AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Tehotenstvo s dvojčatami: čo prináša a čím sa líši

Pokiaľ ste nepodstúpili umelé oplodnenie, asi vám táto gynekológova veta pri prvom ultrazvukovom vyšetrení vyrazí dych. Čo všetko tehotenstvo s dvojčatami prináša, čím sa líši a ako ním úspešne preplávať?
Tehotenstvo s dvojčatami: čo prináša a čím sa líši

Keď som vtedy pred siedmimi rokmi išla na ultrazvukové vyšetrenie, bála som sa najhoršieho: toho, že som prišla o dieťatko. Bola som v deviatom týždni a deň predtým som mierne krvácala. Miesto toho ma čakal iný šok. Lekárka mi
(a manželovi, ktorého som so sebou vzala ako psychickú oporu) povedala, že „tam vidí dve“.

My budeme mať dvojčatá?! Rozosmiali sme sa od prekvapenia a zároveň od úľavy, že je s dieťatkom, vlastne dieťatkami, všetko v poriadku. A začali sme zisťovať, čo to všetko znamená a čo nás čaká.

Budem musieť ležať?

Dvojčatá vám nabúrajú plány už vo chvíli, keď merajú čosi vyše centimetra. Viacpočetné tehotenstvo je totiž automaticky rizikové. Gynekologička mi ihneď oznámila, že od 20. týždňa by som mala ostať doma.

Pokiaľ sa však cítite dobre a máte fyzicky nenáročnú prácu, možno sa vám (ako mne) podarí lekára prehovoriť a pracovať dlhšie, napríklad až do nástupu na materskú. Prečo tá opatrnosť? „Ľudská maternica je stavaná na jedno dieťa, viacpočetné tehotenstvo je anomália,“ vysvetľuje doktor Michal Koucký, vedúci lekár oddelenia rizikového tehotenstva Gynekologicko-pôrodníckej kliniky VFN a 1. LF UK.

„Na druhej strane neexistuje žiadny spôsob, ako zabrániť komplikáciám, takže ani tu osobne nikoho neobmedzujem, pokiaľ tehotenstvo primárne prebieha bez problémov.“ Pána doktora Kouckého sme oslovili zámerne.

Možno poznáte jeho poradňu, v ktorej už veľa rokov na základe najnovších medicínskych poznatkov okrem iného trpezlivo vyvracia mýty týkajúce sa toho, čo tehotná žena „smie a nesmie“.

Bojíte sa napríklad, že ako „riziková“ celé tehotenstvo preležíte? „Nikto objektívne nepreukázal, že by takzvaný pokojový režim čomukoľvek zabránil, preto od neho moderné pôrodníctvo už od deväťdesiatych rokov upúšťa,“ konštatuje doktor Koucký.

Naopak, nútené preventívne „ležanie“ doma máva negatívny vplyv na psychiku, pretože spôsobuje úzkostné sebapozorovanie a permanentný stres. Ak ste v poriadku, oveľa lepšie urobíte, keď budete jednoducho len počúvať svoje telo a ďalej normálne robiť všetko, čo vám dovolí, ale, samozrejme, sa neprepínajte.

Komplikácie? Nemusia nastať!

Pokiaľ čakáte dvojčatá, je všetko, pochopiteľne, náročnejšie. V prvom trimestri vás môže, ale nemusí zaskočiť napríklad občasné pichanie v podbruší. Moja gynekologička ho pripisovala rozpínaniu väzív v súvislosti s rýchlym rastom maternice. Všetky ďalšie príznaky môžu byť silnejšie, vrátane únavy, citlivosti prsníkov a nevoľností.

Tie môžu, ale (opäť) nemusia byť nielen ranné, ale rovno celodenné a trvať dlhšie (u mňa od 8. do 14. týždňa), pretože hladina príslušných hormónov je vyššia, ako keby ste čakali jedno dieťatko. Preto je dôležité pred všetkými testami a odbermi hlásiť, že budete mať dvojčatá, aby vás potom zbytočne nevyplašili „neštandardné“ výsledky.

„Pohodový“ druhý trimester preberať nemusíme; ten s dvojčatami viac-menej preskočíte. Pretože vám bruško rastie rýchlejšie, ťažkosti, ktoré mamičky poznajú až z tretieho trimestra, vás asi potrápia už počas druhého. Z tých nepríjemných, ale nie závažných, sú to opuchy, pálenie záhy, problémy so spaním a čoskoro i s pohybom.

Priberať na váhe síce začnete zhruba v tom istom čase ako kamarátka, ktorá čaká jedno dieťatko, u vás to však pôjde rýchlejšie. Pripravte sa na to, že
v dobe pôrodu budete nosiť asi o 20 alebo až 25 kilogramov viac. Pokoj, podstatnú časť necháte už v pôrodnici, v mojom prípade to bolo 15 kíl.

Nezabudnite, že ak máte dvojvaječné dvojčatá, čo je najčastejší prípad, každé z nich má svoj plodový obal, plodovú vodu i placentu, a to všetko niečo váži...

Možnými závažnejšími problémami vás nechceme zbytočne strašiť, pretože sa práve vo vašom prípade (rovnako ako v mojom) nemusí prejaviť žiadny z nich, jednako len: „Pri viacpočetnom tehotenstve existuje väčšia pravdepodobnosť hypertenzie, preeklampsie, tehotenskej cukrovky, rastového spomalenia plodu a, samozrejme, predčasného pôrodu,“ vymenúva M. Koucký. Preto sa s dvojičkami ku gynekológovi „nabeháte“ viac.

A je to tu: pôrod

Aj keď ste skalnou zástankyňou všetkého prirodzeného, asi vás v záujme vašich detí čaká cisársky rez. „Spontánny pôrod volíme len v prípade, že obe deti sú hlavičkou dolu, a len ak to tehotná chce. Vo všetkých ostatných prípadoch volíme sekciu,“ hovorí skúsený pôrodník.

Prirodzený pôrod je nebezpečný pre dieťatko, ktoré prichádza na svet ako druhé (tzv. plod B, ten, ktorý je v maternici vyššie; mamičky bežne hovoria o „áčku“ a „béčku“). Sú známe prípady, kedy sa po narodení prvého dieťatka muselo pri tom druhom nakoniec pristúpiť k akútnej sekcii, takže si mamička „užila“ oboje...

Pokiaľ čakáte dvojčatá, asi vás budú všetci strašiť predčasným pôrodom. Áno, riziko je skutočne zvýšené, a to, ako upozorňuje doktor Koucký, hlavne pri dvojičkách z umelého oplodnenia.

Vy však predčasnému pôrodu nemôžete sama nijako zabrániť, a keďže ste u gynekológa pečená-varená, a navyše je dnešná starostlivosť o nedonosené deti špičková, je zbytočné „preventívne“ sa stresovať (ja som sa veľmi svedomito stresovala celé tehotenstvo a výsledkom boli donosené deti s pôrodnou váhou 3,28 a 3,34 kg).

Donosené... Čo to u dvojčiat vlastne znamená? „Záleží na type dvojčiat. Monochoriálne monoamniálne (majú jednu placentu, jeden vonkajší obal a spoločnú aj plodovú blanu) rodíme vždy sekciou v 34. ukončenom týždni, monochoriálne biamniálne (majú jednu placentu, jeden vonkajší obal, ale dve vnútorné plodové blany) v 37. ukončenom týždni, ostatné bichoriálne biamniálne (každý plod má vlastnú placentu i plodové obaly) by sa mali rodiť najneskôr v 39. ukončenom týždni. Po uvedených termínoch strmo stúpa riziko komplikácií na strane detí, hlavne vnútromaternicového úmrtia plodu,“ vysvetľuje pôrodník.

Dva balíčky šťastia

Mrzí vás, že nemôžete rodiť prirodzene? Myslite na to, že je to kvôli zdraviu a bezpečiu dvojičiek. Plánovaná sekcia sa navyše obvykle robí v epidurálnej anestézii, takže svoje deti hneď vidíte, a niekde môže byť pri pôrode i otecko detí. A keď vám ich potom prinesie ešte na sále, na každej paži jeden vrniaci (no dobre, vrieskajúci) balíček, stojí to za všetko utrpenie. 

Dôležité fakty o dvojčatách

Všetko, čo potrebujete vedieť, zistíte na www.dvojičkovo.sk

  • Každé druhé dvojčatá sú z umelého oplodnenia.
  • Dvojvaječných dvojčiat je trikrát viac než jednovaječných.
  • Dedičnosť hrá rolu, ale len pri dvojvaječných dvojčatách. Pozor, len zo strany mat-ky. Tá totiž musí mať genetickú dispozíciu uvoľniť pri ovulácii nie jedno, ale dve zrelé vajíčka. Počet dvojčiat v rodine otca teda nehrá rolu...
  • Oproti tomu jednovaječné dvojčatá sú dielom náhody a môžu sa narodiť komukoľvek. Vznikajú oplodnením jedného vajíčka jednou spermiou a potom jeho rozdelením.
  • Jednovaječné dvojčatá majú rovnaký genetický základ. Sú teda vždy rovnakého pohlavia, majú rovnakú krvnú skupinu atď.
  • Dvojvaječné dvojčatá možno na ultrazvuku rozoznať už okolo 6. týždňa tehotenstva, jednovaječné o niečo neskôr. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma