AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Sladký spánok dieťatka: 7 tipov ako ho dosiahnuť

Uspávanie bábätka a hocikedy ešte aj batoliatka je nočnou morou mnohých mamičiek. Čo je síce pekná slovná hračka ale dosť krutá realita. Ako tomu predísť?
Sladký spánok dieťatka: 7 tipov ako ho dosiahnuť

1. Uložte a choďte

Pokiaľ ste rovnako ako mnohé z nás „dostali“ malého nespavca, asi vám táto rada pripadá ako pustá provokácia. Jednako len keď sme na našom Facebooku vyzvali mamičky, aby sa kolegiálne podelili o taktiku, ktorá sa im pri uspávaní najviac osvedčila, suverénne najčastejšie sa objavovala práve tá najjednoduchšia rada: uložiť, pohladkať a odísť.

Napríklad Jana Š. píše: „Nikdy som deti neuspávala. Vykúpať, navečerať a uložiť, zavrieť dvere, po chvíli skontrolovať a je pokoj.“ Veronika Nell T. dodáva: „Deti od narodenia krásne usínali. Dala som na rady starších: nevyťahovať z postieľky pri každom zafňukaní (nemyslím chorobu, bolesti a podobne). Položím, zhasnem a je koniec.“

Maximálne podať cumlíček a inak sa pri postieľke veľmi nezdržiavať, aby bábätko hneď od začiatku bralo ako samozrejmosť, že k usínaniu vlastne nič a nikoho nepotrebuje. Keď navyše do postieľky strategicky rozmiestnite tri alebo štyri cumlíčky, dieťa si čoskoro navykne, že stačí siahnuť pod vankúš po náhradný a spinká sa ďalej.

Chce to však navyknúť ho takto čo najskôr, a hlavne byť sama hlboko presvedčená o tom, že tak je to správne. Junior by z nás mal cítiť istotu, a teda bezpečie. 

2. Strážte režim

Alfa a omega: pravidelnosť. Zvlášť u dojčiat a batoliat, a potom aj u „citliviek“. K tomu, aby sa práve tie cítili v pohode, nutne potrebujú stabilitu a istotu, a kde inde ju hľadať než u rodičov? Takže sa snažte čo najskôr to bude možné zaviesť dieťaťu pevný režim.

Počítajte však s tým, že prv než po šestonedelí to zrejme nepôjde, tak do tej doby „netlačte na pílu“. Napríklad aj Tereza Černochová v rozhovore konštatovala, že sa snaží maximálne rešpektovať dcérkin režim a že si podľa  neho plánuje cesty a návraty z nich. Múdra to žena! Pohrať sa, vykúpať, nakŕmiť či nadojčiť, prečítať či rozprávať krátku rozprávku, dať pusu a popriať pekné sny.

Rituál by sa mal večer čo večer opakovať. Nielenže dieťaťu dodá taký dôležitý pocit bezpečia, ale zároveň v ňom vyvolá podmienený „spací reflex“... Dôležité je juniora navečer príliš nezaťažovať rozptyľujúcimi vnemami; u dojčiat a batoliat je preto rozhodne lepšia pokojne rozprávaná rozprávka ako televízne akčné dobrodružstvo plné farieb, zvukov a pohybu.

Večer rovná sa stíšenie, pokoj, pohoda... a pekne každý deň to isté, aby na to (a teda na vás) bolo spoľahnutie. Akú „paseku“ narobí nespoľahlivý režim, opísala vo svojom príspevku Wefí M.: „U nás je to v poslednom čase peklo. Dcérka ide na víkend k otcovi, respektíve k jeho rodičom, vráti sa, a ako by zanikol režim...

Kým ju zase donútim k tomu, na čo sme zvyknuté, prichádza ďalší víkend, kedy ju majú. Tvrdia, že ukladanie o siedmej dodržujú a nemajú problém, ale občas mi ju v nedeľu vracajú napríklad o piatej s tým, že zaspala v aute. Keď sa vráti, chce iné rozprávky, než aké jej ponúkam, niekedy prepukne hystéria a ani nevníma... Už si neviem rady.“

K večerným rituálom môže patriť aj pustenie kolotoča nad postieľkou, rozsvietenie tlmeného nočného svetielka... 

3. Dajte mu parťáka

Noc, tma, ticho... Uznajte, kto by v tom chcel byť sám? Váš syn alebo dcérka budú šťastní, keď ich budete do usnutia hladkať alebo držať za ručičku, mnohí juniori však zrejme majú zvláštne senzory, ktoré okamžite detekujú poplašný signál „mama odchádza!“ a v tej chvíli spúšťajú tigrí rev.

Nie je preto na škodu nechať sa zastúpiť, hoci vám náhrada v podobe plyšiaka alebo dokonca flaušovej dečky či mäkučkej látkovej plienky môže pripadať tak trochu degradujúca. Ale funguje to! „My mu dávame na zaspávanie mäkkú hračku, ku ktorej sa syn vždy pritúli. Čítame rozprávku a potom potrebuje ticho na to, aby zaspal. Najprv sa mu páči, že ho hladkáme, ale len čo začína zaberať, tak ho to skôr vyrušuje,“ zveruje sa Lenička O. 

4. Rozprávajte a spievajte

Áno, vy! Alebo samozrejme tatko, babička či pravidelná opatrovateľka; skrátka niekto, na koho je dieťa zvyknuté a koho má rado. Pretože práve hlas „blízkej osoby“ má chlácholivý účinok. „Začínali sme na uspávankách, najprv pol hodinky, a dnes zaspievam jednu, pritúli sa k maznáčikovi a spinká. Musí ale počuť náš hlas, rozprávky a pesničky z CD nefungujú,“ potvrdzuje Inka N.

Hoci vám to možno spočiatku pripadá trochu divné, uvidíte, že sa rozprávanie alebo spievanie čoskoro premení na príjemný rituál, na ktorý sa budete tešiť aj vy sami. Mňa napríklad úprimne otravovalo dookola rozprávať klasické rozprávky (nehľadiac na to, že taká Karkulka má bližšie k hororu...), tak som večer čo večer improvizovala a na najrôznejšie melódie, s obľubou na rockové vypaľovačky, som si ad hoc vymýšľala texty.

S mnohými slohami, ako mi to práve napadlo, hlavný bol chytľavý refrén. Dosť ma to bavilo a deti si tak v batoľacom veku pekne rozšírili slovnú zásobu... Z iného než tradičného konca to vzala i Jája M.: „Spievam mantry v sanskrte a bábo zaspí ako na povel. Najčastejšie pri slovách a melódii Óm Namo Bhagavathe Vasudevaja, čo znamená, že sa pripravujeme na spojenie s Bohom...“

A viete čo? Ono je nakoniec jedno, či dieťaťu presne tlmočíte tradičné podanie rozprávok, alebo si s chuťou šťavnato vymýšľate. Hlavné je, že ste v citlivej a krehkej chvíli pred usnutím s ním. 

5. Pusťte mu obľúbený hluk

Keď mi pred rokmi kamarátka farbisto opisovala, ako jej dcérka, inak notorický nespavec, o pár minút sladko zaspí, keď jej ocko pustí metal, myslela som, že sa len robí zaujímavou. Nerobila! Ako ukázala naša „anketa“, mnoho bábätiek ľahko a rýchlo uspí práve ich obľúbený hluk.

Legendárny je v tomto ohľade vysávač, dnes však netreba kvôli dieťaťu niekoľkokrát denne luxovať celý byt, ako píše Makule V.: „Odmalička musím púšťať aplikáciu v telefóne, ktorá hučí ako lux. Malý furt plakal a plakal, a raz začala švagriná luxovať, on odrazu zaspal a my sme pozerali, čo sa deje. Stiahla som si aplikáciu a od tej doby ho do minúty uspí len ten hlasný zvuk!

Bohužiaľ, len čo mu to vezmem alebo stíšim, hneď je zase hore. Otvorene závidím mamičkám, ktorým bábo zaspí bez rámusu. Ale už som si na to sama tak zvykla, že len čo počujem lux, usínam tiež.“ Iné mamičky zase vypozorovali, že na ich dieťa zaberá fén, prípadne digestor. Dôvod? Monotónny „hluk“ dieťatku asi pripomína tlmené zvuky z maternice a to ho dokáže upokojiť. 

6. Odpočívajte s bábätkom

V tomto ohľade je taktické naučiť sa dojčiť poležiačky. Koniec koncov, k juniorovi sa stále zohýbate, tak váš chrbát ocení, keď mu na chvíľu uľavíte. Príklady a dôkazy v podobe vašich rád a príbehov ani nie sú potrebné, za všetkých to lapidárne zhrnula Vanda M.: „Prsník v puse, a spí!“

Pozor len na jedno riziko: aby si z vás mláďa neurobilo cumlík. Pokiaľ však dojčíte, len keď má hlad či smäd, nie na „rozptýlenie“, a dieťa pri opatrnom „odstavení“ nekladie ozbrojený odpor, potom je všetko v poriadku. 

7. Unavte ho

To platí „od batoliatka ďalej“, ale aj dojča vám zvládne dať ukážkovú lekciu rozmrzenosti, pokiaľ je vonku tak, že by psa nevyhnal. Aj vy máte asi lepší spánok po pohybe na čerstvom vzduchu, a čo ešte škvŕňa, ktoré sa nedokáže samo zabaviť! Takže dopoludňajšia i odpoludňajšia prechádzka to istí.

Zmordované dieťa potom odpadne samo, ako potvrdzuje napríklad Jana Š.: „Unaviť, nadojčiť a držať za ruku. Niekedy ani na tú ruku nedôjde...“ Jediné riziko spočíva v tom, že nakoniec najviac uťaháte sama seba. Ja som raz po návrate zo zoo ihneď padla so svojimi dvoma batoliatkami do postele...

A keď som sa zobudila, zistila som, že som sa ani nezdržiavala zavretím vchodových dverí, takže u nás prebehol „deň otvorených dverí“. Tak dobrú! 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma