AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Súrodenecké konštelácie: 8 nevýhod prvorodených

Rodičia sa vraj k prvorodeným často správajú trochu paradoxne. Na jednej strane bývajú veľmi opatrní, úzkostliví a ochraňujú, na druhej strane nároční na výkony a výsledky.
Súrodenecké konštelácie: 8 nevýhod prvorodených

Byť prvým dieťaťom v rodine so sebou prirodzene nesie aké výhody, tak aj nevýhody. Čo preváži nemožno pochopiteľne zovšeobecniť. Záleží na zvyklostiach danej rodiny, dieťati samotnom i naturele ďalších súrodencov. Byť starším bratom či sestrou je niekedy ťažké, inokedy to majú naopak ťažšie mladší súrodenci.

A o aké nevýhody v súvislosti s prvorodenstvom najčastejšie ide?

8 nevýhod prvorodeného v rodine

  • Prvé dieťa je vždy "pokusným zajačikom", prvým rodičovským experimentom, svojich zatiaľ neskúsených rodičov. Prvé dieťa "schytá" ničím nefiltrovanú nálož rodičovských predstáv o výchove. Rodičia sa k prvorodeným správajú trochu paradoxne. Na jednej strane bývajú veľmi opatrní, úzkostliví a ochraňujú, na druhej strane nároční na výkony a výsledky.
  • Prvé dieťa býva niekedy zahŕňané pozornosťou a starostlivosťou do tej miery, že ho táto rodičovská starostlivosť môže doslova dusiť.
  • Prvorodení sú časť svojho detstva pod neustálym drobnohľadom. Niekedy bývajú sledovaní dňom i nocou takpovediac "on-line". (Koho iného by aj natešení rodičia sledovali, keď majú zatiaľ len jedno dieťa?)
  • Rodičovské ambície, očakávania, povzbudzovanie, energia, nadšenie a časom aj prenášanie zodpovednosti za mladších súrodencov vyvíja na prvorodených, zvyčajne nie celkom zámerne, veľký tlak.
  • Prvorodení musia rýchlejšie dospieť. Akonáhle sa im narodí súrodenec, zo dňa na deň začnú počuť: "Si veľký chlapec, už sa musíš obliecť, umyť aj najesť sám!".
  • Prvé dieťa v rodine sa musí vždy vyrovnať s neľahkou situáciou, niektorými psychológmi nazývanou "zosadenie z trónu". Vo chvíli, keď sa narodí mladší súrodenec, obracia sa prvorodenému život hore nohami. Predtým bol "kráľom", teraz kraľuje novorodenec, ktorý "kráľovi" vezme veľkú časť rodičovskej pozornosti, času i záujmu.
  • V niektorých rodinách sú prvorodení nútení veľmi skoro preberať zodpovednosť za svojich mladších súrodencov; musia ich vodiť do škôlky, strážiť ich, zabaviť, nesú zodpovednosť za hádky a bitky - veď sú predsa starší a rozumnejší... Samozrejme, že má takáto výchova aj svoje kladné stránky, ale rodičia to nesmú prehnať. Prvorodení túto zodpovednosť totiž niekedy vnímajú ako nespravodlivosť.
  • "Si starší, máš mať rozum!" - Ak ste prvorodení, iste ste túto vetičku od rodičov niekedy počuli. Je tak otravné, keď sa od vás automaticky očakáva, že budete vždy tí rozumnejší! Navyše to tiež častejšie za mladších súrodencov odnesiete, aj keď ste v tom mnohokrát úplne nevinne.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma