými písmenami a grafickými prvkami vytvoriť meno dieťaťa tak, aby bolo na prvý pohľad jasné, kto býva v izbičke. Trendom, ktorý sa rozmáha v zahraničí, sú látkové tapety a retro nábytok. Oba prvky sú hrejivé a pre
dieťa príjemné.

Pokiaľ však máte doma alergika, majte na pamäti, že ošetrenie látkových tapiet a pravidelné zbavovanie častíc prachu je časovo pomerne náročné. Inak však platí, že rustikálne prvky stále priťahujú pozornosť mamičiek skôr než strohé geometrické tvary moderného nábytku.

Odborníci sa zhodujú v tom, že rustikálne prvky pôsobia na mamičky hrejivo aj preto, že v podobnom štýle vybavenia detskej izby pred rokmi samy vyrastali.

Bývanie v štýle 3D

Tapety, ktoré dajú priestoru, ktorý máte k dispozícii, celkom iný rozmer, sa chvália nálepkou 3D. Ako fungujú? Na stenu môžete umiestniť lodičky v priestorovom stvárnení, kvetiny, zvieratká. Dostať ich na internete alebo v kvalitných hobby marketoch. Pokiaľ chcete ušetriť, priestorové inštalácie (lastovičky, loďky a pod.) si môžete vytvoriť sama z farebných papierov.

Materstvo | Dojča | Pôrod

Od pôrodu mám silné menštruácie. Čo s tým?

Tak isto sa môžete sústrediť na vytvorenie vlastných origami prvkov, ktoré vaše dieťa dozaista ocení a pritiahnu jeho pozornosť. Keď nechcete štýl detskej izby meniť každý deň, zabudnite na Mickey Mousa a ďalšie detské prvky. Vyberajte skôr nežné tapety, ktoré porastú s dieťaťom, a drobnými detailmi (a ich obmieňaním) sa prispôsobujte veku dieťaťa.

Čo je zaujímavosťou sezóny? Ultra výrazné neónky použité napríklad miesto bordúry, jeden prvok v izbe, ktorý je farebný, až oči prechádzajú, a ostatné detaily v tlmenejších farbičkách. Pokiaľ chcete pre dieťatko sofistikovane elegantnú izbičku, zvoľte čiernobiele varianty a s farbami neexperimentujte.

Okrem toho, že táto kombinácia lahodí detskému oku, ktoré sa v kontrastoch priamo vyžíva, máte po starostiach na ďalších pár rokov. Táto kombinácia totiž pristane dojčaťu rovnako ako predškolákovi.

Šikovníčkovia

Vracia sa hračka, respektíve hra, ktorá vás bude nútiť oprášiť si znalosť ručných prác. Pamätáte si ešte, ako ste z bužírky na základnej škole plietli náramky, náušnice a kľúčenky? Dnes ju nemusíte hľadať u deda v dielni,
v každom lepšom hračkárstve nájdete súpravu práve na pletenie vyššie uvedeného.

Akože sa to robí? Potrebujete dva rovnako dlhé kusy super tenkej plastovej hadičky a už idete... Pokiaľ nie, návody sú pribalené, prípadne ich nájdete na internete. Občas sa vyplatí zapnúť deťom hru. Ak chcete, aby sa hrali s obľúbenými figúrkami, môžete siahnuť po hre na Xbox, ktorá je plná legopanáčikov a rozhodne nie násilia.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Zdravá výživa | Životný štýl

Prečo je dôležité dodržať šestonedelie?

Plyšové hračky tiež letia, ale len tie s obrovskými očami. Trendsetteri uvádzajú, že doširoka otvorené oči v štýle japonských manga totiž v deťoch vzbudzujú dôveru a túžbu po priateľstve. Len pozor – ak sú oči korálikové, hračka nie je vhodná pre deti do troch rokov. Roboryby frčia ďalej, urobte si teda v detskej izbe priestor na akvárium pre rybku, ktorá veľa starostlivosti nepotrebuje.

Tak isto lego a ďalšie stavebnice sa budú aj naďalej hriať na výslní.
A samozrejmým členom vašej domácnosti by sa mal stať miláčik Furby. Že u vás ešte nekvíka? To by ste mali rýchlo napraviť, lebo vaše dieťa bude dosť smutné... Oblúd a príšer sa deti vôbec akosi nemôžu nabažiť.

Doprajte im preto tiež ďalšie hračky, ktoré sú nechutné, slizké a podobne. Vy sa na ne totiž nepozeráte detskými, ale dospeláckymi očami, čo je chyba. Okrem toho deti využijú stavebnice origami, menšie batoliatka sa budú rady hrať s puzzle v jasavých farbách, športovo založené ratolesti sa budú s potešením pozerať po kozmických odrážadlách.

Pomocníci pre mamičky

Možno si myslíte, že pre deti sa už nedá vymyslieť nič nové. Nie je to pravda. Jedálenské servisy môžu byť bezpečnejšie, lyžičky užívateľsky príjemnejšie, stolovací nábytok ekonomickejší. Inovácie pri všetkých produktoch nielen pre deti, ale aj pre mamičky vznikajú s jediným cieľom – umožniť dieťaťu zdravý rast a mamičke dodať vedomie, že všetko, čo robí pre svoje dieťa, je správne.

Pokiaľ teda potrebujete kúpiť veci takéhoto druhu, v obchode sa dívajte nielen po dizajne, ale aj po certifikátoch, ktoré by mali overiť skutočnú funkčnosť produktu a jeho bezpečie pre dieťa.

Varovanie: Vždy si vyberajte v kamenných obchodoch alebo na overených internetových adresách. Len tak sa vyhnete tomu, že by ste pre svoje dieťa kúpili zdravotne chybnú hračku. Alebo dokonca život ohrozujúci produkt.

Pod čiarou

Zabudnite na to, že pre dievčatá sú hračky ružové, nežné a láskyplné, zatiaľ čo pre chlapcov bojovníkov, v army štýle atď. Toto delenie vedie len k tomu, že svojmu potomkovi nevedomky ukazujete, kde je jeho miesto. Prečo by sa dievčatko nemohlo hrať s plyšiačikmi určenými pre chlapcov? Prečo by dojča-chlapček nemohol mať ružový cumlík?

Bojíte sa toho, čo by na váš inovatívny prístup povedali ľudia? Malo by vám ísť predovšetkým o blaho dieťaťa. A to spočíva v tom, že mu ponúknete čo najpestrejšiu škálu možností a necháte na ňom, aby si samo vybralo, akým smerom sa budú uberať jeho herné vzorce. Už od narodenia. A trendy netrendy...

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma