AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Tehotná na operačnej sále?

Samozrejme je lepšie prežiť pokojné tehotenstvo, byť zdravá a mať zdravé dieťatko, ale nežijeme v ideálnom svete a choroby či úrazy sa, bohužiaľ, nevyhýbajú ani budúcim mamičkám.
Tehotná na operačnej sále?

Odhaduje sa, že približne 1 až 2 percentá tehotných žien musia byť operované. Najčastejším dôvodom chirurgického výkonu je podľa svetovej literatúry zápal slepého čreva, ťažká a opakovaná žlčníková kolika (žlčníkové kamene, tzv. cholelitiáza), „priškrtenie“ vaječníkov (ovariálna torzia) alebo úraz. Menej často ide o kardiologickú alebo neurologickú operáciu.

Životný štýl | Tehotenstvo

Chrípka sa nevyhýba ani tehuľkám

Každá operácia a narkóza (celková anestézia) je zaťažená určitým neveľkým rizikom aj u netehotných, ale u budúcich mamičiek je nutné myslieť aj na vyvíjajúci sa plod.

Keďže z etických dôvodov nie je možné robiť testovanie (klinické štúdie) u tehotných, máme doposiaľ len empirické skúsenosti, ktoré nie sú podložené vedeckými a štatisticky zhodnotenými údajmi.

Preto je lepšie vyriešiť zdravotné problémy v rámci plánovaného rodičovstva s predstihom ešte pred otehotnením, alebo (pokiaľ sa dá) odložiť všetky chirurgické výkony a niektoré diagnostické procedúry (kolonoskopia, koronarografia, artroskopia a pod.) až po šestonedelí.

Prípad z praxe

Na ortopedickú kliniku prišla žena (25 rokov) na plánované artroskopické vyšetrenie kolenného kĺbu pre podozrenie na vážne poškodenie menisku a bočných väzov. Pre bolesti nezvládala najmä chôdzu po schodoch, užívala pravidelne štyri týždne lieky proti bolesti.

V rámci prípravy v predvečer výkonu anestéziológ zistil, že nie je možné vylúčiť tehotenstvo. Žena súhlasila s vykonaním testu, ktorý graviditu potvrdil.

Otázka, ktorú musela žena vyriešiť – teda či podstúpi celkovú anestéziu i s možným rizikom pre zárodok (v najrizikovejšej dobe, kedy sa vyvíjajú orgány a „zakladajú“ sa vrodené chyby), alebo či výkon odloží – nebola jednoduchá. Vzhľadom na to, že užívala lieky proti bolesti, pri ktorých nie je doložená bezpečnosť pre plod, je riešenie ešte náročnejšie.

Väčšie riziko: choroba, alebo operácia?

V USA sa odborníci nedávno zhodli na tom, že by sa ženám v plodnom veku mal pred plánovanou operáciou ponúknuť tehotenský test a mali by byť poučené, že anestézia so sebou nesie pre dieťa síce malé, ale existujúce riziko.

Na zvieracom modeli (myš, králik a opica) boli zistené určité rozdiely medzi samicami, ktoré boli vystavené celkovej anestézii, a tými, ktoré ju neprekonali. U samíc po narkóze bolo o niečo viac predčasných pôrodov a potomkovia mali drobné odchýlky vo vývoji nervovej sústavy.

Podľa odporúčaní výboru Americkej pôrodníckej a gynekologickej spoločnosti nemá žiadna látka, ktorá sa v súčasnosti používa na narkózu, vplyv na vznik vrodených vývojových chýb.

Možné riziko spočíva v tom, že u matiek, ktoré boli operované, existuje väčšia pravdepodobnosť predčasného pôrodu, a to bez ohľadu na použitie celkovej narkózy alebo len miestnej (znecitlivenie epidurálnou anestéziou), či išlo o laparoskopický výkon alebo o klasickú, „otvorenú“ operáciu. Nevyriešenou otázkou ostáva, či bol predčasný pôrod dôsledkom choroby alebo operácie a narkózy.

Tehotenstvo

Dvojičky? Nudiť sa nebudete

Operácia počas tehotenstva v bodoch

Tehotenstvo nie je dôvodom na odmietnutie operácie, ktorá ohrozuje zdravie a život matky alebo dieťaťa.

Operácie pre choroby, ktoré neohrozujú matku alebo dieťa, je lepšie odložiť po šestonedelí.

Ak je nutná operácia v tehotenstve, potom optimálny čas je druhý trimester, keď už nie je také vysoké riziko spontánneho potratu alebo, naopak, predčasného pôrodu.

Operácia by mala prebiehať v nemocnici, v ktorej je dostupná pôrodnícka starostlivosť (pri nutnosti urobiť cisársky rez v prípade ohrozenia dieťaťa) a, pochopiteľne, potom následná novorodenecká starostlivosť o nezrelé deti.

Pred operáciou by mala vždy predchádzať starostlivá konzultácia s pôrodníkom a detským lekárom – neonatológom.

Monitorovanie životných funkcií dieťaťa (aspoň pred a ihneď po operácii) je nevyhnutnou podmienkou.

K vzácnejším dôvodom operácie matky v tehotenstve patria i zhubné nádory, mozgové aneuryzmy, hroziace prasknutím, výkony na koronárnych tepnách, odstránenie krvnej zrazeniny z žíl a pod. Pred náročnejšími operáciami je nutné zvážiť, čo predstavuje pre plod väčšie riziko: či dlhodobá narkóza alebo predčasný pôrod cisárskym rezom.

Podľa anestéziológov je pred výkonom nutné normalizovať alebo čo najlepšie upraviť všetky životné funkcie matky, zaistiť dostatočný prívod kyslíka tak, aby stačil i pre plod v maternici.

Je nutné vyhnúť sa všetkým liekom (i v rámci narkózy), ktoré by mohli ohroziť plod alebo vyvolať kontrakcie maternice, naopak, podávajú sa lieky (tokolytiká), ktoré kontrakcie tlmia, a ďalšie lieky, ktoré bránia niektorým komplikáciám (napríklad vdýchnutie kyslých žalúdočných štiav).

Predoperačné vyšetrenie tehotnej si niekedy vyžiada i nutnosť konzultácie kardiológa, pretože treba odlíšiť príznaky sprevádzajúce tehotenstvo od srdcového ochorenia. Ide napríklad o dýchavičnosť, srdcový šelest, opuchy, zmeny na EKG (známky záťaže ľavej komory a nešpecifické zmeny ST úsekov a T vlny).

Batoľa | Dojča | Novorodenec

Pokožka - ochranný štít dieťatka

Ak je nutné rtg vyšetrenie pred operáciou, musí sa zaistiť, aby expozícia plodu bola čo najnižšia. Po celú dobu výkonu musí byť dostupné prevedenie a vyhodnotenie krvných testov a možnosť transfúzie.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma