AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Špinavé tajomstvá čistých domácností

Špinavé tajomstvá čistých domácností

Za dverami

Mám viac priateľov, ktorí majú na zozname štyri deti a viac. Ženy týchto rodín častejšie pečú dobroty, varia niekoľko chodov, deti sa hrajú oveľa aktívnejšie než tie moje… Ako je potom možné, že v týchto rodinách vládne oveľa väčší poriadok ako v mojom vlastnom byte?

A by som tomu prišla na kĺb, sadla som si so zápisníkom a začala hodnotiť, ako žijú oni, ako my. A písala si poznámky, ktoré ma po mesiacoch pozorovaní doviedli k nasledujúcim zisteniam.

Oni majú v byte viac čisto skrátka preto, že hlava rodiny, teda mamička, má lepšie organizačné schopnosti. Ako sa ich naučiť a dosiahnuť požadovaný výsledok? I to som zisťovala a dospela k názoru, že to vlastne vôbec nie je zložité.

Menej je viac

Jasné. Koľko má vaše dieťa plyšákov? Pätnásť, alebo dvadsať? Možno päťdesiat? Nemusíte ich počítať, všetko je zle. Teraz odpovedzte na otázku, s koľkými z nich sa naozaj hrá, a máte jasno, koľko by ich malo mať.

Jedného na spanie, jedného na cesty do škôlky a jedného do počtu, keby sa niektorému z vyššie uvedených niečo stalo. A čo sa deje s tými, ktoré deti dostali od babičky, nemajú k nim citový vzťah, alebo ste ich kúpili v pominutí zmyslov, že presne toto je tá hračka, bez ktorej nebude detstvo vášho potomka vyvážené a šťastné?

Váľajú sa pod posteľou, na zemi i v obývacej izbe a veselo sa na nich práši… Prečo by ste nemohli vymyslieť systém, kedy každému z detí vyhradíte box na hračky a knihy, ktorý si bude pravidelne upratovať, a len to, čo sa vojde do boxu, smie byť vo vašej domácnosti. Takéto jednoduché pravidlo upratovania zvládnu i batoľatá a vy budete mať doma razom čistejšie.

Menej času pri internete a ďalšie rozptýlenia

Veľké množstvo mojich kamarátok, ktoré vedú veľké rodiny, prakticky nevie, čo je to internet, prípadne naň a na sociálne siete chodí počas raňajok. A potom už nič. Ja odbieham od všetkých domácich povinností skontrolovať e-maily, zisťujem, čo nového sa udialo vo virtuálnej komunite priateľov a ako sa vyvíja politická situácia na Balkáne, prípadne na Slovensku.

Len čo však stále dokola prerušujem domáce práce, nikdy ich nedotiahnem k takej dokonalosti ako kamarátky, ktoré sa sústredia vždy len na jednu činnosť. Upratujú podlahu? Kúpeľňa príde na rad až vtedy, keď povysávajú a vyumývajú.

Ja miesto toho začnem vysávať podlahu, potom sa odoberiem do kúpeľne utrieť zrkadlo, medzitým zistím, že by to chcelo umyť chladničku a večer mám pocit (celkom oprávnený), že okrem kontroly e-mailov som nestihla nič, čo by nejako súviselo s poriadkom v byte.

Deti majú naďalej neporiadok v izbe, cez vrstvu na zrkadle sa v kúpeľni nevidím… Chcelo by to viac metodiky. Preto kašlite na internet, nenechajte sa počas povinností rozptyľovať a tak ako muži sa vždy venujte len tomu, čo práve robíte. Uvidíte, že i vaše deti ocenia poriadok, ktorý ich bude obklopovať.

Nechajte ich pozerať sa na telku, merajte však čas rozumne

Kto asi tak vymyslel, že sa televízia a deti nezlučujú? Odborníci vedia, že tie, ktoré od rána do večera sedia pred televízorom, majú sklony k obezite, sú často sociálne neprispôsobivé, majú ťažkosti s nadväzovaním kontaktov v realite…

Lenže keď batoliatku dáte pätnásť minút, aby sa pozrelo na svojho obľúbeného Krtka, iste sa mu nič zásadného nestane, naopak, dá vám priestor, počas ktorého sa nebudete musieť venovať jemu a v byte urobíte poriadok. Stačí dvadsať minút a domov môže byť ako klietočka.

Fakt. Polhodinku, ktorou tak zabavíte staršie dieťa, môžete využiť napríklad tak, že pripravíte večeru a nebudete šalieť z toho, že nemáte kedy pripravovať drobné veci, ktoré celej rodine spríjemňujú život.

I z poriadku vzniká chaos

Nepodliehajte panike, že ženy, ktoré máte okolo seba, sú za všetkých okolností dokonalé a ich domácnosť vždy bez poškvrny. Nie je to tak, a dokonca i superženy majú chvíle, kedy ich domovy viac než čokoľvek iného pripomínajú chlievik.

Myslíte si však, že sa zosypú z toho, že ich batoľa zakopáva o kocky lega, plyšáky sú roztrúsené po celom byte a k večeri že nebude menu s piatimi chodmi?

Ani náhodou. Berú to ako fakt, a keď je príležitosť, jednoducho sa vrátia k overenému systému, ktorý však neberú ako dogmu. Na druhej strane je pravda, že chytré mamy vedia, že jeden neporiadok sa ľahko pretaví v ďalší, obzvlášť ak nevenujete dostatočný priestor priebežnému upratovaniu.

A hromady neporiadku sa upratujú horšie než drobné ostrovčeky, ktoré stihli vaše deti cez deň vytvoriť.

Vedeli ste, že neporiadok v byte nemusí znamenať len šťastné dieťa, ale aj baktérie v útoku? Kde sa ukrývajú tie najzákernejšie a ako sa im brániť? Pravidelne upratujete celý dom či byt, dbáte na to, aby z podlahy sa dalo „jesť“, pretože viete, že po nej lezie malé dieťa.

Na druhej strane, napadlo vám niekedy, ktoré miesta sú vo vašom byte naozaj najšpinavšie a vaša ratolesť by sa im mala vyhnúť? Budete možno prekvapená, ale podlaha na popredné miesta neporiadkových hitparád ozaj nepatrí, na tie sa pravidelne nominujú celkom iní šampióni. Pokiaľ ich teda dávate občas batoliatkam na hranie, zbystrite pozornosť…

1. Držiak na zubné kefky

Podľa štúdie urobenej v roku 2011 práve téglik na zubné kefky, ich držiak či nejaká podobná úchytka patria k trom najviac baktériami osídleným miestam. Vedeli ste, že je to i preto, že vzhľadom na dispozície 99 % kúpeľní, ak toaletu nesplachujete zavretú, baktérie z nej sa počas procesu vodnej očisty dostanú až do vzdialenosti troch metrov – teda väčšinou skvelo v dosahu na zubnú kefku a držiak…

Pokiaľ chcete, aby ste spolu s pastou neservírovali (sebe a svojim deťom) baktérie zo záchoda, mala by ste raz do týždňa celý systém úchytiek prehnať umývačkou na najvyššom teplotnom stupni, prípadne umyť dezinfekciou. A v zásade nedovoľovať deťom, aby sa v kúpeľni hrali. Nie je to pre nich vhodné miesto. I s ohľadom na chemikálie, ktoré máte určite na tomto mieste uskladnené.

2. Zvierací raj

Domáci maznáčikovia patria do rodiny. Lenže vedeli ste, že mačky a psy dokážu na deti prenášať baktérie, vírusy a parazity v slinách, výkaloch…?

Maznáčikovia sú iste prínosom, naučte však svoje ratolesti, aby si po hre s nimi vždy dôkladne umyli ruky (mimochodom viete, že len 45 % detí v predškolskom veku vie, ako si správne umývať ruky?). A zakážte bozkávanie maznáčikov na ňufák. Nikdy neviete, kam ho strkajú.

3. Záhradná slávnosť

…sa konať nebude, dokiaľ dieťaťu nevysvetlíte, že by nemalo siahať na všetko, čo uvidia na ulici. Paradoxne v záhrade či na ihrisku tak neprekáža, keď sa dotkne prstami ohorku, ale skôr to, keď zvedavé ruky vášho zlatíčka siahnu do vtáčieho trusu.

4. Chladnička

Sklad potravín by mal byť hygienicky čistý, opak je však pravdou. Vďaka príjemným podmienkam a dostatku stravy je miestom, kde sa baktériám žije obzvlášť blažene. Surové mäso sa stretáva s mliekom, deti si berú zeleninu, ktorú ste možno neumyli, siahajú po ňu rukami, ktorými ešte pred pár minútami budovali hrad z piesku na nekrytom ihrisku.

Keď chcete, aby vaša chladnička bola bez baktérií, ukladajte do nej potraviny správne, umývajte ich skôr, než ich dáte dovnútra, a hlavne nenechajte potomkov, aby vám v nej hospodárili bez vášho vedomia… Dezinfi kujte a umývajte chladničku – teda police i zásobníky raz za 14 dní.

5. Podlahy

Tie mamičky upratujú asi najčastejšie. I preto, že ich vidno. Takže sa lesknú, ale nie je všetko zlato, čo sa blyští. Pokiaľ máte doma batoľa, mali by ste vedieť, že s omrvinkami z jedla, zvyškami ľudských vlasov a zvieracej srsti môže byť i vyleštená dlážka v kuchyni dosť špinavým miestom na hranie.

Tak isto ako ďalšie podlahové plochy v byte. Koberce môžu byť plné roztočov, prachové hrče na vás budú vykukovať zo všetkých skrýš, ktoré nevytierate tak starostlivo, ako by ste mali. Ako utierať? Vyberte si vhodný antialergénny prípravok s prídavkom dezinfekčného prostriedku a podlahu čistite aspoň trikrát týždenne, ideálne každý deň, ale v ideálnom svete nežijeme, však?

6. Vzduchoprázdno

Bez ohľadu na to, čo bolo napísané, je fakt, že dnešné deti žijú v bakteriálnom prázdne, takže baktérie priamo milujú osídľovanie ich organizmov. Rady sa usadzujú napríklad pod nechtami, ktoré si potom dieťa obhrýza, a s nechtom sa mu do úst dostane i baktéria, ktorá v puse nemá čo robiť.

Alebo do organizmu prenikne tak, že sa ratolesť bude vŕtať v nose, čo je obľúbená činnosť batoliat. Dbajte preto na hygienické návyky potomka i celej rodiny, uľahčíte si tak život a nebudete sa mordovať s oslabenou imunitou dieťaťa v kritických mesiacoch. Čo by ste teda mali vedieť o hygiene?

Umývanie rúk by malo trvať aspoň dvadsať sekúnd a potom môže pomôcť s prevenciou viac než 200 chorôb. Kedykoľvek sa vaše zlatíčko chystá jesť, odchádza z toalety, po smrkaní, hre s domácim maznáčikom – vždy v týchto prípadoch dbajte na to, aby si automaticky išlo umyť ruky.

Iste, sú situácie a choroby, ktorým nezabránite ani najdôkladnejšou hygienou, stále ju však berte ako prvotný obranný val, ktorý dokáže vaše dieťa ochrániť pred nádchou, chorobami prenosnými dotykom a podobne. Rozhodne však netreba udržovať životné prostredie v extrémnej čistote.

Deti, ktoré sa so špinou nikdy v živote nestretnú, majú oslabený imunitný systém, ktorý vlastne nemá šancu akokoľvek sa vyvíjať. A pri stretnutí s bacilmi v škôlke zaľahnú vo chvíli, keď zakašle prvý spolužiak na začiatku septembra.

Nie je špina ako špina

O tom, čo nie je vhodné a pred akou špinou by bolo treba deti chrániť, sme si už hovorili. Pokiaľ budete potomka držať v sterilnom prostredí, preukážete mu medvediu službu. Ako zodpovedná matka by ste sa mali naučiť rozlišovať medzi špinou čistou a tou, ku ktorej by vaše deti nemali mať prístup.

V dnešnej dobe, kedy sú predovšetkým alergici precitlivení na akékoľvek vonkajšie podnety, sú to najmä rodičia, ktorí nesú vinu za problémy svojich detí. Vytvárajú doma prakticky sterilné prostredie a ich dojča či batoľa si nevie poradiť s mikroskopickými nepriateľmi, na ktorých neskôr v živote narazí. Je totiž fakt, že i „čistá špina“ môže posilňovať imunitu.

Nenechajte dieťa na prechádzke zbierať bobky králikov v lese, prípadne psie exkrementy na ihrisku, tak isto u kamarátky nenechajte ratolesť, aby si hospodárila na mačacom záchode, v parkoch a na detských pieskoviskách, kam chodia na toaletu túlavé mačky, hrozí riziko rozvoja toxoplazmózy, ktorá môže byť poriadne nebezpečná.

Deti okolo jedného roku veku všetko preskúmavajú rukami i pusou, strážte teda, s čím a kde sa hrajú. Je niečo iné, keď si zoberú sušienku z podlahy doma a z chodníka v centre mesta. Čistá špina, ktorá deťom neprekáža, je taká, ktorá vzniká po daždi.

Nechajte ich, aby počas odpoludnia vytvorili z bahna chodníčky, cesty a tunely. Vaša práčka pozná ozajstný nápor, ale taký neporiadok im iste neublíži. Naopak, posilňuje ich imunitu. Ak neplánujete domáceho maznáčika, môžete imunitu ratolestí podporiť i tým, že s nimi budete často chodiť na návštevy, kde majú psíky, mačky či papagáje, tak isto, ako keď si nájdete farmu, na ktoré sa budete pravidelne vyberať za zvieratkami.

Častý kontakt so zvieratami je podľa imunológov skvelý spôsob, ako posilňovať imunitu detí. Lekári tiež tvrdia, že by si batoľatá mali v živote zjesť svoje vedierko špiny. Niečo na tom iste bude, vy však musíte rozhodnúť, akú špinu im naservírujete. P. S.: Vydržte, s nástupom do prvej triedy prestane vaše deti špina baviť a začnú sa zaujímať o celkom iné veci.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma