AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Super desiate pre deti

Sušienky, sladkosti alebo bageta, to sú obľúbené desiate azda všetkých detí na základných školách. Lenže nie sú ani výživné, ani zdravé. Je načase to zmeniť a zariadiť, aby deti desiatovali zdravo a s chuťou.
Super desiate pre deti

Pamätám si, že ako dieťa som vždy ráno spolu s raňajkami dostala do rúk i vrecúško, v ktorom sa v servítke skrýval zabalený obložený rožok alebo chlieb a nejaký kúsok ovocia. 

V dnešnej dobe mi pripadá, ako by domáce desiate už neboli tak v móde. To mi, napokon, potvrdzuje aj kamarátka Lenka, mamička sedemročných dvojčiat: „Moje dievčatá sú azda jediné, ktoré nosia do školy box s domácou desiatou. Hovorili mi, že ostatné deti si kupujú jedlo v bufete alebo v automatoch. A samozrejme sa rozčuľovali, že zatiaľ čo ony majú napríklad šalát, ostatné deti jedia sušienky alebo čokoládu.“

Veľa rodičov dnes prípravu desiat do školy podceňuje. Pritom správne zostavená desiata dodáva deťom dostatok energie či už v škole, alebo pri športe a hraní, podporuje ich pozornosť a má kladný vplyv na učenie, zabezpečuje zdravý vývoj a rast, podporuje vznik dobrých stravovacích návykov na celý život a pomáha predchádzať nielen nebezpečným ochoreniam, ako je trebárs obezita, srdcové choroby, cukrovka alebo vysoký krvný tlak, ale tiež zabraňuje vzniku porúch príjmu potravy.

„Ideálna desiata by mala zahŕňať všetky zdroje živín, teda zložité sacharidy, bielkoviny, zdravé tuky, vitamíny i minerálne látky,“ vysvetľuje výživová špe- cialistka Kristýna Báčová zo Sveta zdravia.

Hlavne ovocie a zelenina

V ideálnom prípade by práve ovocie a zelenina mali tvoriť pomerne veľkú časť celej desiaty. V skutočnosti sa však deti ovociu a špeciálne zelenine vyhýbajú. Pritom práve ovocie a zelenina obsahujú značné množstvo látok dôležitých pre ich vývoj, najmä vitamíny A a C a vlákninu.

Ovocie je prirodzene sladké, a preto ho väčšina detí miluje a nemá s jeho konzumáciou väčšie problémy. So zeleninou asi horšie pochodíte, a preto sa odporúča „schovávať“ ju do nátierok, do pečiva či šalátov.

„Ja som robila deťom zeleninové hranolčeky z rôznej zeleniny, napríklad mrkvu alebo uhorku som nakrájala na tenké hranoly, pripravila im k tomu tvarohový dip a hneď im to oveľa viac chutnalo,“ radí čitateľka Radka.

Obilniny zdrojom energie

Okrem vyššie spomínaného ovocia sú súčasťou vyváženej desiaty aj zložité sacharidy, najlepšie vo forme celozrnného pečiva.

„Celozrnné pečivo obsahuje komplexné sacharidy a tiež vlákninu. Určite však zabudnite na salámy a paštéty. Môžete ich nahradiť kvalitnou šunkou s vysokým podielom mäsa presahujúcim deväťdesiatpäť percent,“ hovorí odborníčka, podľa ktorej je dôležité vyberať tiež potraviny, ktoré nie sú príliš energeticky náročné a majú nižší glykemický index.

„Deťom tak zaistíte dlhší pocit sýtosti,“ vysvetľuje K. Báčová. Konkrétne môžete deťom pripraviť napríklad tmavý chlieb s nátierkou z tvarohu a s plátkom šunky a kúskom ovocia, tmavú bagetu s tuniakom a ľadovým šalátom alebo celozrnnú bagetu s mozzarellou a paradajkou. 

Mliečne výrobky

Raz za čas by mala desiata pozostávať aj z mlieka a mliečnych výrobkov. Práve tie sú dôležitým zdrojom vápnika a pomáhajú budovať silné kosti. Väčšina však obsahuje veľký podiel tukov, takže ich deťom podávajte s mierou alebo kontrolujte na etikete podiel tukov v sušine.

Čo teda deťom pribaliť? Biely jogurt, syr, puding alebo napríklad jogurtový nápoj, k tomu celozrnný rožok so šunkou a uhorkou, téglik bieleho jogurtu a domáce müsli tyčinky z ovsených vločiek...

Nezabúdajte na pitný režim

Rovnako dôležité ako jedlo je i pitie, ktoré svojim deťom dávate. Na pitný režim sa totiž veľmi často zabúda. „Áno, súčasťou desiaty by mal byť aj nápoj. Najlepšie nesladený ovocný čaj alebo pramenitá voda s kvapkou citrónovej šťavy. Ak majú deti problém s pitím vody, skúste vodou riedené džúsy,“ radí Kristýna Báčová. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma