AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Spoznáte rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím?

Kým prechladnutiu môžete prechádzať, podceniť chrípku sa neoplatí. Tu je pár tipov, ako sa od seba rozoznať.
Spoznáte rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím?

Tohtoročná zima zdraviu príliš nepraje. Neustálym kolísanie teplôt spôsobuje, že sa medzi ľuďmi dobre darí rôznym baktériám a vírusom, a tak je okolo nás neustále niekto chorý. Najčastejšou chorobou potom je tradične chrípka a nachladnutie. Chrípkou každoročne ochorie viac ako milión Slovákov, na obyčajné prechladnutie štatistiky neexistujú, pretože s takou "banalitou" k lekárom nechodíme - priemerne však máme napríklad nádchu aspoň dvakrát ročne. A práve chrípku a prechladnutie si veľa ľudí pletie, pritom každá je trošku iná a každá potrebuje trošku inú liečbu.

V čom sú si obidve choroby podobné

Ide o choroby dýchacích ciest, sú však spôsobené rôznymi vírusmi. Tie sa šíria kvapôčkovou infekciou, kontaktom s hlienmi či prechladnutím. Vírusy napadnú sliznice, najprv sa prejaví pálenie v hrdle, ktoré sa potom rozvinie do nádchy či kašľa. Upchatie nosových a ďalších pridružených dutín môže spôsobiť bolesť hlavy.

Obidve choroby majú podobné príznaky, teda nádchu, bolesti hlavy a končatín. Príznaky prechladnutia sú síce obťažujúce, ale pre ľudský organizmus nie sú nebezpečné. Pri chrípke bývajú tieto príznaky omnoho silnejšie a trvajú dlhšie, navyše chrípka môže niektorých ľudí s oslabeným organizmom ohroziť aj na živote.

Ako spoznáte, čím trpíte

  • Rýchlosť. Hlavný rozdiel spočíva predovšetkým v nástupe choroby. Kým prechladnutie prichádza postupne a príznaky sa pomaly zhoršujú, chrípka väčšinou útočí rýchlo, jej inkubačná doba je 18 - 24 hodín.
    Horúčka. Ďalším odlišujúcim znakom je horúčka. U prechladnutia ide o skôr sprievodný príznak, a ak sa objaví, dosahuje najviac 38 stupňov Celzia. Častejšia je zvýšená teplota alebo zimomravosť. U chrípky je naopak horúčka príznačná, objavuje sa rýchlo a presahuje 38 stupňov Celzia, skôr môže vystúpiť až k 40 stupňom Celzia.
    Kašeľ. Aj podľa kašľa možno odlíšiť prechladnutie od chrípky. U prechladnutia sa vyskytuje často, ale väčšinou až na konci prechladnutia, keď ostatné príznaky už skoro odzneli, pre chrípku je typický bolestivý suchý kašeľ od začiatku.
    Dĺžka choroby. Líši sa aj dĺžka trvania choroby. Prechladnutie trvá väčšinou 7 až 9 dní, a ak ho chorý lieči svedomito, dopraje si aspoň dva dni pokoja a dostatok tekutín, zaobíde sa bez následkov. Chrípka trvá 7 až 14 dní, úplné zotavenie môže trvať aj niekoľko týždňov.

Ďalšie rozdiely: u prechladnutia dochádza len výnimočne k úbytku síl, zatiaľ čo u chrípky je úbytok síl náhly a veľmi dobre citeľný. Rovnaké je to s bolesťou svalov a končatín, môžu sa objaviť aj pri prechladnutí, ale nebývajú tak silné ako u chrípky.

Liečba

Pre obidve choroby je najdôležitejší kľud a dostatok tekutín. Kým pri prechladnutí ale väčšinou stačí, keď zostanete v teple v posteli dva až tri dni, u chrípky by ste si mali poležať dlhšie. Ani na jednu chorobu nie sú potrebné antibiotiká, po lekárovi ich teda nevyžadujte. Ak sa objaví horúčka, siahnite po voľnopredajných liekoch na teplotu. Na kašeľ potom sú špeciálne sirupy a kvapky, rovnako tak ako na nádchu.

Pamätajte, že ak nebudete ochoreniu venovať dostatočnú pozornosť, môžu sa u prechladnutia vyvinúť komplikácie v podobe zápalu prínosových dutín a zápalu stredného ucha. Podcenenie chrípky sa však nevypláca omnoho viac, pretože táto choroba sa môže rozvinúť v zápal pľúc či zápal srdcového svalu, obidve choroby môžu ohrozovať život.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma