AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Sú vegetariánstvo či raw vhodné spôsoby stravovania aj pre deti?

Bežné stravovanie rad ľudí nahrádza vegetariánstvom alebo dokonca vitariánstvom. Sú však tieto stravovacie smery vhodné aj pre deti?
Sú vegetariánstvo či raw vhodné spôsoby stravovania aj pre deti?

V dnešnej dobe sa mnoho ľudí odkláňa od všeobecne prijímaného konceptu odporúčané vhodnej stravy - či už už z dôvodov náboženských, filozofických alebo ekologických. Veľmi často sa nejedná len o zmenu spôsobu stravovania, ale celkovo životného štýlu. Pod pojmom alternatívny smer stravovania si obyčajne najčastejšie predstavíme stravu vegetariánsku, vegánsku a teraz po novom aj stravu surovú - raw (niekedy tiež vitariánsku).

Každý rodič chce pre svoje dieťatko to najlepšie. Nezabúdajme však, že deti nie sú dospelé - a to, čo môže vyhovovať a prospievať nám, nemusí byť dobré pre nich.

Sú vegetariánstvo, vegánstvo alebo surová strava vhodné pre výživu detí?

Mäso áno alebo nie?

Vegetariáni nekonzumujú žiadne živočíšne produkty, kvôli ktorých získaniu by muselo byť zviera zabité alebo by trpelo. Nekonzumujú teda mäso ani výrobky z neho, alebo krv. Bez obáv však môžu konzumovať mliečne výrobky.

Pri vyradení mäsa z výživy detí hrozí nedostatok železa, ktoré sa z živočíšnych zdrojov vstrebáva lepšie než z tých rastlinných. "Rastlinné zdroje bielkovín (strukoviny, obilniny - a to najmä celozrnné) tiež obsahujú vysoký podiel vlákniny, ktorá je v tak vysokom množstve pre tráviaci trakt našich najmenších záťažou," varovala nutričná terapeutka Jitka Laštovičková.

Vegáni zo svojej stravy vyraďujú všetky potraviny a produkty živočíšneho pôvodu - teda nielen mäso, ale aj mlieko a mliečne výrobky, vajcia, v niektorých prípadoch dokonca aj med. Vyradených potravín je tu teda už viac, zvyšuje sa teda tiež riziko deficitu živín - železa, vitamínu B12, vápnika a plnohodnotných bielkovín. Rovnako ako u vegetariánskej stravy - pri konzumácii rastlinných zdrojov bielkovín je tráviaci trakt zaťažený vyšším množstvom vlákniny.

Vitariáni sú zástancami surovej stravy (raw), konzumujú prevažne potraviny rastlinného pôvodu, ktoré neboli upravené pri teplote vyššej ako 42 stupňov Celzia. Preferujú najmä čerstvé potraviny, ktoré neboli tepelne upravené vôbec - čerstvé ovocie a zelenina, naklíčené strukoviny a obilniny, orechy a semená, kvalitné rastlinné oleje. Zo surovej stravy sú kvôli riziku mikrobiálnych nákaz takmer úplne vylúčené potraviny živočíšneho pôvodu.

"Teória o prospešnosti surovej stravy sa opiera o fakt, že úprava pri teplote nad 42 stupňov Celzia ničia vitamíny, enzýmy v potravine - a že po zničení enzýmov v potravine je strava horšie stráviteľná," vysvetlila Laštovičková.

Surová strava obsahuje veľké množstvo vlákniny - jej nadbytok nie je pre malé deti vhodný. Malé deti majú pomerne malú kapacitu žalúdka, pri konzumácii objemnej stravy s vysokým podielom vlákniny hrozí, že zo stravy nezískajú dostatok energie, vysoký podiel vlákniny tiež zhoršuje vstrebávanie niektorých minerálov (najmä vápnika).

Niektoré potraviny potrebujú tepelnú úpravu

Ľudské telo si samo produkuje rôzne tráviace enzýmy, s ktorých pomocou dokáže potraviny stráviť. Naopak tepelná úprava u radu potravín zvyšuje ich stráviteľnosť a tiež využitie niektorých dôležitých látok. Kvôli vynechaniu potravín živočíšneho pôvodu hrozí tiež nedostatočný príjem plnohodnotných bielkovín, vitamínu B12 a železa.

Pediatri a tiež odborníci v oblasti výživy sa v tomto zhodujú - vegetariánstvo, vegánstvo ani surová strava nie sú vhodné pre výživu malých detí, ani tehotných a dojčiacich žien. Pri týchto alternatívnych spôsoboch stravovania hrozí vysoké riziko deficitu dôležitých živín. "Doprajte preto deťom v priebehu ich vývoja pestrú a rozmanitú stravu zahŕňajúce živočíšne aj rastlinné potraviny a produkty," odporučila nutričná terapeutka mamičkám.

Odborná spolupráca: Jitka Laštovičková, registrovaná nutričná terapeutka

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma