AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Tipy pre rodiny nedonosených detí

5 užitočných rád pre rodiny s nedonosenými dieťatkami.
Tipy pre rodiny nedonosených detí

1. Nebojte sa dotýkať dieťatka

Spýtajte sa čo najskôr sestričiek, či si dieťatko môžete pohladkať alebo sa o neho starať. Hoci vyzerá krehko, je pre neho dôležité, aby cítilo dlaň či ľahké, príjemné dotyky svojich rodičov, ich vôňu a hlas. Po určitej dobe je v niektorých nemocniciach možné zapojiť sa do bežnej starostlivosti o bábätko.

Ak to umožňuje prevádzka oddelenia a kondícia vášho dieťatka, ponúkne sa vám klokankovanie, teda túlenie nahého bábätka na nahom hrudníku.

2. Zháňajte informácie

Pýtajte sa, pýtajte sa... Ak nerozumiete všetkému, čo ste sa dozvedeli
o bábätku od zdravotníkov, odborné informácie môžete nájsť v knihách alebo na stránkach www.nedoklubko.cz. Skúste napríklad knihu Narodilo sa predčasne z nakladateľstva Portál, ktorá je nielen o diagnózach a prístrojoch na JIS, ale aj o masážach, rehabilitáciách a ďalších podporných metódach, ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť uponáhľaný príchod dieťatka na svet. 

3. Naštartujte dojčenie 

Čo najskôr po pôrode skúšajte z prsníkov v trojhodinovom intervale vytlačiť pár kvapiek mlieka. Veľa pite, aby ste podporili tvorbu mlieka. Najlepšie čistú, nesýtenú vodu po malých pohárikoch, celkovo aspoň tri litre denne. 

4. Práca pre oteckov

Leží na vás obrovská časť práce a zodpovednosti. Ste zrejme vystrašený a zaskočený novou situáciou tak isto ako vaša partnerka. Tá je však zranená nielen psychicky, ale i na fyzickej úrovni. Pôrod, a predčasný tým viac, je veľmi náročný proces. Vaša partnerka je po operácii vyčerpaná, rozboľavená, veľmi unavená.

Nielen preto, že sa v nej odohráva mnoho hormonálnych zmien, ale tiež tým, že temer 24 hodín denne zamestnáva jej myseľ život a stav bábätka a že každé tri hodiny, vo dne v noci, skúša pre dieťatko odstriekať mliečko.

Pokiaľ mamičku prepustia domov a dieťatko ostáva v nemocnici, je dôležité, aby ste partnerku trpezlivo podporovali, snažili sa jej porozumieť a prijímať jej obavy a pocity. Ak leží mamička s dieťatkom celú dobu hospitalizácie, ostáva na vás veľká starosť o chod domácnosti, zvlášť ak máte ešte staršie deti. 

5. Návrat domov

Každá nemocnica má iné váhové limity na prepustenie dieťatka do domácej starostlivosti. Okrem zdravotnej stabilizácie je tiež dôležité, aby si bábätko dokázalo udržať teplotu, vedelo sa dostatočne napiť (z prsníka alebo z fľaše) a priberalo. Neponáhľajte sa. Každé dieťatko je iné, nezabudnite, že to vaše malo byť ešte v brušku... 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma