AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa

V angličtine sa nazýva sudden infant death syndrome – SIDS, a je definovaný ako náhla a vzhľadom k predchádzajúcemu stavu neočakávaná smrť dieťaťa mladšieho ako jeden rok, u ktorého sa nepodarí ani pri pitve nájsť príčinu smrti. Bábätko, bohužiaľ, nevysiela žiadne varovné signály, podľa ktorých by sa dala táto udalosť predvídať.
Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa

Prevencia tragédie

Syndrómom náhleho úmrtia sú najviac ohrozené dojčatá medzi ukončeným 1. a 4. mesiacom. Maximálny výskyt je medzi 2. a 3. mesiacom. Prípady SIDS sú vzácne, tak isto ako prípady úmrtí u detí starších ako 6 mesiacov.

Tehotenstvo

Potrat: čo by ste mali vedieť

Známka o náhlom úmrtí zdanlivo zdravých detí počas spánku sa objavuje už v Biblii. Prvú lekársku správu o tomto jave podáva až Samuel Feam v roku 1834 a už vtedy si položil otázku: „Čo bolo príčinou smrti?“ Vyriešiť tento problém sa snažia odborníci z celého sveta už 179 rokov, ale odpoveď stále zahaľuje tajomstvo.

Existuje rad teórií o príčinách vzniku SIDS, no stále sa nevie, ktorá je tá pravá. Je však takmer isté, že SIDS vzniká spolupôsobením viacerých faktorov. Je známe, že väčšiemu riziku podliehajú dojčatá mužského pohlavia, deti predčasne narodené s nízkou pôrodnou váhou. Opisuje sa, že k navodeniu SIDS dochádza najčastejšie v priebehu spánku.

Čo vieme o syndróme náhleho úmrtia dojčiat

1. v 80 % prípadov sa SIDS týka dojčiat do 6 mesiacov veku

2. SIDS sa častejšie vyskytuje u chlapcov, u dvojčiat a u nedonosených detí

3. najviac úmrtí bolo zaznamenaných v chladných mesiacoch

4. ide o zdravé deti a ani následná pitva príčinu neobjasní

5. príčinou smrti je zástava dychu, vylúčiť nemožno ani srdcovú arytmiu

Rizikové faktory syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa

Spánok na brušku alebo na boku – pozícia na brušku je hlavným rizikovým faktorom syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa. Predtým odporúčaná poloha na boku je podľa nových výskumov tiež menej bezpečná ako poloha na chrbte.
Dôvodom je predovšetkým nestabilita pozície na boku, z ktorej sa dojčatá často aj pri najmenšom pohybe dostávajú na bruško

Spánok na mäkkom povrchu a prítomnosť mäkkých predmetov v postieľke – mäkký matrac v postieľke alebo spánok s hlavou na vankúši či mäkkej prikrývke výrazne zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa, zvlášť v kombinácii so spánkom na brušku

Spoločný spánok v posteli rodičov – okrem zvýšeného rizika udusenia zvyšuje spoločný spánok dojčaťa a ďalších osôb v jednej posteli aj riziko SIDS. Dôvodom zvýšeného rizika sú zrejme predovšetkým mäkké prikrývky a vankúše, mäkký povrch postelí rodičov a častejšie pretočenie dojčaťa na bruško

Tehotenstvo

Materstvo. Máme ho ešte „v krvi“?

Fajčenie matky počas tehotenstva, pobyt dojčaťa v zafajčenom prostredí

Prehriatie – existuje určitá súvislosť medzi rizikom náhleho úmrtia dojčaťa a množstvom oblečenia a prikrývok, ktoré má na sebe, teplotou v miestnosti a ročným obdobím. Viac prípadov SIDS sa stane v zimných mesiacoch

Predčasné narodenie a nízka pôrodná váh – riziko syndrómu náhleho úmrtia klesá so zvyšujúcim sa vekom a rastúcou váhou novorodenca

Neskorá alebo žiadna prenatálna starostlivosť

Mužské pohlavie dieťaťa – SIDS mierne častejšie postihuje chlapcov

Preventívne opatrenia proti SIDS

Dieťa ukladajte spať vždy na chrbát.

Používajte pevnú spaciu podložku.

Autosedačky a polohovačky nie sú vhodné na každodenné pravidelné spanie. Spacie vrece je bezpečnejšie než pokrývka. Nedá sa totiž pretiahnuť cez hlavu.

Dieťa by malo spať v tej istej miestnosti ako rodičia, ale nie v rovnakej posteli.

Odstráňte z postieľky mäkké predmety ako plyšové hračky a voľne ležiace lôžkoviny. Týka sa to i vankúšov, prikrývok a mantinelov.

Podstupujte v tehotenstve pravidelnú prenatálnu starostlivosť.

Nefajčite cez graviditu a po pôrode.

Dojčite. Hoci niekoľko veľkých štúdií preukázalo znížené riziko syndrómu náhleho úmrtia u dojčených detí, iné štúdie túto spojitosť nepotvrdili. Nie je preto možné jednoznačne povedať, že dojčenie je prevenciou SIDS, jednako len ako základný a najprirodzenejší príjem potravy bábätka prospieva deťom po všetkých stránkach.

Dieťa by nemalo spať v prehriatej miestnosti. Pri spaní mu nezakrývajte hlavičku.

Zadovážte si monitor dychu, pridá vám na pokoji v duši. Pokiaľ dodržíte všetky odporúčania výrobcu, je to naozaj spoľahlivá pomôcka. Samozrejme, môže sa stať, že dôjde k spusteniu bez zjavného dôvodu, také prípady existujú. Každopádne treba okamžite volať pomoc. Úzkostným mamičkám je monitor dychu veľkým pomocníkom.

Nechajte dojča očkovať všetkými odporúčanými vakcínami.

Počas dňa dojča klaďte na bruško.
Uľahčíte tak jeho rozvoj a minimalizujete prípadný výskyt pozičnej plagiocefalie (laicky – sploštenej hlavy). Dieťa však nikdy nenechávajte v tejto polohe bez dozoru.

Zvážte používanie cumlíka pri usínaní a spánku dieťatka v prvom roku života.

Odporúčania sú nasledujúce. Cumlík by sa mal používať pri ukladaní dieťaťa k spánku. Pokiaľ mu po usnutí vypadne, nemal by sa vracať späť do úst. V prípade, že ho dieťatko odmieta, nemal by sa mu vnucovať. Cumlík by sa nemal namáčať do žiadnych sladkých tekutín alebo potravín. Treba ho často vyvárať a meniť.

Niekoľko štúdií informovalo o podstatne nižšej početnosti syndrómu náhleho úmrtia u dojčiat, ktoré používajú v spánku cumlík. Zatiaľ však chýbajú informácie o mechanizmoch ochrany pred
SIDS pri jeho používaní.

Poučte osoby, ktoré sa starajú o vaše dieťa, o týchto preventívnych opatreniach.

Tehotenstvo

Umelé oplodnenie: šťastie zo skúmavky

Naučte sa prvú pomoc. Keď sa stane, že vaše dieťa zabudne na niekoľko sekúnd dýchať, obvykle stačí ním zatriasť, prebudiť ho a znovu sa nadýchne. Pokiaľ však nedýcha a je modrasté, okamžite začnite resuscitáciu, a to týmto spôsobom:

1. uvoľnite dýchacie cesty miernym záklonom hlavy

2. 5 × vdýchnite z úst do úst a nosa, aby sa zdvihol hrudník, udržujte frekvenciu 2–3 dychov za sekundu

3. masírujte hrudnú kosť dvoma prstami, minimálne 120 stlačení/min.

Prvotná príčina syndrómu náhleho úmrtia je stále neznáma. Ani pri dodržaní všetkých preventívnych opatrení teda nemôžu mať rodičia, bohužiaľ, istotu, že u ich dieťaťa nedôjde k SIDS.

SIDS je príčinou asi 40 % všetkých úmrtí dojčiat starších ako jeden mesiac. Priemerný výskyt SIDS je asi 0,5 na 1000 detí, najnižší je v Japonsku – 0,09 na 1000 dojčiat.

Na Novom Zélande je výskyt najvyšší – 0,8 na 1000 a v USA je v strednom pásme 0,57/1000 dojčiat. V SR sa v posledných rokoch pohybuje okolo 0,2 na 1000 dojčiat, to znamená, že na SIDS zomrú dve z každých desaťtisíc dojčiat.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma