AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Sledujte obsah plienky

Vzhľad stolice je u dojčaťa významným ukazovateľom. Preto niet divu, že každého rodiča vydesí, keď sa v plienke objaví krv.
Sledujte obsah plienky

Čerství rodičia možno budú zaskočení otázkou detskej lekárky na to, ako vyzerá obsah plienky ich drobčeka. Práve vzhľad stolice však patrí medzi vodidlá, podľa ktorých sa dá posúdiť stav a fungovanie tráviaceho systému dieťaťa.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Dojča

Aké množstvo príkrmov je optimálne v jednotlivých mesiacoch?

Zatiaľ čo v prvých dňoch po narodení opúšťa črevá tmavá smolka, po pár dňoch sa u dojčených detí objaví stolica vzhľadu a konzistencie miešaných vajec. Neskôr nemusia mať stolicu i niekoľko dní.

Materské mlieko je totiž dokonalá potravina, ktorú dojčatá dokážu po adaptácii tráviaceho systému na život mimo maternice využiť do poslednej kvapky. Deti živené umelou výživou mávajú stolicu pravidelne a jej konzistencia a farba sa viac podobajú stolici starších detí.

Keď sa objaví krv

Prítomnosť krvi v stolici prirodzene znepokojí každého, tento symptóm totiž máme zafixovaný ako patologický. Napriek tomu panika nie je namieste. V prvom rade sa treba uistiť, že ide skutočne o krv. Niekedy totiž čerství rodičia zamenia za krv drobné zvyšky mrkvy, ktorá býva najčastejším prvým príkrmom.

Mrkva obsahuje nestráviteľné zvyšky, ktoré sa v inak žltohnedej stolici prikrmovaného dieťaťa môžu objaviť bez toho, aby to znamenalo, že niečo nie je v poriadku. Farbu stolice môžu zmeniť niektoré ďalšie potraviny, napríklad červená repa, ktorá si v poslednej dobe našla opäť cestu do nášho jedálneho lístka a ktorú rady konzumujú aj tie najmenšie deti.

Čerstvá, alebo stará?

Málokrvné deti dostávajú železo v sýto hnedých kvapkách každý deň, čo sa zákonite musí prejaviť na ich stolici. Tmavé zafarbenie môže spôsobiť aj krv prehltnutá dieťaťom pri dojčení z rozpraskaných či rozhryzených bradaviek matky. V týchto prípadoch ide však vždy o staršiu krv, ktorá obsah plienky zafarbí skôr do tmavo hnedej až čiernej farby.

Keď sa však v stolici objaví jasnočervená farba, ide o čerstvú krv. V prvých týždňoch po pôrode sa môžu objaviť tenké červené nitky – väčšinou nejde o nič závažné. Pokiaľ sa však objaví väčšie množstvo krvi a bábätko je plačlivé, prípadne má tvrdé bruško alebo vracia, nie je na čo čakať. Konzultácia s lekárom vás buď upokojí, že sa nič nedeje, alebo odhalí problém.

Probiotiká pomáhajú

V poslednej dobe sa veľkým hitom v strave (nielen) novorodencov a dojčiat stali probiotiká. Mnoho rodičov nedá dopustiť hlavne na probiotické kvapky, ktoré im zachránili posledné zvyšky spánku a upokojili nejedného revúceho tigra v dupačkách.

Materstvo | Psychológia a vzťahy | Dojča | Predškolák | Školák

Ako riešiť strach z lekára

Probiotické kvapky totiž podľa mnohých štúdií dokázateľne obmedzujú dojčenské koliky, zlepšujú funkciu a celkový stav tráviaceho ústrojenstva a posilňujú imunitný systém. Probiotické kvapky obsahujú živé baktérie, tie osídľujú črevá dieťaťa a udržujú v ňom ideálnu rovnováhu.

Zjednodušene povedané, pomáhajú „dobrým“ baktériám, ktoré sú súčasťou zdravej črevnej mikroflóry, v boji so škodlivými mikroorganizmami, ktoré sem prichádzajú zvonku.

O hodinu menej plače

Podľa jednej zo štúdií ovplyvňujú probiotické kvapky okrem iného i dĺžku plaču novorodených detí. Deti, ktorým detskí lekári potvrdili novorodeneckú koliku, teda veľké bolesti bruška, reagovali po pravidelnom podávaní probiotických kvapiek takmer okamžite zásadným upokojením.

Po mesiaci potom tieto deti plakali takmer o hodinu menej než deti s rovnakou diagnózou, ktorým sa kvapky nepodávali. Úspešnosť terapie probiotickými kvapkami sa pohybovala okolo 95 percent.

Vhodné i pre nedonosencov

Probiotické kvapky pomáhajú aj deťom, ktoré sa na svet ponáhľali a narodili sa pred termínom pôrodu. Štúdia, na ktorej sa zúčastnili predčasne narodené deti kŕmené umelou výživou, potvrdila významný pokles počtu prípadov grckania a vracania natráveného mlieka, znížila sa aj celková doba plaču sledovaných detí a, naopak, zlepšil sa celkový stav ich črevného traktu.

Probiotiká tiež vedú k výrazne nižšiemu výskytu infekčných ochorení, a to ako tráviaceho traktu, respektíve žalúdka a čriev, tak horných ciest dýchacích u detí vo veku od štyroch do desiatich mesiacov.

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze | Zábava | Životný štýl

25 "vychytávok", ktoré rodičom spríjemnia život. Alebo nie?

Deti kŕmené stravou obohatenou o probiotiká potrebujú menej často návštevu lekára, v prvom roku života ich tak nesužuje horúčka a majú celkovo nižšiu spotrebu antibiotík. A pokiaľ už sú antibiotiká potrebné, pri súčasnom podávaní probiotík sa ich liečba zaobíde bez obvyklých následkov na črevnú mikroflóru.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma