AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Synček sa bojí iných detí. Čo s tým?

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Synček sa bojí iných detí. Čo s tým?

Otázka

Syn bude mať v lete 3 roky a nevie sa hrať s deťmi, respektíve mi pripadá, že sa ich bojí a nechce byť v ich prítomnosti. Napríklad sme na ihrisku sami a všetko je v poriadku, ale keď k nemu pristúpi iné dieťa, on sa prestane hrať. Keď sa s ním iné dieťa chce hrať, jazdiť na bicykli, rozprávať sa a podobne, stuhne a nakoniec sa i rozplače a chce ísť hneď domov.

Nepomáha ani vysvetľovanie, že sú to kamaráti, že sa s nimi môže hrať, bude s nimi v škôlke a podobne. Ani dôraznejšie dohováranie nezabralo. Čo s tým?

Mám ho nechať, že z toho vyrastie? Bojím sa, čo sa bude diať v škôlke, kam od septembra nastupuje. Inak, doma je dobrý, poslúcha (samozrejme, vie i vzdorovať a mnohokrát za deň odpovedá na všetko NIE) a je veľmi šikovný a rozumný. Okrem syna máme i trojmesačnú dcérku, ktorú prijal v pohode.

Odpoveď

Mgr. Tereza Beníšková: Určite syna do hrania s ostatnými deťmi nenúťte. Niektoré deti sú skôr samotárske a vrstovníci ich desia. Možno vášmu synovi divoké a kričiace deti na ihrisku pripadajú ako nebezpečný a ohrozujúci dav. Nútením sa nič nezlepší.

V troch rokoch ešte nie je potrebné, aby sa váš syn vedel hrať s ostatnými. Nemáte kamarátku s podobne starým potomkom, ako je váš chlapček? Najlepšie by bolo, keby išlo o pokojné a dobré dieťa.

Keď sa budete pravidelne vídať a podnikať spolu niečo zaujímavé, trebárs si na druhé dieťa zvykne a naučí sa s ním hrať bez obáv. Škôlky sa nebojte, tam je situácia viac štruktúrovaná a pod vedením učiteliek je to iné než na ihrisku.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma