AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Tipy pre oteckov: ako si vybudovať pevné puto s bábätkom

Mamy to majú jednoduchšie – bábätko si pekne nosia deväť mesiacov v brušku a prepojenie funguje neustále. Chcete mať skvelý vzťah s dieťaťom aj vy? Vyskúšajte bonding!
Tipy pre oteckov: ako si vybudovať pevné puto s bábätkom

Faktom ostáva – či chcete, alebo nie, – že ženy to majú v otázke nadväzovania vzťahu s bábätkom jednoduchšie. Od prvých tehotenských nevoľností sa s die- ťatkom zbližujú, sú spolu v kontakte 24 hodín denne. To sa vám nasimulovať nepodarí. Existujú však spôsoby, ako zostať v kontakte od počatia. Poznáte ich?

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Dojča | Novorodenec

Sila dotyku medzi matkou a dieťaťom

Tehotný a zviazaný

Pokiaľ si chcete so svojou ratolesťou vybudovať pevný vzťah už od počiatku, mali by ste jej venovať pozornosť aj v dobe, kedy je u ma- mičky v brušku. Máte deväť mesiacov na to, aby ste si uvedomili, akým otcom chcete byť
a ako veľmi sa vám príchodom dieťaťa zmení život. Minimom, ktoré by ste mali absolvovať, sú prehliadky s partnerkou u gynekológa, neskôr v pôrodnici.

Rozhodne nevynechajte 3D ultrazvuk – ani kvôli najdôležitejšej porade roku. Prečo? Keď totiž uvidíte dieťatko na ob- razovke a budete v ruke držať jeho fotografiu, hneď sa pre vás stane predstava, že ste otcom, realistickejšia. Vzdúvajúce sa bruško partnerky hladkajte, kedykoľvek.

Zaujímajte sa o to, ako prebaľovať, pokiaľ ste technický typ, nechajte si od podobne „postihnutých“ kamarátov vypra- covať manuál, ktorý vám pomôže s kúpaním, kŕmením a pod.

Pripravte operačnú sálu

Stojíte v sále a po prvý raz vidíte svojho potomka „naživo“. Čo ďalej? Pritúľte si ho, ale do zlatej hodiny matky s dieťaťom radšej príliš nevstupujte. Počas nej sa totiž u mamičiek spúšťa laktácia a utvára sa to najzásadnejšie puto medzi matkou a dieťaťom. Pokiaľ si chcete prvé okamihy po príchode na svet naozaj užiť, robte to všetci dokopy.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy

Chcete vidieť svet očami dieťaťa? Vieme ako na to

Sadnite si za hlavu mamičky, hlaďte bábätko ležiace na jej brušku, a nechajte sa uniesť silou toho momentu. Zabudnite na rozosielanie fotografií z pôrodnej sály a ich zdieľanie na Facebooku. Za slzy sa nehanbite, k pôrodu patria. Nepochybujte o svojich schopnostiach, z postieľky sa potom na vás bude pozerať cudzinec.

Povinné šestonedelie

V severských štátoch môžu otcovia práve v tomto čase požiadať o voľno v zamestnaní (prípadne sa deliť s partnerkou o materskú dovolenku) preto,
aby so svojím potomkom mohli nadviazať čo najužší vzťah. Tiež
si naplánujte dovolenku tak, aby ste v tomto citlivom období mohli byť s rodinou čo najviac.

Vzťahový poradca Mal Peachey vo svojej knihe „Ahoj, oci“ považuje graviditu
i obdobie šestonedelia za formujúce obdobie, ktoré do budúcna utvára vzťah dieťaťa s druhým rodičom. Peachey navyše dodáva: „Mamičky často podliehajú dojmu, že len ony dokážu zabezpečiť dieťa. Stačí vložiť trochu dôvery na bedrá otca a zistia, že všetko je inak.“

Kto to hovorí?

Podľa Peacheyho je nevyhnutné, aby okrem dotykov vaše dieťa vnímalo i hlas otca. Pripadali by ste si ako hlupák, keby ste na dieťa šušlali, a zdrobneniny vám nejdú z úst? Peachey radí: „Preberajte s novorodencom prezentáciu, čítajte si spoločne z novín. Nezáleží na obsahu, ale na frekvencii.“

Ideálnou polohou na posilňovanie väzieb medzi otcami a deťmi je tzv. gau- čing. Ľahnite si na pohovku, dajte dolu košeľu a nechajte potomka len v plienke ležať na vás. Uvidíte, že sa upokojí a bude počúvať vaše rozprávanie, pri ktorom ho môžete hladkať po chrbte, vaša partnerka tak navyše získa desať minút len pre seba, čo zaiste veľmi ocení. A vy si užijete pokojné chvíle čistej rodičovskej radosti.“

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Zábava | Batoľa

Bláznivé výchovné metódy, ktoré napodiv fungujú

Tipy pre tatkov

Čo posilní vzájomný vzťah a urobí z vás otca na jednotku s hviezdičkou?

  • Kŕmte

Fľaštičku do ruky predsa môžete vziať i vy. Partnerka si aspoň odpočinie, vy si užijete intimitu vo dvojici.

  • Sledujte sa

Nechajte bábätko, aby si mohlo zblízka obzrieť vašu tvár.

  • Čičíkajte

Ale predtým si radšej ohoľte hrudník.

  • Kúpte

Ide o „teambuilding“, kedy vám dieťa musí na 100 percent veriť. Jedine potom neplače.

  • Prebaľujte

Neľakajte sa tejto činnosti. S jednorazovými plienkami je to hračka i pre oteckov-vedcov.

  • Maznajte sa

Pestujte svoje dieťatko, neskôr sa spolu šteklite napríklad na chrbte, ťahajte za ušká, jednoducho šantite spolu, ako sa len bude dať.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma