AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Strojček na zuby: čím skôr, tým lepšie

Strojček na zuby patrí k detstvu asi ako cumlík do kočíka. Čím skôr naň pomyslíte a vypočujete odporúčanie k ortodontistovi, tým skôr zaistíte svojmu dieťaťu rovný úsmev.
Strojček na zuby: čím skôr, tým lepšie

Krásny a milý úsmev - to sú otvorené dvere takmer kamkoľvek. Od prírody ho má však medzi Slovákmi iba 5%. Predtým ťažkopádny snímací aparát podobný skôr zubnej náhrade, nad ktorého vzhľadom ste plakali spolu s deťmi, prešiel za posledných pár rokov neuveriteľnými zmenami. Dnešné aparátiky môžu byť šperkom v ústach vašej dcéry alebo syna. Pokojne ich totiž zdobia flitre, obrázky alebo svetielkujú v tme.

Domov a rodina | Peniaze | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Trendy pre detskú izbičku na rok 2014

Niet času, nie sú rovné zuby

Zrýchlenie životného tempa sa premietlo tak ako kamkoľvek inam aj do ortodoncie. Odbor, ktorý vyžaduje komplexný a trvalejší prístup, je tak nútený pridať na tempe, aby uspokojil dnešných rodičov. Výsledkom však často je, že väčšina detí má fixné aparáty, hoci by sa im často mohli vyhnúť dlhodobejším použitím snímacích strojčekov.

Rodičia totiž dnes chcú za čo najkratšiu dobu maximálny a trvalý výsledok. Trendom je nemusieť sa veľmi starať, pretože na to nie je čas. Ortodoncia môže mať rôzny typ liečby, ale závisí to od spolupráce rodičov. A tí sa nemôžu príliš zaoberať tým, aby dieťa strážili, riešili, či má v ústach nasadený strojček a či si vyčistilo zuby. Často totiž s deťmi ani veľmi nie sú.

Veľké úsilie, ktoré by bolo potrebné vynaložiť na pomoc k rovným zubom,
v kombinácii s faktom, že sa v podstate rozpadla prevencia, tak pekným zubom našich detí príliš nenahráva. Rodičia sa musia starať sami a starostlivo vyberať pracovisko, ale veľmi často sú radi, že vôbec niekoho nájdu v dosahu. „Ortodontistov je málo, napríklad Bratislava je pokrytá dobre, ale niektoré regióny nemajú dostatok špecialistov,“ uvádza Jana Vintrová, konateľka špecializovaného ortodontického pracoviska.

A vzhľadom k faktu, že takmer každé dieťa potrebuje vyrovnať postavenie hornej a dolnej čeľuste alebo inú dentálnu chybu, je isté, že by sme mali spomaliť a nad chrupom potomkov sa zamyslieť.

Kto odošle naše dieťa na ortodonciu?

Samozrejmosťou by malo byť navštíviť stomatológa s deťmi každého pol roka, a to aj za predpokladu, že má šťastie a zubné kazy sa ho netýkajú už od raného veku. Podľa Jany Vintrovej by mal praktický zubný lekár zachytiť prvé príznaky problému. Prekvapivo sú v odhaľovaní problémov so zúbkami na prvých priečkach aj iní odborníci, najmä logopédi.

„K logopédom sa dieťa dostáva v 4–6 rokoch s nejakou chybou reči. Tí pri komunikácii často zachytia medzičeľustné chyby, ktoré môžu ovplyvniť aj reč. Nepriamo tak zistia, že problém je tiež v zuboch či čeľustiach,“ vysvetľuje Jana Vintrová. „Predtým bola logopédia so stomatológiou previazanejšia, ale aj tak majú logopédi v tejto oblasti neodmysliteľnú úlohu.“

Materstvo | Dojča | Pôrod

Od pôrodu mám silné menštruácie. Čo s tým?

Naše dieťa v ordinácii ortodontického špecialistu čaká pri návšteve odborné posúdenie, otlačky, prípadne rentgen, zachytenie možných chýb a ich následné riešenie. Kľúčová je jedna vec: Čím skôr sa k odborníkovi dieťa dostane, tým majú rodičia väčšiu istotu správneho načasovania začiatku liečby. Nečakajte teda na trvalé zuby s myšlienkou, že skôr „to aj tak nemá cenu“.

„Niekedy môžeme nechať dieťa len sledovať, chybu treba strážiť raz za rok a niektoré chyby sa môžu aj spontánne upraviť. U mliečnych zubov sa neriešia chyby jednotlivých zubov, len sa ovplyvňuje vzájomné postavenie čeľustí. Neskôr sa pri zmiešanom chrupe už riešia i dentálne chyby.

Stačí totiž napríklad, že jeden alebo skupina zubov začnú rásť v opačnom postavení, a postupne tiež môže dôjsť k vývoju ťažkej chyby,“ vysvetľuje Vintrová. „Tieto chyby ovplyvňujú aj vzhľad tváre v neskoršom veku dieťaťa. Pritom by bolo stačilo, aby chyba bola zachytená včas.“

Snímacie a fixné

„Úplne prvou možnou voľbou liečby v detskom veku je použitie preventívnych aparátikov, rôznych typov clon buď individuálne zhotovených na zákazku lekára v stomatologickom laboratóriu alebo vyrábaných konfekčne, dovážaných zo zahraničia. Vkladajú sa za líca do úst a odcláňajú mäkké tkanivá,“ objasňuje Jana Vintrová.

„Potom sa prechádza k snímacím doskovým a funkčným aparátom, ktoré ovplyvňujú postavenie jednotlivých zubov, skupín zubov alebo čeľustí voči sebe.“ Tieto strojčeky sa v laboratóriu zhotovujú zo živice a drôtikov. Vkladajú sa do nich aj skrutky, ktoré pôsobením ovplyvňujú postavenie zubov. Tieto strojčeky sú aktívne liečebné zariadenia buď len v hornej či dolnej čeľusti, alebo môžu byť spojené k sebe v takzvanom konštrukčnom zhryze.

„Dolná čeľusť je takto navádzaná do správneho postavenia. To, ako sú čeľuste a zuby vzájomne postavené, ovplyvňuje aj fyziognómiu celej tváre,“ potvrdzuje Jana Vintrová. A napriek tomu, že sú vyberacie, deti by si mali zvyknúť vyberať ich z úst čo najmenej, ideálne len na čas jedla. Tu prichádza k slovu onen nedostatok času rodičov spolu s vytrvalosťou a nekonečným vysvetľovaním, prečo treba nechať strojček pracovať, teda rovnať.

Domov a rodina | Materstvo | Batoľa | Dojča | Novorodenec

Horúčka nie je nepriateľ

Len čo sa totiž aparát ocitne na stolíku, zuby majú hneď možnosť vracať sa
do pôvodnej nesprávnej polohy a liečba sa tak predlžuje, či dokonca znemožňuje. Optimálny vek na začiatok tejto liečby je 7–8 rokov,
a to predovšetkým u dievčat, ktoré dospievajú rýchlejšie a skôr majú trvalý chrup.

„Dcérka má 11 rokov a odoberateľný strojček od 8 rokov,“ rozpráva Alica. „Krivé zuby sa vyrovnali priam neuveriteľne, rozdiel bol vidieť po pár týždňoch. Do toho sa jej absolútne vyrovnal skrížený zhryz – stoličky vzadu nesedeli presne na seba. Som veľmi rada, že som to nenechala tak s tým, že je ešte dosť času atď. Ten jej úsmev je teraz úplne neporovnateľný, zuby má veľmi pekné, a pritom to pred tromi rokmi vyzeralo tak divoko.“

Fixný strojček je ďalším stupňom liečby

„Ide o pevne umiestnené zámočky na predných, prípadne zadných plôškach zubov, ktorými prechádza drôtik. Ich výhodou je pozvoľné a trvalé pôsobenie jemnej sily na zuby. Niektoré posuny zubov dokážu urobiť iba tieto fixné strojčeky. Veľmi dôležité je zaistiť dobré čistenie zubov a hygienu celých úst.

V tomto smere prichádza k slovu aj pravidelná návšteva dentálnej hygieničky. Pri zlej hygiene totiž veľmi trpí sliznica okolo zubov a niekedy je potom nutné predčasne zložiť fixný aparát,“ vysvetľuje Jana Vintrová.

Dĺžka liečby

Závisí od mnohých okolností. Z tých, ktoré môžeme ovplyvniť my rodičia, je to hlavne včasný príchod k odborníkovi a začiatok liečby. Zásadný význam má aj trpezlivosť a starostlivosť, s akou deti vedieme k liečbe. „Syn dostal v ôsmich rokoch fixný strojček na roztiahnutie hornej čeľuste, a znáša to, našťastie, dobre,“ opisuje Lenka.

„Malo by sa to vyriešiť za 4–6 mesiacov. Lepšie takto, než to riešiť potom, keď bude dospelý. Mám rovnakú chybu, u mňa by to bolo na roky, a to aj s operáciou, takže u syna to radšej riešime hneď. Je to lacnejšie, rýchlejšie a temer bezbolestné.“

Futbalová lopta alebo flitre?

Moderné pomôcky ku krásnemu úsmevu sú často umeleckým dielom. To, za čo sme sa my ako deti hanbili a s otvorenou pusou sa trebárs ani neusmiali, si naše dcéry a synovia môžu v škole porovnávať. Do strojčekov sa vkladajú obrázky, deti si vyberajú farby a doplnky.

„Deti sú potom oveľa viac motivované,“ uvádza Jana Vintrová. „Používajú sa flitre, obrázky alebo fluorescenčné farby, ktoré v tme svietia. Je to imponujúce a pekné, našťastie už je preč doba, kedy sa aparátiky vyrábali len z priehľadných alebo ružových živíc.“ Veľký dopad má tento fakt i na psychiku detí. Samy vyberajú svoj „šperk“ do úst a potom ho väčšinou aj rady nosia.

Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Tehotenstvo

Ako sa starať o zuby v tehotenstve

Prievan v peňaženke

Narovnať úsmev nie je zadarmo. Ceny sa môžu výrazne líšiť podľa typu pracoviska a faktu, či má zmluvy s poisťovňou, potom platíte len doplatky, alebo si celú pomoc hradíte sami. Svoju rolu hrá dĺžka liečby, typ chyby i materiál. Kovové, fixné strojčeky sú vždy lacnejšie, za estetický variant zaplatíte viac.

Každopádne, čím lepšie a erudovanejšie pracovisko i lekár, tým bude väčší prievan vo vašej peňaženke. Novinky v podobe neviditeľných strojčekov pre dospelých idú pokojne aj do stoviek eur.

Vyhnúť sa strojčekom

Vyhral ten, kto ich vôbec nepotrebuje. Ale vzhľadom k avizovaným
5 % slovenskej populácie, ktorá má krásny úsmev zdarma, je predsa len dobré od začiatku dbať na čo najväčšiu možnú prevenciu, aby eventuálny problém nebol dlhodobý a zásadný.

„Nevinné“ zlozvyky z detstva môžu s naším chrupom urobiť nepríjemné divy, ktoré sa prenesú až do dospelosti. Dávajte teda pozor na dlhodobé používanie cumlíka, cucanie palca alebo napríklad obhrýzanie ceruzky. Toto všetko má na vývoj stáleho chrupu zničujúci vplyv. Hoci sa vzhľad zubov všeobecne berie skôr ako estetická záležitosť, má ďalekosiahly dopad napríklad na psychiku.

Komu by sa páčilo inak krásne dievčatko s „ježibabím profilom“, ktorý má na svedomí zle vyrastená čeľusť? Ortodoncia môže ovplyvniť aj celkový vzhľad tváre, a tak sa vyplatí pri vývoji dieťaťa na ňu nezabudnúť.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma