AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Synček pije málo mlieka. Mám mu dať umelú výživu?

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Synček pije málo mlieka. Mám mu dať umelú výživu?

Otázka: Môj syn mal pol roka, stále sa snažím čo najviac dojčiť, len na poludnie zavádzam zeleninovú polievku, ale ide to veľmi pomaly. Posledný týždeň však syn pije veľmi krátko, možno len tri štyri minúty alebo aj menej a potom už nechce.

Prsia už nemám také naliate ako predtým, hoci sa snažím synčeka prikladať čo najčastejšie a občas skúsim niečo odstriekať aj medzi dojčeniami. Zdá sa mi, že syn toho vypije málo, na druhej strane pocikaných plienok je dosť. Nespokojný nie je, len si niekedy po dojčení usilovne cicia pästičku. Stačí mu moje mlieko, alebo mu radšej mám pridať umelú výživu?

Pediater: Syna určite netreba dokrmovať umelým mliekom. Tým by ste, naopak, znížili tvorbu svojho materského mlieka – čím menej od vás bude dieťa piť, tým menej mlieka sa bude tvoriť. Pokiaľ má synček denne šesť až osem pocikaných plienok a pokiaľ nie je výrazne nespokojný, je pravdepodobné, že aj počas niekoľkých minút zvládne vypiť dostatočné množstvo mlieka.

Tvorba mlieka môže byť znížená napríklad prekonanou chorobou, stresom, hormonálnymi zmenami – znovu môžete tvorbu mlieka podporiť častejším prikladaním (niekoľko dní prikladajte trebárs aj po jednej až dvoch hodinách cez deň) a opakovaným striedaním prsníkov počas jedného dojčenia.

Neznepokojujte sa, keď teraz bude syn priberať menej než predtým, je to celkom normálne a dojčené deti mávajú výškový a váhový prírastok v tomto období nižší než umelo živené deti. To je ale úplne v poriadku. Pokiaľ bude mať tiež len malý záujem o príkrm, nič to. Bez obáv ho ďalej dojčite
a ponúkajte príkrmy, hoci len niekoľko lyžičiek, aby si malý zvykal na zmiešanú stravu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma